wtorek, 7 lutego 2023

Hypoestes phyllostachya - Niedośpian ognisty - Polka-Dot plant

                                            Niedośpian ognisty, posiada atrakcyjny zwarty pokrój. Całoroczną ozdobę stanowi listna szata. Z niewielkimi 'gabarytami', roślina ta nadaje się do zagospodarowania w mieszkaniach, przestrzeniach biurowych, restauracyjnych, czy hotelowych. Na rynku ogrodniczym jest spory wybór jeśli chodzi o kolory wybarwiających się listnych blaszek, także można wybrać pojedynczy egzemplarz, albo z kilku odmian stworzyć jednogatunkową barwną kompozycję. Roślina nie jest wymagająca w uprawie.

                                                                               Polka dot plant.eng

Hypoestes phyllostachya - Niedośpian ognisty - Polka-Dot plant

Naturalne siedliska niedośpianu ognistego, to strefa tropików. A dla nas informacja taka, że decydując się na jego uprawę w ogrodzie, w donicach na balkonie/tarasie - będzie z niego pożytek tylko na jeden sezon, nie przetrzyma temperatur poniżej 0°C. Tak więc w naszej strefie klimatycznej jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa upiększająca wnętrza. Optymalna temperatura uprawy 16 do 21°C bez dużych dziennych wahań. Latem, gdy upały, po prostu częstsze dostawy wody i pojemnik z rośliną

odsunięty bardziej w głąb mieszkania. Niedośpian lubi jasne stanowiska, jednak zbyt ostro operujące promienie słoneczne już niekoniecznie. Roślina szybko zareaguje zrzucaniem liści, gdy będzie czuła się zaniedbana, (przelanie/przesuszenie; zbyt zbite i jałowe podłoże; zbyt słoneczne/zbyt zaciemnione kąty). To mały 'pijak', także należy zadbać o to, aby stale był utrzymywany umiarkowany stopień drożnego zasobnego podłoża. Dostarczana woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu. Podlewamy metodą 'na palca', to znaczy, niewielka dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie dobrze przesuszona. (Mniej więcej, latem trzy razy w tygodniu, zimą dwukrotnie). Nie pozostawiamy wody na spodku, czy w osłonce. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy jej ilość, (mniej o około 1/4). Co jakiś czas zraszajmy listki rozpylaczem o drobnych oczkach, (raz na dwa/trzy tygodnie, w zupełności wystarczy).

Hypoestes phyllostachya - Niedośpian ognisty - Polka-Dot plant

Zraszanie rano, albo pod wieczór (w naturze o tych porach dnia 'pojawia się' rosa). Takie działania, to dostatecznie dużo, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku  i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Zraszając, ustawiając zwilżacze wypełnione wodą, sprawimy, że w upalne dni i zimą przy działającym ogrzewaniu, w pomieszczeniu będzie wyższy stopień wilgotności powietrza, co przysłuży się zdrowiu naszemu i roślin. 

                                            Rok rocznie przesadzamy doniczkowca do świeżego niewyjawionego podłoża. Pojemnik z odpływem o numer/dwa większy od bryły korzeniowej. Pierwsza warstwa keramzyt (drobne kamyki, żwirek), następnie ziemia do roślin doniczkowych z owym 'rozluźniaczem'. Jeśli chodzi o atrakcyjne walory zdobnicze, zwarty pokrój skrzących się kolorem liści, to trzy góra cztery sezony, potem rośliny od dołu zaczną co nieco łysieć. Dlatego warto co dwa lata pobierać sadzonki pędowe i powoływać z nich młode pokolenie niedośpianu. Najlepiej to robić w czasie letnich miesięcy.

Świeże niewyjałowione podłoże, to jednak za mało, aby rośliny miały wystarczającą ilość substancji odżywczych, dlatego zaczynamy je nawozić miesiąc po przesadzeniu i robimy to do kolejnych 'wykopek'. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy dostosowany do roślin doniczkowych ozdobnych z liści.

Hypoestes phyllostachya - Niedośpian ognisty - Polka-Dot plant

Ilość, częstotliwość dostaw - według wskazówek na etykiecie. W sprzyjających uwarunkowaniach, ten gatunek niedośpianu może zakwitnąć, najczęściej latem, ale może to być niespodzianka również o innych porach roku. Kwiaty niepozorne, niewielkie, wyrastają z kątów liści, są w kolorze niebieskim/fioletowym, więc niektóre subtelnie 'przebijają' wyrazistą barwą spod liści. A kolor liści w tej 'kombinacji' może być: biały z zielonymi wybarwieniami, brązowe z różowymi wybarwieniami, zielone z czerwonymi wybarwieniami, bordowe z fioletowymi wybarwieniami, różowe z żółtymi wybarwieniami, (gdzie gatunek z ciemnozielonymi blaszkami nakrapiane na biało, bądź wybarwiające się na jasno). 

                                    Niedośpian ognisty ze swoim kompaktowym pokrojem (0.2 - 0.35 wysokości/szerokości), często jest mylony z innym doniczkowcem, który również wybarwiającymi się blaszkami podbił serca miłośników roślinnych pięknotek. Chodzi o fitonię białożyłkowaną. Oba gatunki należą do tej samej rodziny akantowatych, ale do dwóch różnych jej rodzajów.

Hypoestes phyllostachya - Niedośpian ognisty - Polka-Dot plant

 


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypoestes_phyllostachya
https://www.vip-colors.com/2017/10/fittonia-albivenis-fitonia-biaozylkowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz