wtorek, 20 czerwca 2023

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek) - Vetplant

                                             W sprzedaży dostępny w wielu odsłonach jako mieszaniec międzygatunkowy. Barwny wachlarz odmian, od listnej jednolitej głębokiej zieleni po wariacje dwubarwne i trójbarwne (zieleń - róż, soczysta zieleń - bordo, jasnozielone - żółte - bordowe). Im więcej 'kontrolowanych' kąpieli słonecznych, tym bardziej ów sukulent się wybarwia. Pędy delikatnie przewieszają się, więc można go wyeksponować nie tylko w stojącym, ale również w podwieszanym pojemniku. W zależności od tego

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'

jaka to hybryda, długość 'oblepionych' mięsistymi listkami pędów pomiędzy 0.15, a 04 metra. Przy optymalnych warunkach uprawy, będzie miało miejsce raz/dwa razy do roku kwitnienie. Kwiatostany charakterystyczne dla rodziny gruboszowatych; kwiatuszki drobne, 'gwiazdkowate' białe, bądź ecru, pięciokrotne. Pojawiają się na końcach pędów tylko u okazów starszych. Po przekwitnięciu

należy pęd skrócić tuż przy pierwszej parze liści. W ten sposób zaoszczędzimy roślinie energii i substancji odżywczych, które może pożytkować na tworzenie młodych listków/kwiatostanów. Po zakończeniu kwitnienia, kolejne tygodnie, będą dla sukulenta czasem odpoczynku. Nie nawozimy, o 1/3 zmniejszamy ilość dostarczanej wody, (nie zmieniamy częstotliwości jej dostaw).

                                  Ze względu na nietolerancję temperatur minusowych, plant prowadzimy w uprawie pojemnikowej. To, że mamy do czynienia z sukulentem, nie jest równoznaczne z tym, że będzie bezobsługowy i, że bez limitu może on pławić się w słonecznych kąpielach. Tak samo w domu, wystawa południowa, bogactwo dziennego światła jak najbardziej, jednak nie przy samej szybie, a przynajmniej  25 centymetrów od niej. Ten zabieg, w połączeniu z pozostałymi pielęgnacyjnymi, przysłuży się roślinie, aby zdrowo wzrastała, tworząc zwarty elegancki pokrój. Najprościej pozyskać młode egzemplarze poprzez ukorzenienie 12 - 15 centymetrowych odcinków pędów, (bez kwiatostanów). Przed uziemieniem powinny z dzień obsychać, a następnie trafić do dedykowanego dla sukulentów podłoża. 

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'

Jeśli nie mamy możliwości zakupić tego specjalistycznego, wówczas pierwsza warstwa w pojemniku (z odpływem),  to drenaż (2 do 4 centymetrów keramzytu, kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, owego 'rozluźniacza' i ziemi, w tych samych proporcjach.

Ustawiamy donicę w miejscu, gdzie jest jasno.  Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać, będą 'biednie' ulistnione, co po jakimś czasie u dorosłego egzemplarza, zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Poza tym, roślina będzie inwestowała siły i czas w walce o dzienne światło, zaniedbując rozwój.  Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 18 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 12 do 28°C, (chłodniej, tym jaśniejsze miejsce, upał - odsuwamy w głąb pomieszczenia). 

                                      Podlewamy roślinę 'mniej więcej' co 14 dni. Nie przelewamy, nie zasuszamy. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.  Od początku listopada do końca kwietnia, gdy sukulent w njeogrzewanym pomieszczeniu (poniżej 17°C), nie wydłużamy okresu dostarczania wody, po prostu zmniejszamy jej ilość o 1/3. Mięsiste listki, niczym gąbka, wchłoną dostarczoną wodę i będą czerpać z niej energię przez kolejne tygodnie. Układ korzeniowy rośliny, jest dość płytki, więc cały w tym ambaras, aby nie dopuścić do wielokrotnego zalewania w przeciągu krótkiego okresu, bo doprowadzi to do zgnilizny tych części.  Gdy zakończy się kwitnienie, zaczynamy nawozić miesiąc/półtora po przesadzeniu do świeżego niewyjałowionego podłoża. Bez kwitnienia, świeża niewyjałowiona mieszanka raz w roku. Posiłkujemy się nawozem w płynie/w granulacie do sukulentów; ilość, częstotliwość dostaw, według informacji na etykiecie.

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'
Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'

Crassula pellucida subsp.marginalis - Grubosz (podgatunek)
''Variegata'

*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz