środa, 18 października 2017

Fittonia albivenis - Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - MozaïekplantFittonia -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant
'Mont Blanc'


                                         Fitonia białożyłkowa, pochodzi z peruwiańskich lasów. Rośnie tam dziko w najniższych partiach roślinności. W cieple i w świetle dziennym, docierającym do niej poprzez liście rosnących ponad nią.
Główną dekoracją plantu są jego liście. Są jajowate, przyozdobione kolorem i wyraźnie żyłkowane. U najbardziej popularnych żyłkowanie jest białe (nazwa od gatunku), obecnie na rynku ogrodniczym
możemy zakupić kultywary o różnych kolorach  nerwowych pajęczynek , kontrastujących elegancko z barwą listków ( na przykład, żyłki zielone na różu, różowe na zieleni, zielone na czerwieni, czerwone na jasnej zieleni).

                                                          Mosaic plant.eng
Fittonia albivenis -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant
'Mont Blanc'

Bardzo efektownie prezentują się także te odmiany, u których są dodatkowo 'pokolorowane'  obrzeża listków, (na przykład, 'Tiger',  'White Anne' ).
                                      Mając na uwadze strefę klimatyczną, z której pochodzi ta roślina doniczkowa, łatwiej będzie nam nią się zaopiekować. Pojemnik z otworami, wypełniamy najpierw około 4 centymetrową warstwą keramzytu, albo żwirku (ochrona korzeni przed zalaniem). Następnie
donicę wypełniamy ziemią dostosowaną do roślin doniczkowych pielęgnowanych w domu.
Każdego roku, najpóźniej co dwa sezony, zajmijmy się wiosennym przesadzaniem. Donica tylko o numer, góra dwa większa. W innym razie fitonia skupi się na rozwoju części podziemnej, ze stratą dla nadziemnej.
                         Ta naturalna ozdoba, lubi umiarkowaną wilgotność, ale bez przesady. Dostarczamy nowe zasoby, gdy upewniamy się, że pierwsza warstwa podłoża jest dostatecznie przesuszona; wypada to średnio raz na półtora tygodnia. Od listopada do końca marca, tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody używanej do podlewania (o 1/4).  Zawsze używamy wody, która swoją temperaturą jest zbliżona do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.


Fittonia albivenis -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant


                                    Mozaikowa piękność pochodzi z tropików, więc to bardzo ważne, aby nie przebywała w pomieszczeniu, gdzie temperatura otoczenia jest niższa niż 10°C. Optymalna, to pomiędzy 18, a 23°C;wyższa także nie zaszkodzi. Jeśli chodzi o dostęp do światła dziennego, kierujmy się rozwagą - chodzi nam przecież o zwiększenie objętości elegancko wybarwiających się listków. Ostre słońce nie będzie działało dla tego procesu korzystnie. Właściwe miejsce, to takie oddalone od źródła dziennego światła o około 80 do 100 centymetrów. Przy zbyt dużej odległości od okna, pędy fitonii zaczną się bardzo nieestetycznie wydłużać. Normalna wysokość zdrowego dorosłego egzemplarza, to pomiędzy 10, a 15 centymetrami. Choć i zdarzają się bardziej dorodne okazy, dorastające do 20 centymetrów, ale to rzadko. Równie nieczęsto w domowych warunkach możemy doczekać kwiatów. Są drobne, mało zdobnicze. 
                                 Jak to w świecie istot żywych, proces starzenia nie omija i fitonii. Niestety, czasami, pomimo naszej najlepszej opieki, już po jednym sezonie opada sporo listków i od dołu mamy łysiejące pędy. Możemy uszczknąwszy kawałek pędu, ukorzenić go pomiędzy i wypełnić place, pobrać sadzonki i ukorzenić je jako nowe egzemplarze.  Niektóre z odmian są tak zachwycające, że na pewno nie będziemy się z nimi chcieli rozstać po jednym,czy dwóch sezonach.
                                 Zdecydowanie, fitonia Verschafelta, to roślina godna polecenia. Czy to biurowa, czy przestrzeń mieszkalna - obie na pewno zyskają ozdobione tymi mozaikowymi naturalnymi pięknościami.


Fittonia -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant
'Mont Blanc'Fittonia albivenis -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant
'Mont Blanc'Fittonia albivenis -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - MozaïekplantFittonia albivenis -  Fitonia białożylkowa, F. Verschafelta - Mozaïekplant

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Fittonia_albivenis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz