wtorek, 16 lipca 2019

Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)

                                          Clerodendrum wallichii , powszechniej znane pod nazwą (Klerodendrum), to jeden z ponad 300 gatunków barwnego i bogatego w kształty rodzaju. Są w tej grupie drzewa, krzewy. Wiele z nich, ze względu na swoje dekoracyjne odsłony, zostało wprowadzonych do ogrodów na wielu kontynentach.
Wcześniej, z tego rodzaju poznaliśmy dwa krzewy, kwitnącego latem szczęślina późnego (Clerodendrum trichotomum) oraz  rotheca myricoides, (Clerodendrum ugandense), znaną powszechniej jako (Motyli krzew), gdyż jej kwiaty swoimi kształtami  przypominają motyle.
                                            Dziś w głównej roli, Clerodendrum wallichii. W naturalnym środowisku, to jest na terenie południowo zachodnich Chin, w Indiach i w Wietnamie, plant osiąga

                                                        Genus Clerodendrum.eng
Clerodendrum - Clerodendrum.nl
Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'


przy ponad dwóch metrach szerokości również  do półtora, dwóch metrów wysokości.
Ze względu na to, że mamy do czynienia z rośliną, która nie toleruje temperatur ujemnych, większości z nas,  pozostaje uprawa tego gatunku w donicach. A, że z letniska,balkonu,tarasu , kłopotliwa byłaby 'ewakuacja' z dwumetrową żywą ozdobą; dlatego,
na naszym ogrodniczym rynku, (czy przez internet), możemy zakupić odmiany (klerodendrum), które jako dorosłe egzemplarze nie osiągają większej wysokości niż 60 centymetrów. Przy takich wymiarach, nie trudno 'doniczkowca' przestawiać po mieszkaniu, a także przy sprzyjających warunkach na zewnątrz, wynieść 'na wakacje pod chmurką'.
                                     Kształt blaszki lancetowaty; jej kolor w głębokiej zieleni z subtelnym połyskiem. W drugiej połowie wiosny, rozpoczyna się kwitnienie. Groniaste kwiatostany składają się z dziesiątek niewielkich pięciopłatkowych kwiatuszków w brudnej bieli. Wiosenne dekoracje tworzą 'welon panny młodej'. Przy tym, wydzielają delikatny, przyjemny zapach. Wiecha może mięć od 20 do 30 centymetrów długości.
Po zakończeniu kwitnienia, należy usunąć nieatrakcyjne przystrojenia, tnąc nisko pędy.
Aby zagęścić cały pokrój rośliny, po zakończeniu kwitnienia i powyżej 14 dni po przesadzaniu,  wykonać niewielkie cięcie fryzurki (pędy skracamy o 5 do 10  centymetrów).
                                  

Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'

                                         Podłoże przepuszczalne; uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych uzupełniona o kilka garści humusu i kilka kamyków. Średnia stała wilgotność podłoża. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostawa wody. Nie zostawiamy płynu na podstawce, czy w osłonce. Po zakończeniu kwitnienia, przez 6 do 8 tygodni zmniejszamy ilość dostarczonej wody, mniej więcej o 1/3, ale nie częstotliwość dostaw.
Przesadzamy rok rocznie, późną jesienią, albo wczesną wiosną, do pojemnika o numer, dwa większego (koniecznie z odpływem). Nawozić zaczynamy po dwumiesięcznej przerwie po kwitnieniu, do momentu, gdy kwiaty zaczną kwitnąc pierwsze kwiaty. Używamy uniwersalnego nawozu do roślin kwitnących w domu, stosujemy według wytycznych na etykiecie.
                                     Ekspozycja w miejscu jasnym, gdzie dzienne światło przefiltrowane. Optymalna temperatura, to 18 do 24°C. Jeśli jej spadki, to nie więcej niż poniżej 14°C. Pamiętajmy również, że w czasie upałów, należy 'doniczkowca' odsunąć od źródła światła na bezpieczną odległość.
                           Na pewno, w czasie zimy, gdy pracują kaloryfery i wspomnianych już letnich upałów, wytchnienie roślinie zapewni delikatna mgiełka. Używamy zraszacza o drobnych oczkach z rana, albo pod wieczór, (o tych porach dnia, w naturalnych warunkach, osiada na listkach rosa). Dobrze jest również w pobliżu, ustawić kilka nawilżaczy wypełnionych wodą.
                          Stosując te zabiegi, powinniśmy mieć (klerodendrum) o czystych, lśniących liściach.
Gdyby były zakurzone, osłaniamy folią doniczkę i używając delikatnego natrysku, usuwamy nieczystości. Po tych działaniach, roślina powinna trafić do bardziej zacienionego miejsca. Po kilku godzinach liście nabiorą witalności i pożądanego połysku, doniczkę można na powrót ustawić w docelowe miejsce.


Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'


Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'


 
Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum) 
'Prospero'Clerodendrum wallichii - (Klerodendrum)
'Prospero'                                       

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://www.vip-colors.com/2017/07/rotheca-myricoidesclerodendrum.html
https://www.vip-colors.com/2017/08/clerodendrum-trichotomum-szczeslin.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum
https://nl.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz