czwartek, 30 listopada 2017

Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon

                                    Bób, jego uprawa, niesie dla nas wiele korzyści. Nie dzieje się tak tylko pod względem kosztowania smacznych nerkowatych nasion. Motylkowate kwiatostany spełniają funkcję dekoracyjną;  roślina w czasie wzrostu, wzbogaca glebę w azot, który będzie bardzo użyteczny w następnym sezonie przy uprawie innych warzyw.                                                            Broad bean.eng
Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon                                   Wysiew nasion tego warzywa dokonujemy pod koniec kwietnia. I nasionka, i wschodzące młode rośliny, bez problemu poradzą sobie z wiosennymi przymrozkami. Miejsce wysiania, powinno być wcześniej przygotowane. Roślina posiada korzeń palowy, więc, aby zapewnić przestrzeń do rozwoju, ziemia powinna być głębiej przekopana, rozruszana. Nie nawozimy, ani
przed wysianiem, ani w trakcie sezonu.
                               Miejsce słoneczne, ciepłe, ze stałą średnią wilgotnością podłoża. Nierównomierne nasycenie gleby, susza, nie służą zdrowemu rozwojowi. Gleba o pH neutralnym , albo delikatnie zasadowym; najlepiej, gdy umiarkowanie bogata w substancje odżywcze.
                                W zależności od odmiany (jest ich około dwudziestu), łodygi bobu wzrastają na wysokość od 50 do 120 centymetrów. Są w środku puste, porastają je parzystopierzaste zielone, czy sinozielone liście. Umiejscowione są one na dłuższym ogonku, na którym przy złączeniu z łodygą są niewielkie przylistki.Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon                                            Kiedy kwitną kwiaty, bób pokazuje swoje eleganckie oblicze. Jest już dość wysoki, podtrzymywany dodatkowymi podpórkami (np., kijkami bambusowymi). Dekoracyjne pełne koloru ozdoby, mają motylkowy kształt,  najczęściej, białe z fioletowym żagielkiem i czarnymi plamkami na skrzydełkach. Rosną razem, po trzy do dziewięciu sztuk.
Można spotkać także odmiany, gdzie jest barwa słoneczna, czy delikatnie różowa. Większość odmian kwitnie w czerwcu, część na początku lipca.
                                         Na miejscu przekwitniętych kwiatów, tworzą się strąki. Na początku rosną  poziomo, po czym, przy prawach grawitacji i coraz większego ciężaru, zaczynają  się zwieszać ku dołowi. Zielone, podłużne, w środku 'wyściełane' gąbczastymi przegródkami, pomiędzy którymi rozwijają się jadalne nasiona.
                                     Jadalne części tego strączkowego warzywa, mają kształt nerkowaty lub okrągły. Najczęściej kolor jasnozielony, ale można także spotkać odmiany, gdzie spłaszczone nasionka mają kolor różowy, czerwony, lekko brunatny.  Można je używać bezpośrednio po zerwaniu i wyłuskaniu ze strąków, jak i zamrozić i użyć w jesiennych,czy zimowych miesiącach. Ugotowany i spożywany indywidualnie, dodatek do warzywnych zapiekanek, sałatek, kotletów, zupa krem, deser clafoutis oraz wiele,wiele innych smacznych możliwości.


Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon                                       Wyka bób, jest jedną z najdłużej uprawianych roślin strączkowych. Już w czasach starożytnych, doceniano to warzywo, za jego dobroczynny wpływ na poprawę samopoczucia i utrzymywania zdrowia w dobrej formie.
Vicia faba, to źródło : kwasu foliowego, błonnika, tiaminy, żelaza, miedzi, manganu, fosforu, potasu, magnezu, selenu, wapnia, cynku. Nie brakuje także witamin: B, B3, B5, B6, B11, K.
                                      Jedząc bób, regulujemy pracę układu trawiennego, krwionośnego, nerwowego; obniżamy poziom cukru; wzmacniamy budowę kości i zębów; działamy od wewnątrz na zdrowy wygląd naszej skóry.
                                       Wiele korzyści, przy niewielkim nakładzie pracy z naszej strony. Cieszy to, że z roku na rok, coraz więcej osób, nie patrząc, czy to modne, czy niemodne, powraca do korzystania z dóbr, które oferuje własny warzywnik.


Vicia faba - Wyka Bób, Bób - TuinboonVicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon


Vicia faba - Wyka Bób, Bób - TuinboonVicia faba - Wyka Bób, Bób - TuinboonVicia faba - Wyka Bób, Bób - TuinboonVicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon
Vicia faba - Wyka Bób, Bób - TuinboonVicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon

Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon
Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon Vicia faba - Wyka Bób, Bób - Tuinboon


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3b
https://nl.wikipedia.org/wiki/Tuinboon
https://en.wikipedia.org/wiki/Vicia_faba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz