środa, 30 sierpnia 2017

Exacum affine - Eksakum pokrewne, (Goryczka tropikalna)

                                Eksakum pokrewne,w naturalnym środowisku rośnie na wyżynach Półwyspu Arabskiego, dorosłe egzemplarze osiągają tam wysokość ponad pół metra. W europejskim klimacie jest to roślina przeznaczona do uprawy w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych. W wyniku dążenia uzyskania pełniejszego pokroju i bogatszego kwitnienia, sprzedawane odmiany są mniej więcej o połowę niższe od tych dzikich.                                                     Persian violet.eng
Exacum affine - Eksakum pokrewne, (Goryczka tropikalna)                                Roślinę możemy pozyskać poprzez jesienny wysiew nasion (minimalna temperatura to 20°C,wschody po niespełna miesiącu), albo poprzez letnie pobranie i ukorzenienie sadzonek zielnych ( usuwamy kwietne pąki.pozostawiamy góra cztery listki). W związku z tym, że po jednym sezonie i przezimowaniu pędy plantu wydłużają się
i w konsekwencji wygląda to niekoniecznie atrakcyjnie ( niezwarty pokrój, mniej kwiatów), zaleca się coroczne tworzenie nowych egzemplarzy (najłatwiej z sadzonek).
                              Pośród soczyście zielonych, kulistych, delikatnie zaostrzonych na końcach liści, już pod koniec kwitnienia mogą pojawić się pierwsze dekoracyjne  kwietne ozdoby i . Niebiesko-filetowe charakterystyczne dla gatunku, albo te, które są ogrodniczymi wariacjami, w kolorze białym, albo w całym wachlarzu odcieni koloru nieba.
Witalności pojedynczemu pięciokrotnemu kwiatkowi, dodają słoneczne pręciki.
Exacum affine - Eksakum pokrewne, (Goryczka tropikalna)                                              Kwitnienie trwa około czterech miesięcy. Więc, gdy wczesną jesienią nasiona, czy sadzonki w gruncie, to w następnym sezonie kwiaty do połowy sierpnia. Można także w późniejszym zimowym okresie tworzyć nowe egzemplarze, logiczne, że późniejsze kwitnienie, ale jest też ryzyko, że może być słabsze kwitnienie.
                                              Ziemia do uprawy tej rośliny powinna być 'lekka'. Przepuszczalna, przemieszana z piaskiem i garścią keramzytu. Dobrze również \w donicy z opływem wysypać 5 centymetrową pierwszą warstwę tymi kamykami, mamy na uwadze ochronę korzeni przed zgnilizną. Są one cienkie i niebyt długie, a znaczy to, że szczególnie trzeba dbać o sprzyjające im uwarunkowania. Podlewanie w okresie zimowym w porównaniu z okresem wegetacyjnym w lecie, mniejsze. Nie doprowadzamy do przesuszenia bryły korzeniowej. Optymalna temperatura rozwijającej się rośliny, to pomiędzy 15 - 18°C. Gdy nadchodzi ocieplenie, korzystamy z wystawy wschodniej, albo zachodniej. Zwiększamy nieznacznie podlewanie i rozpoczynamy nawożenie substancjami przeznaczonymi do doniczkowych kwiatów kwitnących.
Exacum affine - Eksakum pokrewne, (Goryczka tropikalna)                               Aby przedłużyć kwitnienie, regularnie usuwamy przekwitające kwiatuszki. Rzadko kiedy, w warunkach domowych roślina zawiązuje nasiona, więc po pierwsze tym zabiegiem poprawimy witalność zielonej piękności do otwierania nowych kwietnych pączków, a po drugie oszczędzimy jej inwestowania energii w zbędne już części.  Goryczka tropikalna, nie jest rośliną mrozoodporną. Przetrwa w temperaturze niższej niż 10°C, ale sezonowe kwitnienie będzie bardzo słabe.
Stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji, nie musimy się obawiać gnijącej bryły korzeniowej,czy zasychających liści. Umiar w podlewaniu, nie wystawianie po stronie, gdzie silnie działające promienie słoneczne, usuwanie przekwitniętych kwiatów.
                              Kilkanaście tygodni kwitnienia, to duża zachęta, aby zaprosić tę pachnącą roślinę do swojej domowej przestrzeni. Choć woń jest przyjemna i delikatna, nie ustawiajmy doniczki w pomieszczeniach, gdzie nasz nocny odpoczynek.
Ten gatunek exacum, nie należy do często spotykanego. Także, poza ozdobieniem własnej przestrzeni, już po pierwszym sezonie będziemy mogli bezproblemowo stworzyć nowe egzemplarze dla zaprzyjaźnionych sympatyków, sympatyczek kwietnych pięknotek.
                                    Exacum affine - Eksakum pokrewne, (Goryczka tropikalna)

Exacum  trinervium subsp. macranthum -  Egzakum trinervium (foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Exacum_affine
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz