środa, 17 lipca 2019

Pilea glaucophylla - Kanonplantje

                                              Pilea glaucophylla, pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Także, jak przystało na 'udomowionego doniczkowca', nie toleruje chłodu, minusowych temperatur.
Siłą tej rośliny jest ilość niewielkich zielonych, bądź srebrno zielonych listków, które tworząc 'listną poduchę '. delikatnie zwieszają się na pędach. W porównaniu z pileą peperomiowatą, nazywaną potocznie 'pieniążkiem', tutaj mamy do czynienia naprawdę z drobnicą, można rzec, z grosikami.


                                              Silver-leaved artillery plant.eng
Pilea glaucophylla  - Kanonplantje

W zależności od odmiany, dorosły egzemplarz może zwieszać się, (bądź w terrarium pełzać) na długość od 40 do 100 centymetrów, rozrastając się na szerokość od 20 do 40 centymetrów. Czy to w ułożeniu poziomym, czy umiejscowiona w podwieszanym pojemniku; roślina, dzięki swym listnym maleństwom, będzie wyglądała wyjątkowo. Niewymagająca w obsłudze, ale to nie znaczy, że pozostawiana sama sobie.
Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas
ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Unikajmy silnych przeciągów.
                                            Zawsze wykorzystujemy pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy od bryły korzeniowej.  Pierwsza warstwa drenaż (żwirek, czy  keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Od czasu do czasu, możemy długim patyczkiem robić dziurki przy brzegach donicy.
                                          Zapewniamy roślinie stała, umiarkowaną wilgotność podłoża. Nowa dostawa, gdy wierzchnia warstwa ziemi przesuszona, ('metoda na palca'). Nie przelewamy, nie przesuszamy, nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Woda miękka, odstała.
Możemy także co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu liście, będą delikatnie mienić się, będzie biła od nich witalność. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę  i przy użyciu delikatnego natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i wyczucie.
Regularnie usuwamy przesuszone, nieestetycznie wyglądające części. Gatunek ten, dobrze zniesie niewielkie modelowanie fryzurki (cięcie formujące). Chcąc mieć bardziej zwarty, 'równy ' pokrój, możemy przyciąć niewielką ilość pędów.
                                              Pilea glaucophylla, rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych (długotrwały proces). Też poprzez ukorzenione młode rośliny wyrastające gęsto u podstawy macierzystego egzemplarza. Przy wiosennym przesadzaniu,  można dokonać podziału bryły korzeniowej i tą drogą oddzielić egzemplarze.


Pilea glauca - Kanonplantje
'Greyzy'

Pilea glaucophylla  - Kanonplantje

Pilea peperomioides - Pilea peperomiowata - Pannenkoekenplant ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pilea_glaucophylla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilea_(ro%C5%9Blina)
https://nl.wikipedia.org/wiki/Pilea

1 komentarz: