piątek, 14 lipca 2017

Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum

                                                   
Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum


                                      Rotheca myricoides, na pewno znajdzie wielu sympatyków, nie tylko pośród tych kochających rośliny, ogrodników i działkowców, którzy lubią kwiaty w kolorze niebieskim.
Z niewielkiej odległości krzew ten wygląda tak, jakby w jego pobliżu fruwało wiele niebieskawych motyli. Odrobina wyobraźni, delikatne poruszenie kwiatków przez podmuch wiatru i jest się czym zachwycać.
Na polskim rynku ogrodniczym jest to roślina stosunkowo słabo znana, jednak nie ma wątpliwości,
że w następnym sezonie lub góra za dwa, stanie się kwietnym przebojem na lata.  Długo utrzymuje kwitnienie, jest 'prosta w obsłudze', odporna na zanieczyszczenia miejskie.

                                                               Butterfly Bush.eng
Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum

                                           Od 1998 roku, po długiej podróży dotyczącej nazewnictwa, Clerodendrum ugandense -> Clerodendrum myricoides -> roślina została skatalogowana jako Rotheca myricoides
                                             W szkółkach ogrodniczych, czy w dobrej jakości
centrum ogrodniczym, możemy zakupić sadzonki tej rośliny, gdzie kwiaty będą z przodującą barwą niebieską, delikatnie fioletową lub bardzo jasną. Zmienność tych kolorów oczywiście wiąże się z tym, jaką
zakupimy odmianę, ale też może dotyczyć delikatnego przebarwiania. W trakcie długiego okresu wegetacyjnego, na kwiatach jedne kolory ustępują miejsca następnym ( z delikatnej bieli w jasnoniebieski itd.).  Najbardziej rozpowszechniona jest Rotheca myricoides 'Ugandense'. Cztery jasnoniebieskie płatki boczne ( skrzydełka) i piąty, większy od pozostałych, ciemnoniebieski, który mógłby być  brzuszkiem. Do tego delikatnie zakrzywione nitki, zakończone wyraziście ciemnoniebieskimi pylnikami. Motylek idealny.
                                        Liście są epileptyczne, wąskie, delikatnie błyszczące, posiadają ząbkowane marginesy, koloru soczystej zieleni. 


Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum                                            Szczęślin ugandyjski, pochodzi z terenów Afryki Wschodniej, gdzie rośnie najczęściej w stanie dzikim. To dla nas bardzo istotna wiadomość, ponieważ na podstawie miejsca pochodzenia, możemy w naszej zielonej przestrzeni, tak pielęgnować tę roślinę, aby miała jak najbardziej zbliżone warunki do zdrowego wzrostu i bogatego krzewienia się,takie jakie ma  w rodzimych stronach.
                                            Ze względu na odmienność klimatyczną, wskazane jest pielęgnowanie Clerodendrum w pojemnikach (wielkich donicach, drewnianych skrzyniach, garncach ). Pojemnik powinien posiadać odpływ i być o dwa rozmiary większy od bryły korzeniowej, jaką posiada sadzonka krzewu. Uzupełniamy donicę mieszanką:: 80% ziemi do roślin ogrodowych z 20% piasku. Ziemia ma być zasobna w substancje organiczne i związki mineralne.W okresie wegetacyjnym, to jest od połowy maja do końca czerwca, nawozimy raz w tygodniu nawozem do ogrodowych kwiatów kwitnących (od lipca do końca kwitnienia, a może ono trwać nawet do końca września, nawozimy, raz co dwa, dwa i pół tygodnia).  Podłoże przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym, o stałej średniej wilgotności. Warto donicę wysypać dodatkową, około 10 centymetrową warstwą keramzytu lub drobnych kamyków.


Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum


                                  Odpowiednia ilość wody, to podstawa. Więc nie tylko dbamy o podlewanie w czasie suszy. Po prostu, gdy przeschnie wierzchnia warstwa, dostarczamy kolejną porcję wody( częściej mniejsze porcje, niż raz, a za dużo). Przelanie, a także nie okrycie ( przeniesienie w inne miejsce) rośliny, gdy ulewny deszcz, może skutkować doprowadzeniem do brązowienia kwiatów ( co wygląda bardzo nieestetycznie), opadania liści, osłabienia kwitnienia, a nawet do gnicia bryły korzeniowej ( chore korzenie, obumierająca cała roślina).
                                       Miejsce ustawienia 'błękitnych motyli' na tarasie, balkonie, podwórzu, czy w ogrodzie - powinno być słoneczne lub w delikatnym półcieniu. Nie ryzykujmy wystawiać jej tam, gdzie latem słońce swoimi promieniami mogłoby zacząć palić liście i kwiaty. Zbyt duży cień, także byłby niekorzystny; słabe kwitnienie nas przecież nie interesuje. Na pewno wybierzmy miejsce, które jest osłonięte przed silnymi wiatrami, przeciągami. Najbezpieczniej w pobliskiej otulinie pozostałych roślin ogrodowych lub kilkadziesiąt centymetrów od ściany budynku, czy zabudowanego ogrodzenia.Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum                                     Przy odpowiedniej pielęgnacji, kwitnienie utrzyma się od końca wiosny, nawet do końca września. Oczywiście, nie będzie już tak bogate, ale kilkanaście wdzięcznych niebieskich motylków na pewno i tak będą wielką atrakcją. Usuwajmy przekwitnięte kwiaty, połamane pędy i niezdrowo wyglądające listki - na bieżąco. Jeśli odpowiednio przezimujemy Losbaum, wczesną wiosną opadnie niewielka część liści, ale nie martwmy się, to naturalny proces. W te miejsca wyrosną nowe, dumnie skrzące się zielenią listki. Zimą optymalna temperatura do przechowania to 10°C. Zadbajmy, aby donica została ustawiona nie bezpośrednio na zimnej posadzce. Pomieszczenie z dostępem do dziennego światła, 'ciepłe nogi' i regularne, oczywiście mniej obfite podlewanie niż w sezonie wegetacyjnym - to wszystko będzie sprzyjało, że wiosną, po odpowiednim okresie hartowania, na zewnątrz niebieskie motylki ponownie rozpoczną swój czarujący taniec.
                                     Aby ten taniec mógł trwać wiele sezonów, jest potrzebny jeszcze jeden zabieg. Otóż, poza cięciem sanitarnym ( wczesną wiosną, gdy pozbywamy się schnących liści, nadłamanych, szarzejących pędów) przeprowadzamy cięcie mające na celu rozkrzewienie się. Są dwie szkoły, jeśli chodzi o to, kiedy to robić. Po przekwitnięciu późnym latem, albo wczesną wiosną. Jeśli zadbaliśmy o odpowiednie warunki przezimowania, takie wiosenne pobudzenie do rozkrzewienia, będzie jak przebudzenie  z zimowego snu. Nie bójmy się ciąć, róbmy to rozważnie, używając odpowiednio ostrego narzędzia.
Clerodendrum ugandense - (Szczęślin ugandyjski) - Losbaum


Clerodendrum ugandense, ma w miarę równy pokrój, więc zabiegi pielęgnacyjne związane z przycinaniem nie powinny nam przysporzyć większych problemów. Przycięte pędy, możemy wykorzystać do tworzenia nowych egzemplarzy rośliny.
                                Zaraz po stworzeniu odmładzającej wiosennej fryzury, powracamy do większej porcji dostarczania krzewowi wody, a po kilku tygodniach rozpoczynamy regularne nawożenie.  Co dwa sezony przesadzamy krzew do większego pojemnika. Pomimo nawożenia, ziemia się wyjaławia, a poza tym, przyjemnie i zdrowo, gdy zafundujemy Losbaum odpowiednią przestrzeń do jego dalszego, pełniejszego rozwoju.
                                 Stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji, nie ma większych problemów z uprawą tego kwitnącego krzewu. Mszyce, ślimaki, mączniaki, czy roztocza, pojawią się, gdy plant będzie przez nas zaniedbywany lub ustawiony w bliskiej odległości jakiejś innej zainfekowanej rośliny.
                                Jeśli jesteście zainteresowanie tym, aby następnego lata mieć w swoim otoczeniu te piękne błękitne motylki, nie czekajcie, że może się pojawią w bezpośredniej sprzedaży - internet, przy właściwym wykorzystywaniu, to fantastyczne narzędzie, które może nam bardzo ułatwić zakup pożądanej przez nas rośliny.

Przypisy:
Missouri Botanical Garden, Rotheca myricoides 'Ugandense'
https://en.wikipedia.org/wiki/Rotheca_myricoides
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Rotheca myricoides 'Ugandense', Rotheca myricoides,Rotheca, Clerodendrum ugandense ,Clerodendrum myricoides, Clerodendrum myricoides Ugandense, Clerodendrum, Motyli krzew, Losbaum, Clerodendrum ugandense, Schmetterlingsstrauch, Butterfly Bush, (Motyli krzew), (Błękitny motyl), Celodendron, Szczęślin ugandyjski.