piątek, 20 października 2017

Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet

                                      Bylica pospolita, jak Azja i Europa, długie i szerokie, tam do 1600 metrów nad poziomem morza, bardzo duże prawdopodobieństwo, że ją spotkamy. Jako roślina ruderalna, rośnie na dzikich terenach, gdzie stała umiarkowana wilgotność,; brzegi rzek,czy innych naturalnych zbiorników ze słodką wodą, to także dobra lokalizacja, aby poszerzała swój zasięg.
W dawniejszych czasach, była szeroko stosowana w ziołolecznictwie, a i sporo było z niej pożytku, jeśli idzie o kuchenne rewolucje.

                                                  Riverside wormwood.eng
Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet

                                  Dziś już raczej nieliczni korzystają z jej dóbr w kuchni, poprzez swoją goryczkę była chętnie stosowana do mięsnych pieczeni. Goryczka to jedno, zapachu roślinie też nie ma co zazdrościć, ale jak się zwróci uwagę, że w upalny wieczór odsłonięte części ciała potarte pędem bylicy, przestają być atrakcyjne dla komarów, nieco można na ten zapaszek przymknąć oko.
Również dla świata roślin, bylica pospolita może być i dziś bardzo użyteczna.W naszych ogrodach
bywa, że mamy nieproszonych gości (ślimaki, nornice). Do ich zwalczania możemy przygotować wywar, albo gnojówkę z tej rośliny. Rozcieńczyć wodą i użyć jako ekologicznej ochrony, podlewając, czy opryskując nasze zielone dobra.

Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet

                                        Mamy do czynienia z byliną. Na silnie rozgałęzionej łodydze, która może w optymalnych warunkach urosnąć i ponad 2 metry, rozwijają się pierzaste zielone, jaśniejsze od spodu listki. Pędy mogą być nabiegnięte bordową barwą, są też i zielone. Kwiaty nie przedstawiają sobą większej ozdoby, są w kolorze słonecznym, brudnego brązu, podpadające pod czerwony;zebrane na szczytach pędów w wiechy, swoim jajowatym  kształtem są przede wszystkim po to,aby w późniejszym okresie stanowić doskonałe pasy startowe, gdzie właściwe części razem z wiatrem polecą świat, zwiększając terytorium podboju bylicy.
Opisywany gatunek ma słabsze działanie, niż bylica piołun.

Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet
Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet
Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet
Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet
Artemisia vulgaris - Bylica pospolita - BijvoetArtemisia vulgaris - Bylica pospolita - BijvoetArtemisia vulgaris - Bylica pospolita - Bijvoet

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_vulgaris
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bylica_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bijvoet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz