czwartek, 19 października 2017

Philodendron xanadu - Filodendron xanadu

                                            Filodendron xanadu, ma liczne rodzeństwo, bo około 700 gatunków w swoim rodzaju. Jednak pośród tych znanych i mniej znanych, wyróżnia się konkretnymi rozmiarami i dekoracyjnymi liśćmi.  Przyjmuje się, że macierzystym terenem pochodzenia jest Brazylia; obecnie w strefie równikowej i tropikalnej, jest to popularnie uprawiana ogrodowa piękność. Niestety, że względu na panujący klimat, jeśli my chcemy uprawiać ten gatunek filodendrona, pozostaje nam uprawa doniczkowa.

Philodendron xanadu - Filodendron xanadu -  Philodendron xanadu.eng

                                    Niektóre źródła, klasyfikują tę roślinę jako filodendron hybrydowy. Nie jest to zgodne z prawdą. Otóż, nie mamy do czynienia z egzemplarzami pochodzącymi z australijskiej szkółki, która przypisywała sobie przez wiele lat zaszczyty stworzenia takiego mieszańca. Do
Australii dotarły nasiona zebrane z dzikiej rośliny, rosnącej w Brazylii. Filodendron xanadu, to gatunek.
                                  Często można się spotkać z opisami, że plant dorasta do 80 centymetrów. Otóż, przy zapewnieniu optymalnych warunków, możemy gościć w swoim domu, czy biurowej
przestrzeni, okaz dorastający nawet powyżej 130 centymetrów i mierzący około 150 centymetrów szerokości. Mamy więc do czynienia z konkretnych rozmiarów naturalną ozdobą.
Liście lśniące w kolorze głębokiej zieleni, z efektownymi, głębokimi
wycięciami/ Listki od spodu wyraźnie  unerwione.
Rzadko kiedy na europejskich szerokościach u tego gatunku filodendrona kwitną kwiaty. Są to białe niewielkie kolby, ukryte w delikatnie rozchylających  się biało-różowych, czy bordowych  pochwach (żagielkach). Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych.
U niektórych egzemplarzy, poza podziemną bryła korzeniową, mogą także zacząć wyrastać nadziemne korzenie powietrzne. Nie usuwajmy ich.


Philodendron xanadu - Filodendron xanadu

                                 Bezdyskusyjnie, filodendrony są ciepłolubne. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Unikajmy silnych przeciągów, porywistych deszczów.
                               Naturalnie, filodendron ma niewielkie potrzeby pokarmowe. My jednak postarajmy się, aby nie głodował. Przesadzamy, gdy widzimy, że bryła korzeniowa zaczyna 'wyrastać'. Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, czy  keramzyt), następnie przepuszczalna ziemia dla roślin doniczkowych. Przy co sezonowym przesadzaniu, zaczynamy nawożenie granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych, według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy z początkiem września.Philodendron xanadu - Filodendron xanadu

                    Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, gdy wierzchnia warstwa będzie dobrze przesuszona. Nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu filodendrona.
                      Liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną szatę, regularnie zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam.
                        Jeśli posiadamy roślinę macierzystą (dostęp do niej), nowe egzemplarze możemy pozyskać poprzez ukorzenienie części pędów ( wystarczy kawałek z jednym węzłem).
                             Przy właściwym zaopiekowaniu się rośliną już od początku, w dalszej wspólnej przygodzie, nie powinniśmy mieć problemów. Opadające w dużej ilości liście, to będzie efekt przelania, przesuszenia, czy ustawienia w zbyt nasłonecznionym miejscu.
                              Filodendron xanadu, to okazała roślinną ozdoba. Jeśli dysponujemy miejscem do jej pielęgnacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić ją do swojej przestrzeni.
                           Odmianą filodendronu xanadu jest 'Xantal'. Ma te same liście, ale łodygi liści są wielokrotnie dłuższe. Jest to roślina, która dobrze nadaje się do wypełnienia przestrzeni. Philodendron xanadu - Filodendron xanadu

Philodendron xanadu - Filodendron xanadu 
'Xantal'Philodendron xanadu - Filodendron xanadu 
'Xantal' 
 
Philodendron xanadu - Filodendron xanadu

 
 
 

Philodendron (soorten) - Filodendron  (gatunki) ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_xanadu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz