wtorek, 5 grudnia 2017

Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt

                                        Mięta nadwodna, dobrze 'czuje się' w strefie klimatu umiarkowanego na kontynencie europejskim, azjatyckim i afrykańskim. Drogą morską trafiła także na obszary Australii i z roku na rok, można jej spotkać tam coraz więcej.
                                        W stanie dzikim, ta bylina porasta tereny charakteryzujące się wyższą, stałą wilgotnością podłoża. Obszary ruderalne, łąki, nadrzecza, bagna, rowy, wrzosowiska, wilgotne doliny, słoneczne części lasów liściastych.
                                                               Water mint.eng
Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt

                                    Ze względu na swą wdzięczną naturalność, niewielkie wymagania uprawowe oraz oczywiście, dzięki charakterystycznemu przyjemnemu miętowemu zapachowi, coraz częściej jest zapraszano do uporządkowanych przestrzeni. Nasadzana w bliskości oczek wodnych, stawów, czy strumyków, które funkcjonują w obiegu zamkniętym. Będzie także dobrze się komponowała w ogrodzie ziołowym i do zadarniania terenów podmokłych.
Na własnej działce, niemal w pełni możemy kontrolować wielkość terytorium, jakim zawładnie ten plant (sadząc, na przykład,
we wkopywanych później,  w grunt pojemnikach, albo regularnie usuwając nadmierną ilość). W naturze, wygląda to nader okazalej, a przez co i bardziej pachnąco (dłuższe przebywanie w otoczeniu mięty wodnej w takiej ilości jak na zdjęciach, może po dwóch godzinach skończyć się  bólem głowy. Zmysł powonienia także rządzi się swymi prawami).
                                   W ogrodowym otoczeniu, nie grozi nam ból głowy powodowany intensywnością zapachu, ani też ból głowy z powodu trudów uprawy tej rośliny.
 Jest niewymagająca, poradzi sobie w mało żyznych, nawet słonawych glebach (czasami można spotkać ją na wydmach). My chcemy, aby kilka, kilkanaście egzemplarzy, kwitło bogato, więc co nieco jedzonka w średnio żyznej glebie, byłoby mile widziane. Sadzimy od 5 do 7 sztuk na metr kwadratowy. W zależności od tego, w jak sprzyjających warunkach się rozwija, może rosnąć pomiędzy 30, a 90 centymetrami wysokości.
                                


Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt

                                   Miejsce nasadzenia, gdzie światło dzienne rozproszone, albo w delikatnym półcieniu. Ciepło, najlepiej pochodzące z otuliny pozostałych roślin, które delektują się wodnymi i słonecznymi kąpielami w otoczeniu naszego oczka. Odczyn pH, kwaśny, lub neutralny. Zdecydowanie wskazanie na stałą wysoką wilgotność podłoża. Gdy jest realne zagrożenie przesuszenia podłoża (długotrwała susza), nie zapomnijmy o podlewaniu. Nawozimy na wiosnę kompostem, a przed zimą podsypujemy kilkunastoma garściami niewyjałowionej ziemi.
                                Tę wieloletnią roślinę możemy już z początkiem wiosny, wysiać z nasion, robić sadzenie z rozłogów (wiosną i jesienią), czy pod koniec maja pobrać sadzonki zielne i je ukorzenić.
                                   Na wznoszącej się, łagodnie rozgałęziającej się łodydze, rosną około 5 - 7 centymetrowe naprzeciwległe liście. Są ząbkowane, delikatnie owłosione, zielone, o kształcie jajowatym, albo bardziej owalnym.
                                     Od początku lipca, czasami nawet do pierwszych silniejszych, listopadowych przymrozków, kwitną kuliste kwiatostany. Zajmują czasami nawet aż 2/3 górnej części łodygi. Pojedynczy kwiat wargowy, w kolorze liliowym, albo różowym,jest jednym z wielu w okółkach. Kwiaty rozkwitają najczęściej od dołu ku szczytowi łodygi, ale jak jest zbyt dużo słońca, dostają 'przyspieszenia' i piętra mogą być po równo okwiecone i dość szybko przestać zdobić.

Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt

                                   Jeśli po pierwszym kwitnieniu, przytniemy tę bylinę, możemy doczekać drugiego jesiennego. Będzie mniej obfite, ale na pewno i tak bogatsze, gdybyśmy nic nie przycinali. Jeśli  chcemy uzbierać nasiona, to zostawmy kilka egzemplarzy. Pod koniec października kolejne cięcie. Niech roślina dostanie czas na oddech, na wypoczynek zimowy, a nie inwestuje substancje odżywcze w łodygi, które i tak wiosną byśmy ścieli. Mrozoodporność wysoka.
Po kilku zimowych miesiącach, warto znowu kilka centymetrów podciąć, w ten sposób pobudzimy miętę nadwodną do rozkrzewiania.
                                  Podobnie jak wiele innych gatunków mięty, tak i ten, służyć może nie tylko celom dekoracyjnym. Sztuka kulinarna, kosmetologia, ziołolecznictwo, aromaterapia.
Zdrowa kuchnia, to taka, w której korzystamy z naturalnych przypraw. Oczywiście, najpierw powinniśmy popróbować, czy odpowiada nam to, co do zaoferowania smakowo ma nadwodna mięta, a dokładniej jej młode listki (które możemy użyć do sałatek warzywnych, do chłodnych napojów,czy  ususzyć, nie bezpośrednio na słońcu, a następnie pokruszyć i przesypać do szklanego pojemnika).
Mydła, szampony ziołowe, olejki, kremy na bazie naturalnych składników - w tym wszystkim możemy znaleźć miejsce na użycie tej rośliny. Poza dobroczynnym działaniem na nasze włosy i na naszą skórę, niekoniecznie zakupionymi, a może właśnie  własnoręcznie stworzonymi kosmetykami na bazie mięty, możemy  podzielić się z przyjaciółmi, robiąc im prezenty.
                              

Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt


                                     Jeśli chodzi o działanie mięty nadwodnej, gdy jest spożywana jako surowiec zielarski, to działa żółciopędnie, a używana w inhalacji, dzięki zawartości mentolu, przyczynia się do udrożnienia dróg oddechowych. Bądźmy jednak ostrożni, ból głowy to nic, jeśli okaże się, że jesteśmy na tę roślinę uczuleni. Zaczerwienia skóry, swędzenie, nudności, zaburzenia snu - zdecydowanie lepiej poczytać, popytać o więcej wiadomości. To co służy jednej osobie, nie musi tak wspaniale podziałać na nas.
                                   Jedno jest pewne, jeśli chodzi o naturalny wdzięk, tego tej roślinie odmówić nie można. Zestawiana z innymi, czy samodzielnie, będzie tą częścią, która nie tylko zdobi, ale i pobudza zmysły.

Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - WatermuntMentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - WatermuntMentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - WatermuntMentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - WatermuntMentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
 (IV)

 
 
 
 

Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
 (V)
Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
 (V)


Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
 (V)


Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt
 (V)


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Mentha_aquatica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99ta_nadwodna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Watermunt


4 komentarze:

 1. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Zapraszam do częstszych odwiedzin. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Rośnie w ogrodzie szczególnie nie dbam podlewam wraz z trawą i Pyszne liście do herbaty A ciekawostka jest taka Ze bardzo ciężko jest się jej pozbyc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać, trafiła na bardzo podatny grunt I nie tylko przez podbój kolejnych centymetrów, ale i aromatycznymi walorami, chce zostac w tym ogrodzie na stałe :)
   Zapraszam do częstszych odwiedzin. Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń