poniedziałek, 23 października 2017

Linum narbonense - Len narboński - Vlas

                                                 Len narboński, manierzyście w stanie dzikim rośnie na terenach śródziemnomorskich. Jest rośliną wieloletnią. Jego zwiewne, delikatne pięciopłatkowe kwiaty, na tyle zachwyciły Ogrodowiczów i Działkowców, że właśnie ten gatunek spośród pozostałych, jest najczęściej przez nich wybieranym.
                                      Perennial flax.eng
Linum narbonense - Len narboński - Vlas                                   Wysiew do inspektu, na początku marca. Bezpośrednio do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Wschody następują po dwóch, do czterech tygodni. Miejsce wysiania, czy sadzenia zakupionych egzemplarzy, powinno być słoneczne. Im mniej słońca, tym mniej kwiatów. Podłużne, lancetowate, soczyście zielone liście, porastają pędy.  Na szczycie każdego z cienkich pędów, który ma wysokość od 35 do 60 centymetrów, znajduje się luźny kwiatostan. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do połowy sierpnia. Kwiat na pojedynczej
szypułce jest pięciopłatkowy, koloru niebieskiego (ciemniejszego, albo jaśniejszego). Dość szybko przekwita, a na jego miejscu zaczyna się tworzyć torebka  z nasionami.  Jeśli nie zależy nam na nasionach, warto gdy już jest słabe kwitnienie, przyciąć całość o 1/2 i wówczas w drugiej połowie września mamy drugie, mniej bogate kwitnienie.  Na wiosnę, znowu przycinamy. Co trzy,cztery lata warto ponowić wysiew. Pomimo przycinania, roślina się starzeje i daje mniejsze kwitnienie.
Linum narbonense - Len narboński - Vlas                             Gleba przepuszczalna, wilgotność umiarkowana. W żadnym wypadku miejsca, w których dłużej zatrzymuje się woda po opadach. W czasie suszy podlewamy.  Nawozimy nawozem w płynie, albo w granulacie dla roślin ogrodowych kwitnących, według wskazań an etykiecie, od połowy maja do końca sierpnia.
                              Jest to roślina, która nie sprawia problemów jeśli chodzi o zimowanie, jednak, aby w następnym sezonie doczekać bogatego kwitnienia, warto podsypać kilkoma garściami ziemi niewielki kopczyk wokół kęp. Korzenie nie rosną zbyt głęboko, więc to na pewno będzie dla nich dodatkowa, przydatna kołderka (szczególnie, w bezśnieżne zimy).
                             Len symbolizuje czystość, niewinność, niezłomność, prostotę, mądrość.
                             Dzięki swojej subtelnej zwiewności, naturalnemu pięknu, len  narboński, jest bardzo atrakcyjną byliną do ogrodów naturalistycznych, w stylu wiejskim. Odnajdzie się także w nowoczesnych ogrodowych aranżacjach, przecież dla takiego kawałka roślinnego nieba, zawsze znajdzie się u nas miejsce.
                              
Linum narbonense - Len narboński - Vlas


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Linum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz