piątek, 14 kwietnia 2017

Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia) - Sinningia speciosa

 Syningia ogrodowa, w naszej strefie klimatycznej jest uprawiana jako roślina pokojowa.
Oczywiście, jeśli mamy fantazję oraz pewność, że nie powrócą przymrozki, możemy ją wystawić na letnisko. Jednak i w domu, i na dworze (w ciepłe miesiące), przestrzegajmy podstawowych zasad pielęgnacji tej rośliny, a odwdzięczy się nam bogatym, długim kwitnieniem - od połowy wiosny aż do początku jesieni.
W centrach ogrodniczych, reklamuje się tę roślinę jako tę, która potrafi w jednym sezonie wytworzyć około 40 kwiatów. To prawda.


Gloxinia speciosa.eng - Syningia ogrodowa, (Gloksynia) - Sinningia speciosa.nl

                               Jednak to oznacza, że jest więcej niż dwa, trzy pędy - a co za tym idzie drobniejsze kwiaty. W zupełności wystarczy wspomniana ilość pędów, aby cieszyć się większych rozmiarów, dzwonkowatymi kwiatami. Co jest nie bez znaczenia, ponieważ
wyraźniej kontrastują barwami ze sztywnymi, o kolorze butelkowej zieleni liśćmi. Fety barw, bez liku.. Róż, fiolet, biel, czerwień i wiele ich odcieni. Są także kwiaty dwukolorowe. Patrząc, szczególnie na kwiaty fioletowe i czerwone, odnosimy wrażenie jakby były 'uszyte' z aksamitu. Ich faktura i to jak delikatne się mienią w świetle, często przywodzi na myśl to skojarzenie. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy ( rozsądnie rozgospodarowana energia i estetyczny wygląd ).

                             Rośliny macierzyste pochodzą z terenów Ameryki Środkowej i części Ameryki Południowej - tam, gdzie subtropikalna strefa. Dziś mamy do czynienia z kultywarami, hybrydowymi krzyżówkami - ale to niewiele zmieniło naturę rzeczy tych plantów. Nadal lubią wilgotne, lekko kwaśne podłoże, ciepło i dostęp do dziennego światła. Słoneczne kąpiele nie są wskazane. Najkorzystniej ustawić roślinę w miejscu, gdzie rozproszone światło i , gdzie nie ma przeciągów.


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa

                                    Jeśli nie mamy doświadczenia w uprawie, kupmy 'gotową', ukształtowaną sadzonkę z zawiązanymi pękami kwiatowymi. Następnie przesadźmy ją do odpowiedniej wielkości donicy ( najlepiej z odpływem), a jeśli nie, to właściwie zabezpieczmy dno pojemnika ( 5 centymetrów keramzytu lub drobnych kamyków). W te szklane pojemniki włożono, dodatkowo, niewielką ilość kulek, który wsiąkają zbyt dużą ilość wody, a kiedy podlewanie nie byłoby na czas, na powrót tę wodę dostarczają do korzeni rośliny. Oczywiście, nie został ten zabieg uczyniony z myślą, że będzie się przelewało, co po prostu w pojemniku bez odpływu to ekstra zabezpieczenie.
                                  W czasie wegetacji, podlewamy syningię sumiennie, częściej i mniej, niż raz, a za dobrze ( gdy wierzchnia warstwa podłoża jest lekko przesuszona). Miękka woda, deszczówka o temperaturze pokojowej. Nie lejemy po kwiatach, ani po liściach. Wówczas także raz na dwa tygodnie nawozimy ( uniwersalny nawóz do kwiatów kwitnących).


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa

                                 Gdy lato będzie zbliżało się końcowi, a kwiaty już przekwitną, nie stopujemy podlewania, choć wyraźnie z każdym tygodniem je ograniczamy. Dajemy czas liściom na czerpanie energii i wyposażanie bryły korzeniowej w potrzebne na czas spoczynku oraz na przyszły sezon substancje odżywcze i w minerały.
Nie martwimy się, gdy z czasem ten zielone ozdoby zaczną zmieniać kolor na lekko brunatny. Siningia ogrodowa daje nam znać, że przygotowuje się do spoczynku. Zdezynfekowanym narzędziem usuńmy suche pozostałości po liściach i odstawmy do pomieszczenia, gdzie przez około cztery i pół miesiąca będzie w temperaturze 10 do 15°. Nie podlewamy. Nie ustawiamy doniczki na zimnej posadzce.
                                Początek przedwiośnia, to dobry czas, aby rozpocząć delikatne podlewanie. Gdy roślina rozwinie więcej niż trzy pędy, kolejne możemy wykorzystać jako sadzonki nowych egzemplarzy. 
Kolejnym sposobem rozmnażania jest podział bryły korzeniowej przy przesadzaniu ( bez względu na to, że nawozimy w okresie wegetacyjnym roślinę, ziemia i tak się wyjaławia). Przesadzanie optymalnie co dwa sezony. 


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa

                                  Wiosenne przesadzanie, to również zadbanie o odpowiednią mieszankę, której będzie rozwijała się kolejny sezon( dwa sezony) syningia. Pamiętamy o jej sympatii do kwasowych gleb, nic prostszego, jak wymieszać ziemię do kwiatów doniczkowych z torfem ( 60:40), plus oczywiście zabezpieczająca przed gniciem, 5 centymetrowa warstwa kamyków. 
 Jeszcze jeden sposób wykorzystania rośliny macierzystej do nabycia potomstwa - w czasie okresu wegetacyjnego, uszczknijmy liść i wsadźmy go bezpośrednio do doniczki . Metoda dla cierpliwych.


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa

                                        To tylko pozory, że syningia ogrodowa wymaga wiele pielęgnacji. Gdy rozumiemy, czym jest cykl rozwoju i spoczynku rośliny, wówczas nie będziemy mieli problemów z zastosowaniem wobec niej odpowiednich zabiegów.
                                        Ta roślina doniczkowa, bezdyskusyjnie, jest jedną z najbardziej eleganckich z całej rodziny ostrojowatych. Warto ją zaprosić na swój parapet.Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa

Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa
 
 

Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa


Gloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosaGloxinia speciosa - Syningia ogrodowa, (Gloksynia)  - Sinningia speciosa


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sinningia_speciosa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Sinningia_speciosa
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz