piątek, 1 grudnia 2017

Dischidia - Opięta - Snaily

                                    Opięta, oryginalna, rzadko spotykana roślina. W swoim naturalnym środowisku, na Filipinach, rośnie jako epifit, ale nie prowadzi pasożytniczego trybu życia. Do pełni szczęścia, tej żywej, dekoracyjnej ozdobie nie potrzeba zbyt wiele. Można rzec, że jest minimalistką.                                                     Dischidia.eng
  Dischidia - Opięta - Snaily 
Dischidia pectinoides 'Snaily'                                        Do wyeksponowania jej eleganckiego pokroju, wystarczy naprawdę niewiele. Zacznijmy od pojemnika; nie musi to być przepastna donica, wystarczy muszelka, czy mały szklany podwieszany na sznurku pojemnik. Wszystko w tym temacie, zależy od naszej pomysłowości. Ozdobna skorupka, jest starym domkiem ślimaka, pochodzi  pół ryżowych Tajlandii.
                                       Obecnie cena pojedynczego egzemplarza, nie należy do najtańszych. Jeśli więc mamy możliwość dostać część plantu od zaprzyjaźnionego miłośnika roślin, doceńmy ten prezent. Aby stworzyć młode opięty, możemy dokonać
podziału luźnej części korzeniowej, albo wykorzystać część wznoszących się pędów (wystarczy już odcinek około 15 centymetrów).
                                      Główną, całoroczną ozdobę stanowią liście. Niektóre z nich, są większe od pozostałych, zielone, puste i delikatnie rozchylone, takie 'pękniete baloniki', (od nich czasami potocznie nazywa się ten gatunek opięty 'Kangurzymi kieszeniami'). Taka morfologia, to bezdyskusyjnie, jeden z wielkich atutów, nie tylko dla koneserów roślinnych smaczków.W tych listkach, oczywiście, w naturalnym dla rośliny środowisku, zamieszkują mrówki. One mają tam domek, a plant CO2, naturalny nawóz i pomoc przy zapylaniu.
                                   .
                                     

Dischidia - Opięta - Snaily 
Dischidia pectinoides 'Snaily'                                       Pnąca się opięta, ma wiele zbliżonych do kształtu serca, zielonych, albo szaro zielonych listków. Przyjmuje się, że powinna w przyjaznym otoczeniu, zakwitnąć wiosną, ale miło może nas zaskoczyć kwietnym prezentem, o każdej porze roku. Obdaruje nas wówczas, rozwijającymi się w kątach liści,  drobnymi czerwonymi, albo ciemno różowymi  drobnymi kwitami.
                             Opisywany gatunek  dischidia, jest w naszej strefie klimatycznej, prowadzony jako roślina doniczkowa, która w ciepłe miesiące może być także ozdobą balkonu, tarasu, przydomowego ogrodu. Nie bójmy się, że część okolicznych mrówek zechce w nim zamieszkać. Uprawa, to niemal, czysta robota.
                             Jego rozwojowi bardzo sprzyja  przefiltrowana światło dzienne. Nie bezpośrednia ekspozycja, nie cień. Warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, gdzie słońce do plantu dociera poprzez wyższe piętra roślin.
Jeśli chodzi o dostarczanie życiodajnego płynu, wody, to kierujmy się wyczuciem. Możemy  'podlewać' muszlę, stosując 'metodę na palca', albo za pomocą spryskiwacza, który poprzez drobne otwory tworzy mgiełkę, nawilżać (także raz w tygodniu). Przy dużych oczkach, na liściach powstaną, mało atrakcyjnie wyglądające, plamy. Woda musi być zawsze w temperaturze zbliżonej do tej w jakiej znajduje się nasza ozdoba. Najlepsza będzie deszczówka.
                                   Ciesząc się kwitnącymi częściami rośliny, nie zapomnijmy raz na miesiąc podlać rozcieńczonym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.Dischidia - Opięta - Snaily 
Dischidia pectinoides 'Snaily'


                                     Nie mamy do czynienia z rośliną mrozoodporną. Dolna granica temperatury otoczenia, to 12°C, a górna około 27°C. Poza efektownymi sposobami jej zaprezentowania, możemy pielęgnować ją w doniczce. Daje radę bez podłoża, daje rade w podłożu - istotne, aby było przepuszczalne, lekkie. Mieszanka ziemi do kwiatów, piasku i małych dwóch, trzech kawałków mchu (będzie absorbował nadwyżki wody). Pojemnik z odpływem.
                                     Im starsza roślina, tym szybciej są widoczne przyrosty. Będzie służyła nam przez wiele lat, pnąc tam, w które miejsce nią pokierujemy ( podwieszona, podparta, poprowadzona na sznurku).   
                                    Opięta  pectinoides 'Snaily', będzie dobrze się czuła z 'luźnym spodem', kilkunastoma kroplami wody, dostępem do dziennego światła, przestrzenią, w której panuje 'zdrowa' wilgotność. Optymalnym miejscem, może więc, okazać się łazienka. Z czasem, gdy doczekamy, poprzez pobieranie sadzonek zielnych, kilku egzemplarzy; podwieszone, będą stanowiły wymarzoną ozdobę naszej mieszkalnej przestrzeni. Oczywiście, świetnie poradzą sobie wyeksponowane w szklanym wysokim naczyniu i w salonie, i w biurze. Mamy wybór, a roślina wdzięki i wytrzymałość.Dischidia - Opięta - Snaily 
Dischidia pectinoides 'Snaily'


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Dischidia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dischidia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz