wtorek, 2 sierpnia 2022

Praktyczne pamiątki z podróży dla miłośników roślin

                                           Sezon wakacyjny na półmetku, a lista praktycznych roślinnych pamiątek z podróży do wglądu i do znajdowania inspiracji przez cały rok. W wolnym czasie nawet weekendowy wypad niedaleko od domu, to możliwości przeżycia fantastycznych przygód i przywiezienia z powrotem oryginalnych drobiazgów, które będą nie tylko kojarzyły się z dobrymi chwilami, ale też spełniały użyteczną funkcję. W zależności od tego, czym przemieszczamy się i od tego, na jakiej znajdziemy się szerokości 

Praktyczne pamiątki z podróży dla miłośników roślin
Zdjęcie zostało udostępnione ze strony www.crazyshop.pl
geograficznej, zależy co spakujemy do walizek jako pamiątki (w miejsce magnesów na lodówkę). Zacznijmy od pamiątek 'oczywistych', od samych roślin, ich nasion, cebul, bulw, szczepek, małych sadzonek. 'Targanie' w samolocie/drogą morską/w aucie egzotyków, na przykład z tropików,

to duże prawdopodobieństwo pozostania wielu godzin na odległym terminalu/w porcie/na granicy, tłumaczenia się z niewiedzy i wysoka opłata za złamanie przepisów. W strefie UE funkcjonuje 'swobodny' przepływ towarów. Dlaczego słowo w cudzysłowie? Bo to tylko teoria, tak naprawdę niemal 100% gatunków, które chcielibyśmy przywieźć z innych krajów UE do Polski musi posiadać specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin. Taka zapobiegliwość i limity w sztukach, wiążą się z kontrolą przepływu ilości oraz z bezpieczeństwem nie narażania rodzimych plantów na choroby od niezarejestrowanych pochodzących

Paszport rośliny
Nazwa, nr identyfikacyjny, nr serii i egzemplarza, dane firmy, kraj pochodzenia

z niewiadomych źródeł.  Aktualnie na rynku ogrodniczym jest możliwość zakupu wielu oryginalnych roślin, którymi zachwyciliśmy się w czasie zagranicznej podróży. Korzyść też z tego taka, że otrzymujemy je z pewnego miejsca, najczęściej z informacją jak właściwie pielęgnować. Wystarczy więc zrobić zdjęcie, poznać nazwę, wpisać na Roślinną Listę Chciejstw, po powrocie research - czy mamy odpowiednie warunki do uprawy tego konkretnego gatunku - jeśli odpowiedź twierdząca, dokonujemy zakupu. Jeśli chodzi o podróże krajowe, w wielu ogrodach botanicznych, (które rzecz jasna miłośnicy roślin bardzo chętnie odwiedzają), są niewielkie sklepiki, a tam już można zaopatrzyć się w niejednego doniczkowca. Jakie korzyści z takich zakupów? Wzbogacamy ogrodową, bądź mieszkalną przestrzeń o rośliny, które będą spełniały funkcje zdobnicze i dodatkowo kierowały nasze myśli do  wspomnień z miłych podróży.

                    

Biżuteria z motywem roślinnym
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji właścicielka tworząca
piękne rękodzieło w 'Obrazem w słowo' 

Biżuteria z motywem roślinnym. Zawieszki, naszyjniki, bransoletki, kolczyki. W przypadku organicznej, to kwiaty oraz drobne listki zebrane w słoneczny dzień, odpowiednio wysuszone, a następnie zalane żywicą epoksydową. Formy z metalową zawieszką, albo w oprawie srebrnej, czy w złotej.  U 'tubylców', czy w ojczystych granicach, również sklepy jubilerskie, gdzie możliwość zakupu ozdób z motywami roślinnymi, które są wykonane z tych drogich kruszców 'z dodatkiem' szlachetnych kamieni (rubinów, diamentów, szafirów). Co tu dużo opowiadać, taka biżuteria, to wartość sentymentalna, zdobnicza i w wielu przypadkach, lokata kapitału. 


Książki o roślinach

Książki o roślinach. Pięknie ilustrowane albumy, katalogi oraz poradniki, gdzie informacje na temat uprawy dekoracyjnych, leczniczych, wykorzystywanych w aromaterapii, czy jadalnych w kuchennych rewolucjach. Rozległa tematyka podręczna, która jednocześnie przenosi nas w bogaty świat przyrodniczego kolorytu i urozmaiceń. 

 

Naczynia z motywem roślinnym
Naczynia z motywem roślinnym. Kubeczki, filiżanki, dzbanuszki, talerzyki, podstawki - w formie glinianej, emaliowanej, albo porcelanowej; we wszystkich z tłoczonymi, bądź namalowanymi motywami roślinnymi.  Jedna osoba będzie cieszyła się z kompletu 'odmalowanego' przez fabryczne maszyny, inna z jednego talerzyka z Miśni, a kolejna z zakupu dzbanuszka prosto od rzemieślnika na lokalnym targowisku, (gdzie przyglądała się jak jest malowane to cudeńko). Kwestia gustu nie podlega dyskusji. Później w domu, także kto jak woli - w codziennym użyciu, albo od święta, na stół, do szuflady, na półkę, albo na ścianę.

 Rośliny na obrazach, plakatach, zdjęciach
Zdjęcie zostało udostępnione ze strony www.mavelo.pl

Rośliny na obrazkach, plakatach, zdjęciach.  Obrazy kupowane bezpośrednio od ich twórców, albo reprodukcje kojarzące się z tym konkretnym miejscem, gdzie spędzamy urlop/wakacje/weekend. Dobro doceniane przez nas samych jak i przez każdą obdarowaną przez nas osobę. To jest coś, dostać kwiaty z podróży, (które namalował Renoir, albo van Gogh).

Plakaty botaniczne w stylowych ramkach i z pięknymi roślinami (pojedynczy liść, kwiat), to jest teraz bardzo trendy, wpisują się w propagowany styl życia 'eko', są nowoczesnymi dodatkami.

Spośród zdjęć wykonanych w czasie podróży, można wybrać kilka 'widoczków' i wywołać w większym formacie ('widoczki', albo konkretne solitery). Wyeksponowane i w odpowiedniej oprawie, będą spełniały funkcję zdobniczą oraz przypominały o miejscach, które odwiedziliśmy; rozjaśnią pogodnie niejeden zimowy wieczór.


 Materiały i tkaniny z motywem roślinnym
Zdjęcie  pobrane ze strony www.botaniki.pl
Materiały i tkaniny  z motywem roślinnym. Ręcznie malowana jedwabna apaszka, bawełniany t-shirt z nadrukiem, skarpety męskie z kolorowymi doniczkowcami, damska torebka wyszywana w kwiaty, bawełniana torba na zakupy, mały 'roślinny' kocyk, albo poszewki na poduszki. Jeśli któryś z tych przykładowych zakupów będzie strzałem w dziesiątkę, to nie będziemy się  z nim rozstawać przez wiele sezonów, będzie służył aż 'do zdarcia'.  

 

Pudełka i pojemniki z motywem roślinnym
Pudełko na herbatę
Pudełka i pojemniki z motywem roślinnym. Metalowe, drewniane, plecione. Zdobione techniką decoupage, ręcznie malowane, albo z fabrycznej taśmy. We wzory drobne, albo z jednym dominującym (kwiatem, liściem); egzotyczne, regionalne. Szeroki zakres zastosowania; na małe skarby, na biżuterię, na koperty, na prezent, czy wykorzystane w kuchennych rewolucjach - niewielka butelka termiczna, czy pojemniki do przechowywania ciasteczek, herbaty, przypraw, sypkich produktów.


Niewielkie przydatne dekoracje z motywem roślinnym
Lampion ogrodowy
Niewielkie przydatne dekoracje do ogrodu i do domu z motywem roślinnym. Drewniane, szklane, z kruszyw, czy ostatecznie 'plastiki'. Doniczki  dla jednorocznych i dla tych, które w mieszkaniu, koszyczki, poidełka dla ptaszków z roślinnym ornamentem, pojemniki na świece (ogrodowe, w mieszkaniu), oryginalne lampiony. Przedmioty użyteczne, dla nas każdy z nich będzie miał swoją  historię związaną z miejscem podróży.
Przypisy:
https://www.facebook.com/OBRAZEMwSLOWOzywica
https://mavelo.pl/2018/01/botaniczne-retro-plakaty-druku-kolejna-niezwykla-strona-muzeum-darmowymi-zasobami/ 
https://botaniki.pl/
https://www.crazyshop.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz