piątek, 10 marca 2017

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar

                                      Świerk srebrny pochodzi z terenów zachodniej części Ameryki Północnej. W swoich rodzimych stronach może dorastać nawet do 35 metrów wysokości. Jest drzewem jednopiennym, nasiona i szyszki, są każdego roku.
                                     Ze względu na swoje uwarunkowania, to drzewo najpierw stało się bardzo atrakcyjne dla przemysłu drzewnego ( nasadzenia, przede wszystkim w środkowej i w północnej Europie). A potem , coraz więcej osób zaczęło dostrzegać , jak bardzo ta roślina jest dekoracyjna. I  zaczęto świerk srebrny zapraszać do ogrodów. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na to, aby posadzić drzewo, które osiąga tak potężne rozmiary,
                                                       Blue spruce.eng
Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 'Glauca globosa'

ale nie ma co się martwić, są dostępne odmiany karłowate osiągające wysokość 'stosowną, względem małych lub niewielkich ogrodów.  Więc i  tam może się znaleźć dla nich  miejsce.
                                          Wracając na krótką chwilę do tematyki przemysłowej, niektóre z tych niskich odmian, rok rocznie
są sprzedawane w tysiącach sztuk jako drzewka cięte - a wszystko to po to, aby móc na kilka dni, bądź kilka tygodni przybrać je w choinkowe ozdoby i dekoracje ( najczęściej kupowana jest 'Glauca').
                                         Świerk kłujący, najczęściej jest rozpoznawany po charakterystycznym kolorze igieł, są one szaro-niebieskie lub szaro-zielone. Mają długość od dwóch do trzech centymetrów. Ponadto, są zaostrzone i w dotyku lekko chropowate. Gdy przyjrzymy się dokładniej, po obu bokach igły, dostrzeżemy kanaliki 'szparki'. Dzięki nim tlen, dwutlenek węgla oraz para wodna, mogą zostać wchłonięte i rozmieszczone odpowiednio do potrzeb tego organizmu.
                                        
Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar


                                     Kora 'niebieskiego' świerku z wiekiem ciemnieje. Z szaro-brązowej robi się ciemnopurpurowa. Odnośnie wysokiej odmiany tego drzewa, na początku bardzo powoli wzrasta. Może to mieć przycznę w tym, że aby w przyszłości zapewnić właściwe oparcie, pień w pierwszych latach inwestuje w swój potencjał najwięcej.
                               W strategii rozmnażania, świerki stawiają także na współpracę z wiatrem, choć nie jest on im niezbędny. Nie ma tutaj obawy, że maleńkie ziarenka świerków staną się atrakcyjne dla dzikiej zwierzyny ( dziki, sarny ). Żadne zwierze nie gromadzi nasion drzew iglastych w charakterze zapasow na zimę. Więc nasionko zostaje zaopatrzone w 'śmigiełko' i w drogę. Dzięki takiemu 'gadżetowi', nasionka opadają z gałązek bardzo powolnym ruchem i jeśli wieje wiatr, ponieść je może, dosłownie w każdym kierunku. Świerk kłujący nie robi przerwy w kwitnieniu. Poza teraźniejszym dbaniem o swoje potrzeby oraz zmagazynowaniem odpowiedniej ilości substancji odżywczych, w razie choroby, czy długotrwałej suszy ... ma tyle siły, że nie stosuje przerwy w kwitnieniu i robi to rok rocznie.

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 'Glauca globosa'


                                 Oto kilka przykładów, według mnie, bardzo dekoracyjnych odmian świerka kłującego, które możemy wpisać na 'Listę chciejstw' do swojego ogrodu:

* Picea pungens 'Erich Frahm',  przez pierwsze trzy lata dorasta do niespełna trzech metrów, docelowo około 15 metrów wysokości. Nie jest to drzewo wybredne, jeśli chodzi o rodzaj gleby, ilość światła dziennego i regularną zasobność w wodę. Kolejny atuty, to srebrno-niebieskie igły i jego stożkowaty pokrój.

* Picea pungens 'Fat Albert', tutaj mamy do czynienia ze szybszym wzrostem, polecany do średnich ogrodów, cechuje się wysoką mrozoodpornością. Kolor srebrno-niebiesko-zielony niezmiennie przez wszystkie cztery pory roku.

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 'Glauca globosa'


* Picea pungens 'Glauca globosa', jako młoda roślina, czasami o nieregularnym kształcie, by później po dwóch , tzrech latach osiągnąc stożkowaty pokrój. Od samego początku o bardzo zwartym pokroju, z niezliczoną ilością srebrnych igieł. Roślina, którą możemy wkomponować w nasze ogrodowe kolorowe piękności, w słonecznym miejscu, na próchnicznej ziemi. Po 25 latach ma około trzech metrów wysokości.

* Picea pungens 'Hoopsii',  drzewko o piramidalnym wzroście. Grube, o srebrzystej barwie igły 'budują' naturalną, bardzo dekoracyjną roślinę. Pierwsze lata powolny wrost, docelowo po 25 latach około 8 do 10 metrów wysokości.                                  

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar


                                      Każdy świerk posiada szyszki, które zwisają. Zaczynają się rozstawać z macierzystym drzewem już jesienią i opadanie trwa aż do wiosny.
                                      Można zdecydować o przycinaniu dolnych gałęzi świerka kłującego, aby, na przykład, wzbogacić ekosystem wokół drzewa innymi roślinami.  Według mnie, nie jest to takie oczywiste. Decydując się na posadzenie tej skrzącej się srebrem rośliny, powinniśmy mieć świadomość, że będzie potrzebowała konkretnej przestrzeni do życia i zapewnijmy ją. Utrzymujmy swoje egzemplarze świerka srebrnego w jak najlepszej formie, bez zbędnych ingerencji - a drzewa te będą stanowiły ozdobę naszego przydomowego królestwa.

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 'Super Blue'

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 'Super Blue'


Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar
 
 

Picea pungens - Świerk kłujący, Ś.srebrny - Blauwspar

 
 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk_k%C5%82uj%C4%85cy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Blauwspar
https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_spruce 
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz