środa, 6 grudnia 2017

Citrus maxima - Pomarańcza olbrzymia, Pomelo

                                          W ubiegłym stuleciu był czas, gdy w przeddzień Bożego Narodzenia, dorośli i dzieci, oczekiwali, aż statek ze Szwecji 'załadowany' pomarańczami dobije do brzegu. Nigdy nie wystarczyło dla wszystkich tego delikatesowego asortumentu. Współczenie, gdy mamy możliwość smakowania najbardziej ezgotycznych owoców, wykorzystajmy to i sięgnijmy szadoka. A jeśli już znamy jego walory smakowe i zdrowotne, róbmy to o wiele częściej niż dotychczas.


                                          Pomello.eng
Citrus maxima - Pomarańcza olbrzymia - Pomelo                                          Pomarańcza olbrzymia, pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji. Chińczycy od setek lat korzystają z jej dóbr. Nigdy nie zrazili się tym, że na pierwsze owoce trzeba czekać aż osiem sezonów. Obecnie, uprawy są także w innych częściach świata, jednak to nadal trochę produkt delikatesowy, nie jest w zasiagu ręki zawsze i wszędzie. Dlatego,
spotykając go w swoim warzywniaku, kupujmy na zdrowie.
                                   Jak u wszystkich cytrusów, tak i tutaj, kwiaty jasne, pięciokrotne. Liście, podłużne, skórzane o jajaowatym kształcie. To owocowe drzewo, może dorosnąć do 14 metrów wysokości. W pierwszych czterch latach rośnie bardziej stożkowato, w następnych przybiera kulity pokrój.
                                    Najbardziej okazałe owoce, mogą ważyć prawie dwa kilogramy. Jednak najczęściej swoim wyglądem przypominają 'kuzyna' grejfruta.  Uprawiane są w ciepłym klimacie. Słońce, odpowiednia stała umiarkowana wilgotność, żyzne gleby. Na stół dostarcza się nam zafoliowane pamelo. Ma to na celu utrzymanie tej witaminowej bomby w jak najlepsze kondycji, nie tylko w czasie podrózy, ale i delikatnie wyhamować nieustający proces dojrzewania po zerwaniu.Citrus maxima - Pomarańcza olbrzymia, Pomelo
Malus - Jabłoń - Appel  ( foto )                                                  Wygląd, pod względem koloru pamelo może być zróżnicowany. Brawa skórki może być jasnozielona, albo żółta, natomiast jadalne, miękkie  części białe, jasnożółte, rzadziej różowe lub czerwone. Kształt kulisty, delikatnie jajowaty. Możemy przyjrzeć się jakiego jest rozmiaru, porównując z jabłkiem.
                                                "Dobranie się' do smacznego miąższu, nie nasuwa ani mniejszych, ani większych problemów. Nie jeden raz obieraliśmy pomarańczę, po prostu tutaj, mamy do czynienia z większym rozmiarem owocu. Najłatwiej jest go przekroić na pół, aby te dwie części, według potrzeb, ponownie rozkroić. Można także innym sposobem, odciąć część, tak, aby wygodnie kroić owoc na paski, gdy jest ułożony na desce do krojenia. Przy przekrojeniu, uwalnia się delikatny orzeźwiający zapach. W Malezji, na jego bazie są tworzone cytrusowe perfumy. Dla niektórych ten zapach może się kojarzyć z wonią, która wydziela rozkrojony ogórek.
                                                Mięsiste ćwiartki, otoczone włóknistą tkanką, bardzo sprawnie dają się oddzielić od grubszej wierzchniej skóry. Następnie pozbywamy się przezroczystej skórki, która jest gorzkawa.  Pozbywamy się także nasion.
                                              Miąższ u pomelo, gdy na odpowiednim do jedzenia etapie dojrzewania, jest bardzo smaczny. Strukturę ma mniej soczystą niż grejfrut, ale za to jest słodszy. Nie będzie powodów, aby się kwasić, czu poczuć gorycz. To bardzo sycący owoc. Zawartość połowy, to dla dwóch osób, pomiędzy posiłkami, przekąska w sam raz. Można tworzyć z nim owocowe sałaki, lody, szejki.
                                           


Citrus maxima - Pomarańcza olbrzymia - Pomelo                                   Spożywanie pomarańczy olbrzymiej, korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wspomaga pracę układu odpornościowego, pokarmowego, krążenia. Od wewnątrz zmiejsza proces starzenia się skóry. Zapobiega skurczom mięśni. Profilaktycznie działa na dobrą kondycję kości. Zaś  palmitoilotransferaza karnityny,a w pozbyciu  zawarta w pomelo, pomaga w pozbywaniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej (w połączeniu zdrowego odżywiania z ćwiczeniami ruchowymi). Zaś kolagen umacnia siłę dziąseł i w dużej części eliminuje z jamy ustnej szkodliwe bakterie.
                                 Smacznie i zdrowo. Pomarańcza olbrzymia oddaje z siebie wszystko to, co wiąże się z przyjemnością smaku i wzbogaceniem  nas o wartości, które bardzo korzystnie, długotrwale wpływają na naszą kondycję psychiczną i fizyczną.Citrus maxima - Pomarańcza olbrzymia - PomeloCitrus maxima - Pomarańcza olbrzymia - PomeloCitrus maxima - Pomarańcza olbrzymia - Pomelo

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pomelo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomara%C5%84cza_olbrzymia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pomelo
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/08/malus-jabon-appel.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz