wtorek, 15 listopada 2016

Brunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietje

                                                                     Brunera, rozpoznać ją możemy po charakterystycznych liściach, które są w kształcie serca. Poza okresem kwitnienia drobnych niebieskich kwiatków, to właśnie liście stanowią główną ozdobę tej rośliny. Dużym plusem jest to, że możemy ją sadzić w półcieniu lub w miejscach zacienionych. W słonecznych, raczej nie powinniśmy, wówczas bardziej musimy zwracać uwagę na to,aby była odpowiednia wilgotność gleby, a to i tam nie daje gwarancji, czy sercowate liście nie zaczną się przebarwiać ( co wygląda mało estetycznie).                                                                       Brunnera.eng
Brunnera.eng - Brunera Brunnera.nl  Brunnera macrophylla - Brunera wielkolistna  'Jack Frost '


                                       Brunnera osiąga wysokość pomiędzy 30, a 50 centymetrami ( w zależności od odmiany). Możemy więc, bez problemu, wkomponować  ją  w bylinową rabatę, z pozostałymi, które
świetnie radzą sobie w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu ze słonecznymi promieniami.
Ziemia, powinna być przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym, średnio żyzna. 
Choć widoczna różnica w wielkości i kształcie liści, to kwiaty tej rośliny bardzo przypominają niezapominajki. 5-krotne, niebieskie, niewielkie, delikatne. Przy sprzyjających warunkach (po 'ciepłej' zimie), kwiatostany pojawiają się już pod koniec marca i mogą kwitnąc aż do drugiej połowy maja. Warto obrywać przekwitnięte kwiaty, wtedy roślina zyskuje więcej energii dla pożyteczniejszego zagospodarowania.
Brunnera - Brunera 
 Brunnera macrophylla - Brunera wielkolistna  'Jack Frost '                              Jeśli mamy w ogrodzie miejsce, w którym dość oszczędnie pokazuje się dzienne światło, posadźmy tam brunerę. Jej dekoracyjne liście ( mogą być zielone, albo tak jak tutaj jaśniejsze ,'zdobione'), na pewno rozweselą pół cienisty zakątek i wprowadzą tam życie od niejednego serca. Jeśli chodzi o rozstaw, 7-9 sztuk na metr kwadratowy, to optymalna liczba.
                         Zabiegi pielęgnacyjne, to odchwaszczanie i, gdy liście tracą na swojej atrakcyjności, lekkie przycięcie ich po przekwitnięciu kwiatów - to powinno na powrót zagęścić pokrój ( sprawdźmy, czy nie jest zbyt sucha , zbita ziemia). Nowe egzemplarze nabyć możemy poprzez podział bryły korzeniowej ( najbardziej optymalny czas, to po przekwitnięciu, wtedy nie zakłócamy spokoju rośliny, tak jakbyśmy robili to wczesną wiosną, gdy przygotowuje się do kwitnienia).


Brunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietje


Brunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietje

Brunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietjeBrunnera - Brunera - Kaukasisch Vergeet-mij-nietje


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Brunnera
https://nl.wikipedia.org/wiki/Brunnera
https://en.wikipedia.org/wiki/Brunnera
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz