środa, 29 listopada 2017

Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Chinese ruit

                   Rutewka Delavaya, w swoim naturalnym środowisku, porasta wyżynne tereny Południowo-Wschodniej Azji. Zapewne jej dekoracyjność, zwiewność i poruszenie, którewprowadza do otoczenia, zdecydowały, że jest bardzo chętnie zapraszana,aby zdobić. Roślinna mgiełka, ażurowa naturalna.
                                        Chinese meadow-rue.eng
Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Ruit, Chinese ruit

                                    Soczystej zieleni listki, porastają łodygi, do około 40 centymetrów wzwyż.    W zależności od odmiany, mogą nieznacznie różnić się od siebie kształtem, czy odcieniem koloru podstawowego. Pierzaste, podwójne, czy potrójne. Z początkiem lata, z kwietnych pąków zaczyna wyłaniać się kolor nieba, lila, fioletowy, albo bielusieńki. Niezliczone ilości niewielkich kwiatów, umiejscowione są właśnie na rozgałęziających się pędach, powyżej
40 centymetrów (około, może to równie dobrze być 30, czy 50).
                                    Kwiat jednokolorowy, zbudowany jest z działek (częściej 4, rzadziej 5) oraz z dłuższych słonecznych pręcików. W związku z tym, że poza szczytami pędów, dekoracyjne ozdoby rozwijają się także w kątach, tak gdzie rozrastają się te łodygi, pokrój jest bogaty, a jednocześnie nadal ażurowy.  To nadaje otoczeniu lekkości, oraz wspomnianego już wcześniej, ożywienia.
Po przekwitnięciu, rozwijają się niewielkie rozłupki. Możemy je zebrać i wykorzystać do wysiewu (niezbędny proces stratyfikacji). Aby przedłużyć okres zdobienia kolorem, możemy regularnie usuwać starzejące się części. Ten gatunek rutewki, może kwitnąć od końca czerwca, do połowy sierpnia. Gdy zetniemy pędy po zakończeniu pierwszego kwitnienia, roślina może drugi raz pod koniec lata powtórzyć wysyp Pięknotek, będzie mniej obfity, ale na pewno ucieszy oczy i rozrusza na nowo ogród.
Na metr kwadratowy, potrzeba minimum 4, optymalna ilość, to 6 sadzonek.



Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya -  Chinese ruit
oraz Hylotelephium spectabile - Rozchodnikowiec okazały - Roze hemelsleutel  ( foto )

                                      Bylina ta nie jest wymagająca względem uprawy. Miejsce jesiennego wysiania nasion, czy wiosennych nasadzeń, powinno być słoneczne. Najkorzystniejsze to takie, gdy latem jest dużo dziennego światła, ale bez zagrożenia niszczącej siły słońca. Im więcej cienia, tym słabsze kwitnienie. Gleba przepuszczalna, średnio żyzna, gdzie odczyn pH kwaśny. Nie zalecane jest sadzenie tego gatunku w pojemnikach.
Niezbędna stała umiarkowana wilgotność podłoża. Zdecydowanie więcej spustoszenia poczyni, w tym wypadku susza, niż kilkudniowe deszcze. Więc, w najgorętsze letnie dni, nie zapominamy o porannym, czy wieczornym podlewaniu. Nawozimy w okresie wegetacyjnym, od połowy maja do końca sierpnia, nawozem w płynie do kwitnących roślin ogrodowych.
                                  Aby bardziej wpłynąć na uregulowanie polityki wilgotności podłoża, możemy wierzchnią warstwę obłożyć korowiną, czy drobnym węglem. Zapobiegnie to latem zbytniemu wyparowywaniu, a jako kołderka sprawdzi się, szczególnie w bezśnieżną zimą.
Jeśli nie zdecydujemy się na taki zabieg, (na przykład, ze względu dużego skupiska pozostałych roślin), to wówczas, aby zapobiec nadmiernemu wysuszaniu gleby, warto ją co kilka dni spulchnić, przegrabić pomiędzy plantami, chociażby palcami. Kanaliki, którymi dotąd wyparowywała woda, zostają zniszczone i pozostaje ona dla użytku kwietnych ozdób.


Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Chinese ruit

                                   Przed zimą pozbywamy się ogołoconych pędów. Kilkoma garściami niewyjałowionej ziemi możemy możemy dodatkowo zabezpieczyć kępy przed mrozem. Choć to roślina mrozoodporna, to jednak taki kocyk, może się bardzo przyczynić do bogatszego kwitnienia w przyszłym sezonie.
                                    Co trzy, cztery lata, wiosną, albo jesienią, dokonujemy podziału brył korzeniowych. To dobra okazja, aby z rośliny macierzystej nabyć nowe egzemplarze, które mogą się rozgościć w naszej zielonej przestrzeni, czy zostać podarowane lubianym przez nas miłośnikom kwietnych ozdób.
                                    Rutewkę Delavaya, sadzimy na tyłach bylinowych rabat, albo wkomponowujemy pomiędzy nie. Wzrost 150, czy 170 centymetrów, dzięki ażurowym prześwitom, nie dyskwalifikuje rośliny, aby była pomiędzy innymi. Wystarczy dobry plan i całkiem prawdopodobne, że uda się nam stworzyć malowniczy, soczysty w kolory zakątek ogrodowy, gdzie rutewka Delavaya, śmiało będzie poruszała się, rozweselając kolorem przestrzeń.
 Thalictrum delavayi - Rutewka Delavaya - Chinese ruit



Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Ruit_(geslacht)
https://en.wikipedia.org/wiki/Thalictrum_delavayi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz