wtorek, 29 sierpnia 2017

Fargesia rufa - Fargesia rdzawa - (Niet woekerende bamboe)

                        
Fargesia rufa - Fargesia rdzawa, Fargezja rozłożysta - (Niet woekerende bamboe)
          

                                 Fargesia rdzawa, najbardziej atrakcyjnie prezentuje się w delikatnym półcieniu. Zbyt słoneczna ekspozycja, skradłaby z liści ich połysk, co znacząco zmniejsza dekoracyjność rośliny. Ten kępiasty bambus możemy nasadzać pojedynczo, w nieformalnych żywopłotach (sadzonka co 40 centymetrów), albo wykorzystać go jako naturalną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami na swojej
tarasowej przestrzeni.
                                     Qingchuan Fargesia.eng
Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)
'Bamboo'


                                 W swoim naturalnym środowisku, ten gatunek fargesii dorasta do czterech metrów, w naszej strefie klimatycznej do dwóch i pół. Sami jednak zdecydujemy, czy to będzie właśnie ta wysokość, czy przycinamy niżej. Sadzenie od wiosny do końca września.  Roślina charakteryzuje się
w miarę szybkim wzrostem, przez pół roku około 40 centymetrów. Ziemia przepuszczalna,po dobrze przeprowadzonym drenażu. Odczyn podłoża lekko kwaśny, tolerancja także względem neutralnego.Jeśli chodzi o wodę, wskazane jest środowisko, w którym wyższa wilgotność otoczenia. Aby zadbać o wolniejsze wyparowywanie wody,  można ściółkować kępy. W czasie suszy podlewamy pod wieczór, albo z rana nie bezpośrednio po liściach,  z wyczuciem, aby przypadkiem nie zalać bryły korzeniowej.
                                  Nawożenie przez większość okresu wegetacyjnego, to jest od połowy maja do końca sierpnia; nawóz w granulacie, wolniej uwalniający swoje odżywcze właściwości.


Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)
'Bamboo'

                                     Fargresia rdzawa, przy przelaniu, albo co gorsze w miejscu zbierającej się po deszczu wody, jest bardzo narażona na choroby grzybiczne, gnicie bryły korzeniowej, a w konsekwencji obumarcie rośliny. Zbyt silne słońce, to skręcające się liście, a gdy ta ochrona nie będzie wystarczająca, po prostu zamiast soczystego koloru pozostaną spalane przez promienie suche kikuty.
                                     Także ,  stosując się już od samego początku do podstawowych zasad pielęgnacji tej rośliny, nie narazimy jej na choroby i walkę o przetrwanie.
                                     Jeśli pielęgnujemy ten gatunek bambusa w pojemniku, powinien on być z opływem, nigdy nie zostawiamy wody w podstawce. Na zimę wnosimy do chłodnego pomieszczenia,gdzie dostęp do światła dziennego (jeśli kępa jest za bardzo rozrośnięta, możemy przyciąć o 1/3 wysokości). Podlewanie bardzo oszczędne, po prostu dbajmy, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Po dwóch sezonach wiosną przesadzamy do większej donicy, zapewniając roślinie przestrzeń do dalszego, zdrowego rozwoju. Do ziemi ogrodowej dosypmy kilka garści torfu i drobnej kory sosnowej.

Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)
'Bamboo'

                                           Zabezpieczenie rośliny na czas zimy rosnącej w gruncie, to podsypanie dolnej części nową warstwą ziemi ogrodowej (wsuwajmy ziemię pomiędzy bambusy, wiosną rozgarniemy ją i poza zimową ochroną, dostarczymy niewyjałowione podłoże). Mrozoodporność dość wysoka, jednak szczególnie przez pierwsze dwa sezony, warto pochylić się nad rośliną i dać jej 'szaliczek'.
                                        Po zimie, przeprowadzamy przycinanie sanitarne, część zniszczonych pędów usuwamy (połamane, zasuszone, mocno odstające od zwartego pokroju kępy). Na przełomie maja i czerwca wystrzelą nowe pędy, więc dopiero pod koniec pierwszego letniego miesiąca wskazane jest przycinanie pielęgnacyjne (decydujemy na jaką wysokość chcemy mieć w swoim ogrodzie roślinę). W czasie cięcia, starajmy się nie kaleczyć liści, nie pozostawiać skaleczonych. Tnijmy pewną ręką bambusowe pędy, na odpowiadającą nam wysokość,  oszczędzając ich zielone, lancetowate, błyszczące ozdoby (liście) przed skaleczeniami.

Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)


                                      Pojedynczo sadzona fargesia, to możliwość podziwiania odsłoniętej parasolowatej korony z liści, jako żywopłot mamy dekoracyjną o zwartym pokroju siłę zieloności, oryginalną i rzadko spotykaną na naszej szerokości.
Ten bambus kępiasty, będzie mile widziany nie tylko w ogrodzie japońskim. Czy w donicy, czy w gruncie, nada naszemu otoczeniu odrobinę egzotyki i lekkości. 

Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)Fargesia rufa - Fargesia rdzawa  - (Niet woekerende bamboe)

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Fargesia_rufa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz