środa, 3 sierpnia 2016

Cotinus - Perukowiec - Pruikenboom

                                    Perukowiec,w naszej ogrodowej przestrzeni,upiększyć może nawet jeden z najmniej dopieszczonych zakątków. Poza jego wysoką dekoracyjnością, weźmy pod uwagę, że 'nie kaprysi', jeśli chodzi o podłoże i to jaka jest w nim ilość substancji odżywczych, oraz doskonale sobie radzi z miejskimi zanieczyszczeniami i czasową suszą.
Oczywiście, jeśli chcemy posiadać w swojej kolekcji roślinę o bogatym pokroju, warto poznać i zadbać o jej podstawowe potrzeby.

Cotinus - Perukowiec  
     Perukowiec podolski 'Golden Spirit' ('Ancot')

                                 Dość późno w porównaniu z pozostałymi krzewami liściastymi, ponieważ, dopiero w maju, perukowiec zaczyna 'uwalniać' z pąków liście. Są jajowate, całobrzegie i w zależności od odmiany mogą być mniejsze, większe i nie tylko w podstawowym brązowym kolorze, bierzmy także pod uwagę,
brunatne, ciemno zielone i rozświetlające słoneczne tonacje. Jesienią te części się przebarwiają (czerwienie, jaśniejsze brązy, pomarańcze) i przed nadejściem zimy, opadają.

                                 Młody egzemplarz, skupia się na zaaklimatyzowaniu, porządnym zakorzenieniu (głęboko, stąd przed posadzeniem, wybierzmy rozsądnie miejscówkę), na widowiskowe kwitnienie nadchodzi czas w innym sezonie. Dorosły egzemplarz, bez przycinania, osiąga, (w zależności  od odmiany), do 5 metrów wysokości i 3.5 szerokości.  Możemy także na rynku ogrodniczym natrafić na nasiona, albo odchowane młode sadzonki, kultywarów niższych.
Kwitnienie trwa w czerwcu i w lipcu. Przechodząc obok krzewów, trudno wówczas nie zauważyć tych 'perukowatych' ozdób. Same kwiaty są niewielkie, zielono żółte, jednak stanowią zakończenie bogato rozgałęziających się wiech i to połączenie tworzy właśnie efekt peruki. Na miejscu przekwitających ozdób, zawiązują się także niewielkie szypułki,a  w nich będą nasionka.
Jeśli w naszym ogrodzie jest już kwitnący egzemplarz, warto sprawdzić, czy w jego otoczeniu nie ma młodych samosiewek - tym prostym sposobem nabędziemy młodziki, które możemy zagospodarować na terenie swoim, bądź tym, który należy do zaprzyjaźnionych miłośników roślin.


Cotinus - Perukowiec 


                                   Ekspozycja słoneczna, bądź tak zwany 'jasny cień'. Efektownie perukowiec prezentuje się na tle zachodzącego słońca (wydobywa się wówczas maksimum intensywności głębi koloru liści), podobnie jest z prezentowaniem klonów japońskich.
                                  Gleba przepuszczalna, średnio żyzna, bogata w wapń; bardziej poradzi sobie krzew w miejscach suchszych, niż tam, gdzie gleby zalewowe, czy zbyt wysoka stała wilgotność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podłoże  w miejscu nasadzenia długa zachowa przepuszczalność, zróbmy drenaż. Wykopmy w bliskości rośliny dwa dołki, około 80 centymetrowe. Do 3/4 zasypmy kamykami, żwirem, czy keramzytem, przykryjmy agrowłóknią i zasypmy ziemią.
                                   Umiarkowana wilgotność podłoża. W czasie suszy, gdy mamy na uwadze, że chcielibyśmy się jesienią cieszyć pięknymi przebarwieniami liśćmi, podlejmy plant. Dostarczamy wodę z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy po częściach nadziemnych. Gdybyśmy podlewali w ostrym słońcu, liście się ugotują, spalą; zaś gdy nie moczymy liści nawet wtedy, gdy promienie słoneczne ostro nie operują, to ochraniamy perukowca przed wdaniem się chorób grzybicznych.
Przy bezśnieżnych zimach, w słoneczny bezmroźny dzień, też raz na dwa, trzy tygodnie dostarczmy wody (ta, w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu krzewu).
                              Zasilamy na wiosnę, nawozem w płynie, albo w granulacie (według wskazówek na etykiecie). Możemy także, patrząc gdzie są najbardziej odchylone pędy, wytoczyć okręg wokół rośliny i w tej linii wykopać kilka, kilkanaście dołków, a następnie wypełnić je ziemią przemieszaną z kompostem. 


Cotinus - Perukowiec 


                                  Dorosłe perukowce, całkiem dobrze radzą sobie z zimowaniem. Nad młodymi egzemplarzami, w tym temacie należy się bardziej pochylić. Przed pierwszymi przymrozkami, obsypujemy roślinę wyższym, około 15 centymetrowym kopczykiem ziemi (na wiosnę łatwo będzie go rozsunąć i przeprowadzić ściółkowanie, które przez kolejne miesiące zmniejszy transpirację kanałów szparkowych). 
                            W pierwszej połowie wiosny, robimy cięcie sanitarno pielęgnacyjne. Roślina sama w sobie ma w miarę symetryczny pokrój, więc usuwamy wyłącznie połamane, przemarznięte, martwe,chore, gałązki wrastające do środka i te, które ocierają się o inne. Zabieg ten, także przyczyni się do tego, że roślina uwolniona od balastu, obdaruje nas większymi liśćmi, będzie także kwitnienie.
                          Gdy decydujemy się na prowadzenie perukowca w formie piennej, oczywistym jest przeprowadzanie cięcia formującego. Robimy je od drugiego sezonu, regularnie oczyszczając pień z  wilków i ładnie zaokrąglając koronę. Gdybyśmy zaczęli ciąć zbyt późno, to jest  u bogato rozrośniętego egzemplarza, jest zagrożenie, że usunięcie jednorazowo zbyt dużej ilości pędów, spowoduje obumieranie części korzeni, co prowadzi do wdania się chorób grzybicznych i tracimy roślinę.
                                   Aby w pełni wyeksponować swoje wdzięki, perukowiec powinien być sadzony pośród innych, tam, gdzie niższe piętra (na przykład, rabaty bylinowe, karłowe iglaki), albo jako soliter. Słońce, ciepła ziemia, miejsce osłonięte od mroźnych wiatrów - to będzie wieloletnia przygoda, pełna koloru i oryginalnych kwietnych czuprynek.Cotinus - Perukowiec 


Cotinus - Perukowiec  
     Perukowiec podolski 'Golden Spirit' ('Ancot')
Cotinus - Perukowiec Cotinus - Perukowiec 
Cotinus - Perukowiec  
Cotinus - Perukowiec
 'Royal Purple'


Cotinus - Perukowiec 
Cotinus - Perukowiec Cotinus - PerukowiecCotinus - Perukowiec Cotinus - Perukowiec 


Cotinus - Perukowiec  
       'Young lady''


Cotinus - Perukowiec  
       'Young lady''


Cotinus - Perukowiec  
   Cotinus - Perukowiec  
Cotinus - Perukowiec  
Cotinus - Perukowiec  
    Cotinus - Perukowiec  


Cotinus - Perukowiec  
     Cotinus - Perukowiec  
    


Cotinus - PerukowiecCotinus - Perukowiec

 
 
 
Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Perukowiec_podolski
https://en.wikipedia.org/wiki/Cotinus
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]