czwartek, 13 kwietnia 2017

Genista - Janowiec - Heidebrem

                   Charakterystyczne trójdzielne liście, koloru butelkowej zieleni oraz 'grona' wyraziście żółtych kwiatów - oto piękna roślina, janowiec. W naturalnym środowisku porasta przydrożne skarpy i słoneczne wzniesienia Wysp Kanaryjskich. Naturalizowany, doczekał się już wielu odmian, różniących się między sobą wysokością i odcieniami słonecznych kolorów (żółty, mix żółty-pomarańczowy).
                                                                     Genista.eng
Genista - Janowiec - Heidebrem
Genista ×spachiana - Sweet Broom.eng- Kamerbrem.nl

                                    Sadzonkę najlepiej sadzić na miejsce stałe wiosną, gdy nie spodziewamy się  przymrozków. Ziemia nie powinna mieć skłonności do zakwaszania, zwykła ogrodowa zmieszana z piaskiem ( 60:40), lekko wilgotna. Miejsce słoneczne lub lekko zacienione, na pewno osłonięte od wiatru. Weźmy pod uwagę informację, że janowiec 'nie przepada' za przesadzaniem. Decydując się  na wybór najwłaściwszego miejsca, uwzględnijmy jego potrzeby do zdrowego wzrostu i potem cieszmy się z wiosennego kwitnienia motylkowych kwiatów.

Genista - Janowiec - Heidebrem 
Genista ×spachiana

                                Po ciepłej zimie, janowiec może zacząć kwitnąć już w połowie kwietnia, a przy sprzyjających warunkach żółtej, charakterystycznej budowy kwiatki, będą się utrzymywały i w czerwcu.
Krzew może dorosnąć do 1.5 - 2 metrów ( w swoim naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość 3 - 4 metrów). Przy zakupie, czytajmy informacje na etykiecie. Nie dzieje się to szybko, roczny przyrost, to około 15 do 20 centymetrów. W niewielkim krzewie, możemy bez problemu uszczknąć przekwitające kwiaty i młode pędy, czym dodamy roślinie energii i zmotywujemy ją do większego krzewienia.
                             Ta odmiana janowca jest mrozoodporna. Jednak, gdy przetrzymujemy roślinę w donicy lub w skrzyni, na zimę koniecznie musimy ją dodatkowo zabezpieczyć ( włożyć z pojemnikiem do gruntu lub przenieść w oświetlone, zadaszone pomieszczenie, gdzie ustawić nie bezpośrednio na posadzce i owinąć włókniną). W okresie zimowym podlewamy mniej minimalnie, tak, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej.


Genista - Janowiec - Heidebrem 
Genista ×spachiana

Przedwiośnie, to doskonały czas, aby przeprowadzić cięcie sanitarne ( usuwamy chore, złamane, wrastające do środka gałązki). Po skończonym kwitnieniu, robimy delikatne cięcie pielęgnacyjne. Wówczas lekko formujemy pokrój, pozbywamy się przekwitniętych kwiatostanów. Roślina będzie miała czas odpocząć i zawiązać nowe pąki.
                                   Latem, w czasie suszy, nie zapominajmy o janowcu. Podlewajmy częściej, niż raz a zbyt konkretnie. Zalanie, zasuszenie - to nie służy zdrowemu rozwojowi.
Letnie miesiące to najlepszy czas, aby pobrać sadzonki pędowe.  Roślinę tę, możemy także rozmnożyć z nasion,
                                Nawożenie uniwersalnymi nawozami do roślin ogrodowych, wskazane z umiarem. Zasilamy od początku kwietnia i w czasie, gdy kwitną kwiaty. Następnie pozwalamy się janowcowi regenerować i późną jesienią lekko podsypujemy kolejny raz nawozem organicznym ( lub wierzchnią warstwę wokół krzewu przemieszajmy z cienką warstwą krowiego obornika).
Pierwsze lata  dochodzi również obowiązek odchwaszczania.


Genista - Janowiec - Heidebrem 
Genista ×spachiana
 
                             Jedno, czy dwuroczna sadzonka ładnie będzie wyglądała też w pojemniku, ustawiona na balkonie, tarasie. Sadząc bezpośrednio do gruntu, wybierajmy skarpy o niewielkim nachyleniu, ale nie jest to konieczny warunek do prawidłowego rozwoju. Ten wiecznie zielony krzew, o słonecznych kwiatostanach skupionych na szczytach pędów, na pewno będzie ozdobą każdego ogrodu, nawet tego o niewielkich rozmiarach. Kwitnienie niosące dużą dawkę optymizmu i naturalna elegancja delikatnych listków, czynią z janowca krzew pożądany i doceniany.Przypisy: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Janowiec_(ro%C5%9Blina) 
https://nl.wikipedia.org/wiki/Heidebrem 
https://en.wikipedia.org/wiki/Genista_stenopetala 
https://nl.wikipedia.org/wiki/Kamerbrem
https://en.wikipedia.org/wiki/Genista

1 komentarz:

  1. Pod kwitnącą roślinką na stole pojawiają się nasiona ale skąd wypadają? Kwiatki opadają nie zawiązują strączków, kwiatki przed i w czasie rozkwitu nie mają żadnych zgrubień. Nie widać tam nasion. Gdzie one się wytwarzają?

    OdpowiedzUsuń