środa, 25 października 2017

Picea - Świerk (gatunki) - Spar (soorten)

                                               Świerk, wcześniej był znany i kojarzony wyłącznie jako wysokie drzewo iglaste. Dzięki transportowi sadzonek różnych gatunków  z wielu kontynentów oraz współcześnie, poprzez tworzenie nowych kultywarów i wariacji, poznajemy to drzewo w wielu, tak często mile zaskakujących, bardzo dekoracyjnych odsłonach.

                                                                    Spruce.eng
Picea - Świerk - Spar

                                        Świerk, to dziś także, przy wysokich drzewach (w Polsce najwyższe ma około 60 metrów wysokości), drzewka karłowe i niskie krzewy. Kolor igieł zielony, zielono-niebieski, zielono-siwy, niebieski, siwy, zielono-żółty, zielono-złoty. Wiele gatunków jest bardzo plastycznym materiałem. Nawet w niewielkich ogrodach możemy wybrać satysfakcjonującą nas
odmianę, którą będziemy przycinać i  formować.
                                      Charakterystyczną cechą, odróżniającą ten rodzaj od innych drzew iglastych, są zwieszające szyszki. Pomimo płytkiego systemu korzeniowego, nie jest przyjaźnie postrzegany przez niższe rośliny w lesie, ponieważ skrada światło prawie wyłącznie dla siebie. Jedynie niektóre gatunki grzybów (np., czubajki, pieprzniki jadalne,  gąski jadalne), są na tyle mało wymagające, że mało światła dziennego i zakwaszone podłoże przez tego iglaka, jest dla ich rozwoju warunkami jak najbardziej sprzyjającymi.
Niższe świerkowe iglaki, mogą stanowić pożądaną naturalną otulinę dla bylinowej kolorowej rabaty. Część tych roślin jest zimozielona, a dzięki osłonie z iglastych gałązek, zachowuje dobrą formę i bogaty pokrój.
Picea abies - Świerk pospolity - Fijnspar ( foto )  
 
 
 
 
                                  
  
Picea glauca - Świerk biały - Witte spar  ( foto )

                                             Kilka stuleci temu, współcześnie i zapewne jeszcze przez długi czas  w przyszłości, zapach świerkowych gałązek, uginających się od ozdób, będzie kojarzył się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. Drzewo to, choćby w ten sposób, na stałe zapisało się w naszej kulturze.
                                               Już na początku XIX wieku, przy opisie świerku, podkreślano jego ogromną dekoracyjność, nie tylko na leśnych obszarach.
                                               Solitery, piękne wyeksponowane pojedyncze nasadzenia, rozjaśnienie ciemniejszych zakątków jaśniejszymi odmianami - spory wachlarz możliwości. Trwałe, niewiele wymagające w temacie uprawy. I bez względu na rozmiar ogrodu, działki, warto dla świerka znaleźć miejsce w swojej przestrzeni.                   

Picea mariana - Świerk czarny - Zwarte sparren ( foto )
Picea omorika -  Świerk serbski - Servische spar ( foto )

Picea orientalis - Świerk kaukaski, świerk wschodni - Kaukasische spar ( foto )Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Spruce
https://nl.wikipedia.org/wiki/Spar
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz