piątek, 3 lutego 2023

Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel

                                           Jasnota wielkokwiatowa, elegancki koloryt w połączeniu z naturalnością i wysmakowaną formą kwiatostanów. Ta kępiasta bylina doskonale odnajdzie się nie tylko w zacienionych naturalistycznych zakątkach, ale również w kompozycjach z innymi wieloletnimi, które preferują

                                          Balm-leaved archangel.eng

Lamium - Jasnota 
  Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel
'Silva'

podobne uwarunkowania uprawy.Wdzięczny wygląd, długi okres kwitnienia, małe nakłady pracy - to wszystko przemawia za tym, aby zaprosić do swojej ogrodowej przestrzeni właśnie ten gatunek z rodziny jasnowatych. Pokrój zwarty, gdzie wysokość kwiatostanów pomiędzy 0.4, a 0.6 metra. Najintensywniejsze kwitnienie od końca maja przez miesiąc. Później, nawet do pierwszych jesiennych przymrozków

pojedyncze kwiatostany. Można po tym wiosennym najobfitszym, przyciąć całość na dziesięć centymetrów nad ziemią i wówczas 'odbiją' młode witalne liście, a pod koniec sierpnia kolejny bogaty wysyp kwiatów. Wyrastające pionowo w okółkach w kątach liści purpurowe kwiaty, mają wyraźnie grzbiecistą, dwuwargową budowę.

                                    W cieplejszej części Europy, roślina zachowuje zimozieloną szatę. U nas może być wykorzystywana jako bylina, która sezonowo zadarnia i w zimie tylko częściowo zachowuje swój zielony pokrój. Jasnota wielkokwiatowa, w kompozycjach z innymi roślinami wieloletnimi (byliny, krzewinki, niezbyt wysokie krzewy) - wszędzie tam, gdzie latem rozproszone światło dzienne oraz umiarkowany stopień wilgotności drożnego podłoża. Przy nasadzeniach od 5 do 7 sztuk na metr kwadratowy.

Przy tworzeniu struktury, gdzie różne gatunki roślin, zwróćmy uwagę  na wybranie tych z podobnymi potrzebami i sadźmy je tak, aby miały zapewnioną odpowiednią przestrzeń do rozwoju, a nie były zagłuszane przez te bardziej ekspansywne.

Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel
'Silva'

                           Słowo klucz do sukcesu uprawy: DRENAŻ! Ani mokre gleby, ani zbyt słoneczne ogrodowe ekspozycje, nie są wskazane. Będzie na nich znikome kwitnienie, a roślina zacznie karłowacieć i nie zaprezentuje witalnego pokroju. Bylina ta najkorzystniej  rozwija się, gdy rośnie na glebach przynajmniej średnio żyznych, gdzie pH neutralne w kierunku delikatnie zakwaszonego. Z nawozów naturalnych dla jasnoty wielkokwiatowej nadadzą się: kompost, gnojówki na bazie czosnku, żywokostu i wrotyczu oraz fusy z kawy. Przy glebach średnio zasobnych, wystarczy raz w roku (wczesną wiosną, albo w październiku) przekopać pobliże roślin i w dołki wsypać mieszankę świeżej niewyjałowionej ziemi, kompostu i fusów z kawy.   Korzystając z kupnych zasilaczy -  zasilamy od początku kwietnia do do końca lipca, gdzie częstotliwość i ilość, według wskazówek na etykiecie. Podział brył w celu pozyskania młodych egzemplarzy, także na początku kwietnia, albo na początku października.

                                         Panuje brak równowagi hydrologicznej. Przy wielodniowych upałach, warto jasnotę podlewać. Choć już wiemy, że są wytrzymałymi roślinami, to jednak zależy nam na ich walorach zdobniczych, obfitym kwitnieniu - dostawy wody rano, albo pod wieczór. Przy bezśnieżnych zimach, również przespacerujmy się w stronę tej ogrodowej ozdoby z konewką. Wówczas podlewamy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu byliny.

Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel
'Silva'


 

 


Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel
'Silva'


 

 


Lamium orvala - Jasnota wielkokwiatowa - Dovenetel
'Silva'



Lamium - Jasnota (gatunki) - Dovenetel (soorten)  ( foto )


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jasnota
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lamium_orvala
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jasnota
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz