piątek, 8 grudnia 2023

Dicentra eximia - Serduszka wspaniałe - Gebroken hartje

                                            Serduszka wspaniałe, osiąga pomiędzy 0.2,a 0.35 metra, gdzie odziomkowa kępa liści posiada do 0.2 metra. Gatunek, który świetnie odnajdzie się w przydomowych ogrodach nasadzany w kilka sztuk, albo w kompozycji z innymi wieloletnimi, gdzie każda z roślin będzie miała odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Ekspozycja jasna, bez wystawy południowej, albo tam,

                                                                        Fringed bleeding-heart.eng

Dicentra eximia - Serduszka wspaniałe - Gebroken hartje

gdzie prześwietlone światło dzienne.  Kwitnienie w maju i w pierwszej połowie czerwca. U gatunku różowawe kwiatostany, u odmian białe, czerwone, bądź bordowe. Ozdoby te utrzymują się kilka tygodni. Po przekwitnięciu warto je usunąć wraz z pędami. Zielona kępa liści nie zamiera zaraz po zakończeniu kwietnego spektaklu, jak to jest w przypadku serduszki okazałej. Liście utrzymują się do połowy/końca jesieni. Po tym czasie należy je wygrabić, a miejsce serduszki wspaniałej okryć; sprawdzi się:

stroisz, szyszki, drobno oczkowana siatka, czy kilka centymetrów ziemi, które z początkiem kwietnia bez trudu będziemy mogli rozsunąć. Roślina toleruje dość niskie temperatury USDA 5b(-23°C/-26°C), ale chcąc obfitego wiosennego kwitnienia, warto ją 'opatulić'.

                               Dicentra eximia, rozmnażanie. Można przez jesienny/wiosenny podział bryły kozreniowej, albo przez sadzonki, te sporządza się z pędów odziomkowych, wiosennych lub letnich pędów bocznych. Lokujemy te części w doniczkach wypełnionych odpowiednio drożnym podłożem, regularnie podlewamy, trzymamy w jasnej ekspozycji odsłoniętej od porywistych wiatrów. We wrześniu, gdy już rozrośnięta bryła korzeniowa,  lokujemy w miejsce docelowe.

Dicentra eximia - Serduszka wspaniałe - Gebroken hartje
                          Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy tego gatunku serduszki samej sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.  Niewielkie 'gabaryty' rośliny, więc można ją uprawiać nie tylko w ogrodzie, a również w donicach, które mogą być wyeksponowane na ogrodzie, podwórzu, czy balkonie.  Przy nasadzeniach w pojemniku, zadbajmy, aby był tam drożny odpływ. Nie będą zastawały nadwyżki deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego tworzywa, aby zimą nie przemarzała bryła korzeniowa; ustawiony na cegłach, specjalnych ażurowych podstawkach na kółkach, też wspomaga ujście zbyt dużej ilości wody, a jednocześnie donice nie są ustawione w czasie zimy bezpośrednio na betonie.  

                         Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie pH, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okręgi wokół listnych rozet i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ta dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych. Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania roślin kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego, (ilość, częstotliwość dawkowania - według wskazówek na etykiecie).

Dicentra eximia - Serduszka wspaniałe - Gebroken hartje

 

 

 

 

Dicentra eximia - Serduszka wspaniałe - Gebroken hartje

 

 

Dicentra (soorten) - Serduszka (gatunki) ( foto )Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2017/04/lamprocapnos-spectabilis-serduszka.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Dicentra_eximia
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz