wtorek, 24 października 2017

Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë

                                      Aloes ościsty, w naszej strefie klimatycznej, to roślina uprawiana w pojemnikach, na swoich macierzystych terenach (tj., kontynencie afrykańskim) rośnie bezpośrednio w gruncie - podłożu wymagającym pod względem ubogiej zasobności w substancje odżywcze i z niewielką przepuszczalnością. Do tego dodajmy nieregularne, raczej rzadkie opady deszczu i już wiemy, że musi to być bardzo silna roślina.
                                                       Guinea-fowl aloe.eng
Aloe aristata - Aloes ościsty - Aloë, Lace aloë
'Cosmo'

                                      Całoroczną ozdobą tego gatunku aloesu, są mięsiste listki. Układają się one w kształt rozety, Pierwsze, dolne, z czasem delikatnie odchylają się, a najmłodsze, górne rosną w pionie. Ten gatunek rozpoznamy po tym, że na tych zakończonych szpiczasto ozdobach są białe guzki.  Przy odpowiednim prowadzeniu, efektowną dekoracją może stać się kwitnący
latem kwiatostan. Groniaste kwiatostany są umieszczone na końcach pędów, wznoszących się kilkanaście centymetrów ponad rozetą. Efektowna ozdoba może być czerwona, żółta (oczywiście wliczamy wiele odcieni tych kolorów podstawowych). Łodyga u zdrowego egzemplarza może nawet dorosnąć do 40 centymetrów. Po przekwitnięciu, cały pęd usuwamy, tniemy nisko zaraz przy rozecie. Postawienie spowoduje wytworzenie się torebki z nasionami. To osłabi roślinę i nie będziemy mieli przez długi czas kolejnego kwitnienia.

Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Cosmo'

                         Ten sukulent, nie jest samoobsługowy, ale też grzechem byłoby powiedzieć, że wymaga dużej uwagi w pielęgnacji. Pojemnik powinien być tylko o numer, albo dwa większy od bryły korzeniowej. Rozsądnie jest użyć niskich doniczek. Podłoże do kaktusów i sukulentów, jeśli nie mamy możliwości takiego zakupić, wymieszajmy ziemię z piaskiem i ze żwirkiem (keramzytem, kamykami) 40:40:20.
                              Podlewamy w sezonie raz na 14 dni, a od października do końca marca, co trzy tygodnie. Warto zimowy czas wykorzystać do spoczynku plantu. To może się okazać bardzo trafnym zabiegiem, jeśli chcemy doczekać się pięknych kwiatostanów. W tym momencie chłodne pomieszczenie z dostępem do światła dziennego, .gdzie najniższa temperatura to 6°C, a górna granica 15.
                          W czasie ciepłych miesięcy temperatura od 18 do 27°C. Dbajmy, zmiana temperatury przy przenoszeniu z miejsc ana miejsce (na przykład, na letnisko), nie była zbyt drastyczna.


Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Cosmo'

Jeśli chodzi o nasłonecznienie, owszem jako sukulent lubi się  pławić w promieniach, ale nie wtedy, gdy są zbyt intensywne i niebezpieczne. Zbyt nasłonecznione miejsce, to czerwieniejące mięsiste listki praz brak kwiatostanów. Zbyt mało światła dziennego, to z kolei nieestetycznie wyciągające się listki.
Przy corocznym przesadzaniu, nie musimy nawozić. Jeśli nie przesadzamy, wiosną wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi na niewyjałowioną i od maja do września nawozimy płynami do kwiatów doniczkowych (według wskazań an etykiecie).
                                     Odnóżki wyrastają na roślinie macierzystej. Bardzo łatwo jest z nich stworzyć nowe egzemplarze.
                                      Od dawien dawna aloes jest znany jako roślina uzdrawiająca. Po dzień dzisiejszy jest wykorzystywany w kosmetologii, medycynie, ziołolecznictwie. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo. Jego stosowanie nie jest jednak wskazane dla każdego, więc jeśli jesteśmy zainteresowani, powinniśmy poczytać na temat jego oddziaływania więcej wiadomości.
                                  Aloes ościsty - efektownie prezentujący się, z uzdrawiającymi właściwościami  prawdziwa ozdoba mieszkalnych i biurowych przestrzeni.

Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Cosmo'Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Cosmo'
Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Tiki Rua'

Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë
'Magic' 
 
 
 
Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloë

 
 
 

Aloe aristata - Aloes ościsty - Lace aloëAloe vera - Aloes zwyczajny - Aloë vera ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes_o%C5%9Bcisty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alo%C3%AB
https://en.wikipedia.org/wiki/Aristaloe_aristata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz