wtorek, 14 lutego 2023

Codonanthe crassifolia - (Kodonante)

                                      Codonanthe crassifolia, to jeden z gatunków rodzaju (kodonante), który dzięki bogatemu atrakcyjnemu pokrojowi zwieszających się pędów już podbił serca wielu miłośników i miłośniczek roślinnych pięknotek. Elegancja, prostota, przez cały rok funkcja zdobnicza, bez dużych nakładów pracy (przy założeniu, że od samego początku właściwa uprawa).

Codonanthe crassifolia - (Kodonante)

W pojemniku przytwierdzonym do ściany, albo podwieszonym do sufitu - odpowiednio wyeksponowany doniczkowiec, może być żywym dziełem sztuki. W naturalnych siedliskach to epifit, więc najbardziej zwarty pokrój i bogate kwitnienie, gdy roślina w drożnym podłożu, z regularnymi niezbyt obfitymi dostawami wody, aby utrzymać umiarkowany stopień jego wilgotności oraz ekspozycja z przefiltrowanym światłem dziennym. Zbyt słoneczna wystawa, ciemne kąty, zbyt zbita ziemia, zasuszana/przelana - to wszystko niekorzystnie wpłynie na formę tego gatunku (kodonante). 

                                     Pędy mogą zwieszać się od 0.3 nawet do 0.7 metra. Rzecz w tym, aby utrzymać atrakcyjną zwartą formę, dlatego części te warto przynajmniej raz w roku przycinać, najlepiej

dwa/trzy tygodnie po przesadzeniu do świeżego niewyjałowionego podłoża. Pędy skracamy nie więcej niż 1/4 ich długości; niektóre możemy pozostawić 'bardziej przystrzyc' jeśli irytuje nas ich niesymetryczność. Odcięte odcinki o długości 0.1 do 0.1 metra możemy przy pomocy środka ukorzeniającego ukorzenić w nowych pojemnikach. Całoroczną szatę stanowi ciemnozielone listne tło. Może, ale nie musi występować kwitnienie. Jeśli już na to czas, również niespodzianka, może od kwietnia do września, może w lutym. W domowych warunkach, nawet zimą przy temperaturach powyżej 18 °C, będzie mógł bez przeszkód pośród liści gdzieniegdzie 'błysnąć' jasny kwiatuszek. Części te nie mają dużej wartości zdobniczej.

Codonanthe crassifolia - (Kodonante)

Przekwitające ozdoby, tak jak i zniszczone części pędów, przesuszone liście -  należy regularnie usuwać, w ten sposób roślina zaoszczędzi substancje odżywcze i energię, które przeznaczy na witalny rozwój. 16 do 25°C,  to właściwa temperatura otoczenia dla tego gatunku, (bez dużych dziennych wahań). Może być wyższa, ale pamiętajmy, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin, (w naturalnym środowisku, to epifit). Nie skazujmy  naszego doniczkowca na przeciągi, nie przelewajmy, nie zasuszajmy. 

                                              Drożny odpływ w donicy, aby na podstawku, czy w osłonce  nie zastawały nadwyżki wody. Jeśli brak otworu, koniecznie pierwsza warstwa w pojemniku to kilkucentymetrowy 'rozluźniacz', następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią humusu/kompostu i z owym materiałem (perlit, keramzyt). Drenaż, to słowo klucz do sukcesu uprawy tej rośliny. Przesadzanie zaleca się raz w roku, a jeśli nie zostaje przeprowadzone, należy przynajmniej wybrać wierzchnią warstwę podłoża i zastąpić je świeżym, niewyjałowionym. Postarajmy się, aby 'doniczkowiec' nie głodował. Nawozimy wieloskładnikowym granulatem dostosowanym dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, (ilość, częstotliwość  - według zaleceń na etykiecie). Po przesadzeniu do nowej mieszanki, wznówmy dokarmianie po kilku tygodniach. Codonanthe crassifolia, podlewamy ją 'metodą na palca',

Codonanthe crassifolia - (Kodonante) 

to znaczy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w ich otoczeniu. Jeśli nie mamy deszczówki, użyjmy wody odstałej, albo gdy ta mocno chlorowana - przegotowanej ostudzonej. Jeśli chcemy podziwiać piękne połyskujące ciemną zielenią liście, zraszajmy je raz na dwa/trzy tygodnie rozpylaczem o drobnych oczkach. Zraszanie rano, albo pod wieczór (o tych porach dnia, w naturalnych uwarunkowaniach pojawia się rosa). Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych zaschniętych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności, co przysłuży się zdrowiu naszemu, jak i roślin. 

Liście z zasychającymi końcówkami, brązowiejące, wiotkie - znak, że któryś z zabiegów pielęgnacyjnych wykonujemy niewłaściwie. Odnajdźmy przyczynę, przesadźmy doniczkowca do świeżego odpowiedniego podłożą. Od czasu do czasu opadnie któryś z liści, albo będzie lekko poszarzały. Procesy starzenia dotyczą każdego żywego organizmu.

Codonanthe crassifolia - (Kodonante)
Codonanthe crassifolia - (Kodonante)


 


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2019/12/epifity-spis-zdjecia-techniki-uprawy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz