poniedziałek, 4 grudnia 2017

Verbascum phoeniceum - Dziewanna fioletowa - Toorts

                           Dziewanna fioletowa, w zależności od odmiany, może być ozdobą dwu sezonową, albo byliną. Dokonując zakupu nasion, czy sadzonek, dokładnie przeczytajmy etykietę. W stanie dzikim ten plant, możemy spotkać na kontynentach europejskim oraz azjatyckim. W Polsce, nie jest zbyt powszechnie spotykana, jednak istnieją jej naturalne siedliska, które są objęte ochroną (wpis do Czerwonej Księgi jako gatunek bliski zagrożenia).

                                                    Purple mullein.eng
Verbascum phoeniceum - Dziewanna fioletowa - Toorts

                                                    Prezentowana odmiana, jest mieszańcem. Patrząc choćby na nazwę byliny, od razu domyślamy się, że najczęściej możemy spotkać się z kwiatami o kolorze fioletowym (o wielu odcieniach bazy podstawowej). Do tego dołączmy miks bieli, różu, delikatnej czerwieni i mamy pięknie, barwnie prezentującą się zwiewną naturalną ozdobę.
                                                     Ogród na pewno zyska na dekoracyjności, gdy zdecydujemy się na
zaproszenie tego gatunku dziewanny. Wysiew nasion wiosną (maj, czerwiec), jesienny podział kępy, możemy także skorzystać z wiosennego zakupu sadzonek, jeśli nie chcemy czekać roku na to, aby wyrosły okwiecające się łodygi.
Warto zastanowić się, nad miejscem, gdyż plant zostanie z nami kilka sezonów i , gdy nie będziemy zapobiegali samoistnemu wysiewowi nasion, potrzebne będzie troszkę większe terytorium.
                                               W zależności od odmiany, możemy mieć dorosłe egzemplarze o wysokości od 50 nawet do 100 centymetrów. Miejsce powinno być słoneczne. Jedno z pięter bylinowej rabaty, albo indywidualne nasadzenie; wówczas na metr kwadratowy 5,czy 6 sadzonek.
Najpierw wzrasta w siłę dolna partia soczyście zielonych liści, tworząc tak zwaną różyczkę liściową. Z niej wyrastają omszone łodygi, które są porośnięte mniejszymi jajowatymi, delikatnie podłużnymi listkami. Od połowy maja i w czerwcu trwa kwitnienie. Kwiaty pojedynczo rozwijają się na górnej części łodyg. Grzbieciste ozdoby tworzą kłosowy kwiatostan w nieco luźniejszej odsłonie. Urodę swą najpierw odsłaniają najniżej ułożone, a potem stopniowo te wyżej.


Verbascum phoeniceum - Dziewanna fioletowa - Toorts

                               Przekwitnięte kwiatostany 'wyprodukują' nasiona, którymi możemy podzielić się, czy wymienić je na inne z zaprzyjaźnionymi sympatykami roślinnych piękności.
                                  Urodę dziewanny fioletowej, możemy także podziwiać w swojej przestrzeni domowej. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, a zerwana w odpowiednim momencie, także będzie elegancką ozdobą w bukiecie stworzonym z suszek.
                                 Poza słoneczną ekspozycją, potrzebne jest średnio żyzne podłoże, przepuszczalne. Może być to też słabsza ziemia, ale jak wiadomo, ma to przełożenie na ilość, czas i jakość kwitnienia. Optymalnie, umiarkowana wilgotność podłoża. Zasilamy od połowy maja do końca czerwca, najlepiej nawozem w płynie do roślin ogrodowych z duża ilością wapnia. W czasie suszy oraz przy bezśnieżnej zimie, gdy brak mrozu, nie zapominamy o podlewaniu.

                                
Verbascum phoeniceum - Dziewanna fioletowa - Toorts

                                         Przed pierwszą zimą możemy dodatkowo zabezpieczyć roślinę, obsypując ją wokół kilkoma garściami ziemi (kołderka to jedno, a dodatkowe substancje odżywcze z niewyjałowionej ziemi, to druga korzyść).
                                         Gdy po zimie, pozostają wysuszone, nieelegancko prezentujące się 'badyle', usuwamy je w pierwszej połowie kwietnia nisko, tuż nad różyczką liściową. Cięcie to możemy także przeprowadzić na początku lata, gdy przekwitną kwiatostany; ale wówczas zamkniemy sobie drogę do naturalnego wysiewu rośliny. A tak, przy cięciu wiosennym, możemy być mile zaskoczeni.
Dziewanna fioletowa jest mrozoodporna i wytrzymała (poradziłaby sobie na piaskach), jednak  okwieci naszą przestrzeń 'na bogato', gdy o nią zadbamy (miejsce osłonięte od zimowych, mroźnych wiatrów, średnio żyzne podłoże).


Verbascum phoeniceum - Dziewanna fioletowa - Toorts

Verbascum (soorten) - Dziewanna (gatunki) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Verbascum_phoeniceum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziewanna_fioletowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Toorts_(geslacht)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz