sobota, 15 kwietnia 2017

Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei


Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei


                            Modrzewnica pospolita, choć naturalnie rośnie w Europie ( poza południową częścią kontynentu) i w części Azji, nie kojarzy się nam z powszechnie znaną i spotykaną rośliną. Dlaczego tak jest?
Otóż ta niewielkich rozmiarów krzewinka ( częściej 20-30 centymetrów, maksymalnie 50) naturalnie
porasta torfowiska. Jak rybka w wodzie, ona czuje się w tych lekko bagnistych ziemiach ( stąd jej nazwa, na starożytnych obrazach, mitologiczna Andromeda przywiązana do skały, ma zamoczone nogi w morzu). Nie często mamy możliwość spacerować w okolicy tych torfowych miejsc, dlatego roślina nie jest tak popularna, jak można byłoby tego oczekiwać z nazwy.
                            Swoim zwartym pokrojem i dekoracyjnymi baldochronami na tyle wzbudziła zainteresowanie w świecie ogrodnictwa, że zajęto się stworzeniem jej kultywarów i rozpoczęto ich powszechną sprzedaż.

                                                               Bog-rosemary.eng
Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei


                             Najczęściej gotowe sadzonki możemy zakupić wiosną. Niektórzy porównują te rośliny z uprawą wrzosów i wrzośców. Jest kilka podobieństw, ale także sporo różnic.
Zacznijmy od tego, że zakupioną sadzonkę sadzimy w miejscu słonecznym lub w półcieniu, gdzie jest przepuszczalna, bogata w substancje odżywcze ziemia. Gleba powinna być o
odczynie kwaśnym. Najlepiej jest zrobić mieszankę  - ziemię ogrodową przemieszać z torfem i z piaskiem ( 60:30:10). Wykopać dołek, zasypać częściowo tą mieszanką i włożyć sadzonkę. Obsypać, lekko ucisnąć. Dodatkowe podlewanie, podobnie jak pozostałych roślin w ogrodzie, w czasie suszy. Modrzewnica zwyczajna lubi lekko wilgotne podłoże, ale nie takie miejsce, gdzie zastaje woda po deszczu.


Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei


                                 Liście tej krzewinki swoją budową przypominają nam listki lawendy. Są wąskie,lekko skórzane, długości około 5 centymetrów z wierzchu zielone, na spodzie szare ( biało-siwe). Nowe, hybrydowe odmiany mogą się wyróżniać także kolorem listków, np. modrzewnica 'Blue Ice', gdzie podziwiamy zielono-niebieskie.  Kwiaty pojawiają się, po ciepłej zimie, już od połowy kwietnia i kwitnienia trwa do połowy lipca. Kolory, poprzez biały i wiele odcieni różu. Przypominają swoją budowa beczułki.
Najbardziej powszechne w zakupie odmiany modrzewnicy północnej, to: 'Alba', Blue Ice', 'Compacta', Hayachine', 'Nana' oraz 'Nikko'.


Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei


                                       Krzewinka ta rośnie powoli, część jej pędów płoży się - więc nie martwmy się, że coś złego się dzieje z rośliną, to naturalne. Warto zabezpieczyć pierwszoroczną modrzewnicę przed niekorzystnymi zimowymi warunkami. Choć przyjmuje się, że jest mrozoodporna - okrycie z włókniny lub z gałązek świerkowych, wskazane. Podobnie jak podsypanie niewielkiego kopczyka ziemi wokół bryły korzeniowej, około 10 centymetrów.
Na początku marca możemy dokonać cięcia sanitarnego ( złamane, chore pędy). Także wtedy można usunąć część płożących ( jeśli chcemy osiągnąć bardziej 'kontrolowany', estetyczny pokrój rośliny). Podobnie jak wrzośce i wrzosy, modrzewnica żyje w symbiozie z konkretnym gatunkiem grzyba. Strzępki grzybni porastają niemal ją całą, to naturalne uwarunkowanie, a nie zagrażająca zdrowiu i rozwojowi modzrewnicy choroba.
                                                      Z każdej 'beczułki' wytwarza się owoc, w którym rozwijają się ziarenka. Moża je wysiać na potrzeby nabycia nowych egzeplarzy. Lub drugi sposób, to wiosenne pobranie z rośliny sadzonek półzdrewniałych.
                                                      Modrzewnica pospolita bardzo dekoracyjnie komponuje się z wrzosami, wrzoścami, dabecją kantabryjską. Możemy ją sadzić na skalniakach, w piętrowej aranżacji z bylinami. Wszystkie części tej rośliny są trujące.
                                                   Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei
  'Blue Ice'

Andromeda polifolia - Modrzewnica pospolita - Lavendelhei
  'Blue Ice'

Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_polifolia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modrzewnica_pospolita
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lavendelhei
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]