wtorek, 5 grudnia 2023

Parodia magnifica - Notokaktus wspaniały - Ball cactus

                                          Notokaktus wspaniały,  naturalne siedliska tej rośliny znajdują się w Brazylii, gdzie najstarsze najbardziej okazałe egzemplarze rozrastają się nawet powyżej metra szerokości. Ich wysokość nie jest tak imponująca, również w domowej uprawie te kuliste kaktusy nie osiągają więcej niż 0.4 metra wzwyż. Także wybierając donicę, weźmy to pod uwagę. Ze względu na brak odporności na niskie temperatury, rośliny te możemy uprawiać wyłącznie pod dachem, albo w szklanych pomieszczeniach, gdzie przez cały rok utrzymywana jest temperatura zbliżona do tej jaka panuje w klimacie równikowym.

                                                                                      Ball cactus.eng

Parodia magnifica - Notokaktus wspaniały - Ball cactus

Przy optymalnej uprawie, na szczytowych częściach owalnych mięsistych pędów ma miejsce kwitnienie. Kwiat/kwiaty prezentują się w jasno, bądź ciemnożółtej odsłonie. Niczym diadem, albo korona ładnie słonecznie wyeksponowane przez zieleń pędów. W toku ewolucji, notokaktus wspaniały nie chcą stać pokarmem dla zwierząt, wykształcił tarczę obroną - kolce. Także nawet przy 'udomowionym' egzemplarzu,

wszystkie prace wykonujemy w ochronnych rękawiczkach, a przy podziale pędów (najprostsza droga rozmnożenia z rośliny macierzystej), bardzo przydatne okazują się szczypce do grillowania. Inna dłuższa i żmudniejsza droga, to młoda parodia magnifica z wysiewu nasion; ten w temperaturach powyżej 16C°. Podobnie mniejsze i większe egzemplarze tego gatunku, powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie bez większych dziennych spadków temperatura pomiędzy 16, a 26. Przy wyższej, rośliny powinny być przesunięte bardziej w głąb mieszkania, kąpiele słoneczne są mile widziane, jednak bez przesady. Ekspozycja jasna.

                               Połączenie oryginalnego wyglądu z niezbyt wymagającą opieką - to mocne atuty przemawiające za tym, aby zaprosić ten gatunek notokaktusa do swego otoczenia. Brązowożółte śliskie plamy na pędach, znaczy egzemplarz przelany - w tej sytuacji, bez względu na porę roku, wyciągamy roślinę z donicy sprawdzamy kondycję części podziemnych. Gdy parodia do uratowania

Parodia magnifica - Notokaktus wspaniały - Ball cactus

(brak choroby grzybicznej), wówczas przesadzamy ją do nowego podłoża, zaczynamy w odpowiedzialny sposób dostarczać wodę.  Co do poziom wilgotności podłoża - roślina przetrzyma czasowe przesuszenia,  nie poradzi sobie z zalewaniem. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w jej otoczeniu. Najkorzystniejsza woda miękka, odstała. Dostawa co kilkanaście dni, gdy wierzchnia warstwa podłoża bardzo dobrze przesuszona. W czasie upałów, bądź, gdy na pełnych obrotach kaloryfery (suche powietrze w pomieszczeniu), podlewamy co kilka dni i posiłkujmy się zwilżaczami; można także doniczkę ustawić na kamykach 'podlanych' wodą.

                                     Nawozimy 'dokarmiaczem' dla kaktusów i sukulentów, według wskazówek na etykiecie. Gdy zakończy się kwitnienie, zaprzestajemy dostarczania substancji odżywczych na kilka tygodni (4 do 6). Późniejsze przesadzanie, zaczynamy ponownie zasilanie. Na europejskich szerokościach, przy uprawie pojemnikowej, warto dać roślinie tych kilka tygodni wytchnienia, to znaczy nie nawozić przez ten czas. Bez kwitnienia, również przesadzamy do świeżego specjalistycznego podłoża raz w roku.  Czyli do mieszanki dedykowanej sukulentom i kaktusowatym. 

Parodia magnifica - Notokaktus wspaniały - Ball cactus


 

Parodia magnifica - Notokaktus wspaniały - Ball cactus

 

 

 

Narzędzie przydatne przy pracach pielęgnacyjnych, czy przy oddzielaniu pędów od rośliny macierzystej

 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Parodia_magnifica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz