Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant |
Ten gatunek pilea, przez długi czas popadł w zapomnienie. Był uważany za staromodny. Teraz przeżywa swoją drugą młodość. Na nowo zagościł w mieszkaniach i w biurach. Rodzina tej rośliny liczy sobie około 600 gatunków, zazwyczaj są to planty
krzaczaste, o zwartym pokroju, zachowujące kolor cały rok.
Pilea - Pilea.nl . Pilea peperomioides.eng - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant |
Jej wysokość waha się pomiędzy 30, a 40 centymetrami. Choć w bardzo korzystnych warunkach, podobnych do naturalnych skąd pochodzi, może dorastać aż do
60 centymetrów. W szczytowej formie, pomiędzy najstarszymi liśćmi, wyrastają drobne białe kwiaty, ale nie stanowią one widocznej ozdoby tego plantu. Głównym atutem są oryginalnie ukształtowane liście.
Ten gatunek pilei, nazywany jest także
rośliną misjonarzy. Gdy w 1944 roku Chiny zdecydowały, że misjonarze muszą opuścić kraj, jeden z nich zainwestował pieniądze w zakup niewielkiej fabryki, zajmującej się hodowlą pilei peperomides. Po kilku latach powrócił, a miejsce to przetrwało. Więc zaczął dystrybucję 'naleśników' do Skandynawii, a stamtąd już poszło na cała Europę. Po dzień dzisiejszy, można na niektórych meblach i innych produktach pochodzących z Norwegii zobaczyć emblemat tej rośliny, jako symbol skandynawskiego stylu.
Misjonarska roślina lubi być ustawiona w miejscach słonecznych lub lekko pół cienistych - ale nie tam, gdzie bezpośrednie promienie, ponieważ mogą one palić liście, ani nie tam ,gdzie cień. W gorące dni, można wynieść roślinę na letnisko, oczywiście przy zastosowaniu się do zapewnienia odpowiednich warunków z oświetleniem.
Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant |
Zimą, pile peperomiowata, doskonale sobie poradzi w temperaturze powyżej 12°C. Nawet wskazane jest przetrzymywanie jej w nieco chłodniejszych pomieszczeniach, niż te bezpośrednio ogrzewane, ponieważ ma to korzystny wpływ na przyrosty (15 do 18°C optymalna).
Podlewamy częściej, ale mniej. I dopiero wtedy ,gdy jest przesuszona wierzchnia warstwa ziemi. Zimą oszczędniej, dajemy roślinie odpocząć. Nawozimy uniwersalnymi nawozami do roślin pokojowych pomiędzy majem, a październikiem. Nowe egzemplarze możemy uzyskać, poprzez podział bryły korzeniowej. To chyba jedyny przypadek w historii, że gdy dzielimy pieniążki, to one się mnożą.
Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant |
Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant (z małej szczepki, po półtora roku) |
Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant |
Pilea glaucophylla - Kanonplantje ( foto )
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilea_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pilea
https://en.wikipedia.org/wiki/Pilea_peperomioides
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz