czwartek, 18 lipca 2019

Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony - Cosmea (soort)

                             Kosmos krwistoczerwony, oczaruje niejednego miłośnika ogrodowych Pięknotek swoimi wizualnymi i aromatycznymi odsłonami. Ograniczasz się w jedzeniu czekolady? Z tą rośliną, jej czekoladowym zapachem, bez wyrzutów sumienia możesz rozpieszczać swój nosek. Nie ma tak dobrze, że łany tego gatunku czarują na czekoladowo cały ogród przy każdym podmuchu wiatru, należy podejść bliżej, pokłonić się i wtedy delektować przyjemną wonią. Pachną kwiatuszki, pachną listki.

                                                   Chocolate cosmos.eng
Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony  - Cosmea
'Chocamocha'

                              Na rynku ogrodniczym można spotkać 'gotowe' rozrośnięte sadzonki oraz bulwy. Jeśli chodzi o te ostatnie, nie kupujmy ich w miejscach, gdzie wczesną wiosną są wystawione na zewnątrz. Przez chłodne miesiące powinny być 'zabunkrowane' pod dachem w piasku, w trocinach. Roślina w ogrodzie toleruje temperatury do -18 °C(USDA 7a), a jako, że jest wieloletnią , nie ma co ryzykować
i zostawiać jej na zimę w gruncie.
Do pojemnika sadzimy z początkiem marca, na zewnątrz hartujemy kilka dni, a do gruntu, czy na stałe w pojemniku na zewnątrz, przenosimy, gdy minie zagrożenie wiosennych przymrozków (młode części nadziemne, nienawykłe zimna, mogłyby się 'zablokować' i zamiast obfitego letniego kwitnienia czekałoby nas karłowe mierne wydanie.
                                 W zależności od odmiany, roślina osiąga wysokość od 50 do 70 centymetrów.  Kwitnienie ma miejsce od końca czerwca do początku września, z różnym nasileniem. Obrywanie przekwitających już nieatrakcyjnych ozdób, na pewno wydłuży proces.  Kolory kwiatów w odmianach, od czerwonego do ciemno brązowego.
                                    Kosmos krwistoczerwony, może być sadzony w pojemnikach, w ogrodzie w grupie kilkunastu, albo jako jedno ze średnich pięter jednorocznej rabaty.


Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony  - Cosmea
'Chocamocha'


                                                 Jeśli chodzi o warunki uprawy, nie mamy do czynienia z plantem szczególnie wymagającym. Nam oczywiście nie chodzi  o to, aby roślina przetrwała, tylko pięknie zdobiła, dlatego warto zapewnić jej przynajmniej średnio żyzne przepuszczalne podłoże, (piaszczysto gliniaste), gdzie stopień wilgotności stały umiarkowany. Odczyn pH gleby neutralny w kierunku lekko zakwaszonego.
Ekspozycja słoneczna, ale nie tam, gdzie latem najostrzej operujące promienie słoneczne (zbyt silne słońce, zbyt duże zacienienie - słabe kwitnienie, albo jego zahamowanie).
W czasie suszy, wymagane nawadnianie. Przy średnio żyznej glebie, wystarczy 'dokarmiać' roślinę raz w miesiącu (do momentu rozkwitu pierwszych kwiatów) nawozem wieloskładnikowym do roślin ogrodowych kwitnących (ilość według wskazówek na etykiecie).
                                               Czy to ogród w stylu wiejskim, angielskim, na kwietnej łączce, w pojemnikach, na rabacie, w wazonie - wszędzie tam jest dobre miejsce dla tego czekoladowego kwietnego pachnidła.


Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony  - Cosmea
'Chocamocha'Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony  - Cosmea
'Chocamocha'Cosmos atrosanguineus - Kosmos krwistoczerwony  - Cosmea
'Chocamocha'
Cosmos bipinnatus - Kosmos podwójnie pierzasty - Cosmea ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_atrosanguineus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz