piątek, 10 lutego 2023

Nemesia - Nemezja, Jawnostka (gatunki) - Nemesia (soorten)

*

Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia
 

                             Nemezja, jawnostka, aktualnie na rynku ogrodniczym mamy dostęp do kilku jej gatunków, z czego nemezja powabna jest tym najpopularniejszym. Zwarty kompaktowy pokrój, obfitość kwiecia, dość długi okres kwitnienia, to wszystko przemawia za tym, aby w najbliższym sezonie zaprosić ją do swojej przestrzeni. Doskonale nadaje się na rabaty, kwietniki i obwódki z innymi jednorocznymi. Wysiewana w inspekcie, świetnie sprawdzi się, gdy po Zimnych Ogrodnikach wyeksponowana w donicach i w innych pojemnikach na balkonie/tarasie/podwórzu/ przy wejściu/na parapetach zewnętrznych.

Nemesia - Nemezja   

Zielone liście równowąskie, bądź lancetowate. Kwiaty dwuwargowe z ostrogą lub wyraźnym wydęciem na dolnej wardze, u niektórych odmian lejkowate. Jednobarwne, bądź dwubarwne. Duża paleta kolorystyczna: biel, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwień, fiolety, plus odmiany dwubarwne. Wzniesione przyległe

do siebie łodygi, u gatunku powabnej wysokość do 0.3 metra, u błękitnej nawet do 0.5 metra. Przy wysiewie w inspekcie w przedwiośniu (drożne podłoże, regularne niezbyt obfite dostawy wody i temperatura otoczenia 'nie spadająca' poniżej 16°C), wyniesione na zewnątrz w docelowe miejsce okwiecą się w pierwsze barwne ozdoby już w pierwszym tygodniu czerwca. Natomiast nasiona wysiane bezpośrednio do gruntu w maju, dadzą pierwszy kwietny pokaz na przełomie czerwca i lipca. Przy odpowiednich warunkach uprawy, pojedyncze kwiatuszki mogą rozkwitać nawet do pierwszych przymrozków. 

                                Kompozycja wielu odmian kolorystycznych, albo miks z innymi roślinami, wyłącznie gdy podobne potrzeby w temacie uprawy i gdzie każda z roślin ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń do witalnego rozwoju. Gdy regularnie będziemy usuwali przekwitnięte kwiaty, roślina  zaoszczędzoną energię przeznaczy na rozkwit nowych kolorowych ozdób. Mamy do czynienia z plantem, która niestety nie radzi sobie z temperaturami 'na minusie', dlatego w centralnej części kontynentu europejskiego

Nemesia caerulea - (Nemezja błękitna), (Jawnostka b.)

jest traktowany jako jednoroczny. Donice z odpływem, pierwsza warstwa to drenaż 3 do 5 centymetrów keramzytu (żwirku, kamyków), następnie luźna mieszanka owego 'rozluźniacza' ziemi i kompostu, bądź humusu. Jeśli nemezja ma obficie kwitnąć potrzebuje próchnicznego, bardzo żyznego podłoża. Nawożenie rozpoczynamy w połowie kwietnia/przy wysiewie do gruntu na początku czerwca. Używamy nawozu przeznaczonego do roślin ogrodowych jednorocznych, (częstotliwość, ilość - według informacji na etykiecie). Zasilamy do końca września. Latem w ogrodzie, przy okazji podlewania innych roślin  rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek), można 'chlapnąć' również co nieco do doniczek, gdzie ulokowana nemezja.

Drożny odpływ w donicy, aby nie zastawały w podłożu nadwyżki deszczówki. Roślina prędzej poradzi sobie z czasowym przesuszeniem, niż z przelaniem, (powinniśmy nie dopuszczać, ani do jednego, ani do drugiego - zahamowanie kwitnienia, pożółkłe, czy gnijące liście i części podziemne, to nie jest to, co chcemy w swoim otoczeniu). Woda w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu nemezji. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wówczas południowy miks słońce+woda nie zniszczą kwiatów i listków. Gdy pod koniec lipca będzie niewiele kwiatuszków, możemy wszystkie pędy skrócić o 1/3 ich długości. W ten sposób pobudzimy rośliny, aby weszły 'na większe obroty' i wkrótce bogaciej zakwitły; nie będzie tyle kolorytu, co przy pierwszej eksplozji, ale na pewno więcej niż bez przycinania fryzurki.  Ekspozycja jasna, nemezje pochodzą z Ameryki Południowej i z Afryki, także są nawykłe do słonecznych kąpieli. Miejscówka osłonięta od porywistych wiatrów. 

Nemesia caerulea - (Nemezja błękitna), (Jawnostka b.)


 

 

                                                         Cape jewels.eng 

Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia (soort)
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


 

Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia

 

 

 


Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia

 

 

Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna


 

 


Nemesia aroma - Nemezja (gatunek) - Nemesia
'Banana split'
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Yvonne Rikmanspoel

 

 

 


Nemesia strumosa - Nemezja powabna - Nemesia
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Krystyna

 

Rośliny kwitnące na balkonie i tarasie (maj - wrzesień) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nemesia_strumosa
https://www.vip-colors.com/2020/05/rosliny-kwitnace-na-balkonie-i-tarasie.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jawnostka
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 
https://www.vip-colors.com/2019/04/rosliny-jednoroczne.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz