piątek, 15 kwietnia 2022

Vanda - Wanda (storczykowate)

Rodzina: Storczykowate
Podrodzina: Epidendronowe
Rodzaj:
Wanda 
Hybryda między rodzajowa: Wanda mieszaniec
, W. hybrydowa

                                              Wanda jest rodzajem z rodziny storczykowatych, który spośród innych wyróżnia się tym, że w domowych warunkach jego egzemplarze  pielęgnuje się podwieszone bez podłoża, albo podziwia, gdy wstawione do szklanego naczynia - także 'bez niczego' (bez wody, bez podłoża). 

                                                                         Vanda.eng

Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie
Vanda - Wanda (storczykowate)
Vanda hybrid - Wanda mieszaniec, W. hybrydowa
'Light blue'

Jak więc te rośliny funkcjonują, jak o nie dbać i jak je rozmnażać? 

                                              W sprzedaży, w sklepach ogrodniczych z dobrą reputacją można nabyć najatrakcyjniejsze hybrydy między rodzajowe. Dla miłośników roślinnych pięknotek są intrygujące i pożądane, nie tylko dlatego, że uprawia się je w ten specyficzny sposób, ale oczywiście z powodu

ich wysokiej wartości zdobniczej. Atrakcyjny pokrój, długi okres kwitnienia, okazałe kwiatostany, a dodatkowo u części mieszańców części te w błękitach i w kobaltach, (rzadko spotykane barwy w rodzinie storczykowatych). Kwestia gustu nie podlega dyskusji, więc innym serca mogą podbić hybrydowe Wandy w takich kolorach jak biały, pomarańczowy, różowy, żółty, czerwony oraz dwubarwne, wzory marmurkowe, z charakterystycznymi paskami na ważkach, czy z żyłkowaniem tworzącym spektakularną 'siateczkę'. Jeśli chodzi o same gatunki (jest ich 78), tutaj również bogactwo urozmaicenia kolorystycznego, jak form kwiatów (na przykład, rozkładające się płasko, z szeroko rozpostartymi płatkami okółka zewnętrznego, z przekręconymi płatkami okółka wewnętrznego). Kwiaty wydzielają delikatny przyjemny zapach, utrzymują się na pędach do kilkunastu tygodni. Kiedy kwitnienie? Przy optymalnych warunkach uprawy, może mieć miejsce praktycznie o każdej porze roku. Jeśli chodzi o sprzedaż, na te co nieco 'podpędzone' najczęściej natrafimy jesienią. W sklepach podwieszone na sznureczkach, linkach, tak też będzie z nimi

Vanda hybrid - Wanda mieszaniec, W. hybrydowa
'Light blue'
w naszych domowych przestrzeniach. Możemy je wyeksponować jako podwieszone żywe dzieło sztuki, albo ustawić w pustym przezroczystym szklanym wazonie. Na pewno goście nie będą mogli wyjść z podziwu, jak ta roślina sobie radzi bez ziemi i bez wody, a dodatkowo tak zachwycająco wygląda. Bez pseudobulw; ze skórzastymi zielonymi 'taśmowo' ułożonymi liśćmi, te na dole opadają po kilku sezonach (naturalny proces starzenia, któremu podlega każdy żywy organizm).  Pędy tych storczyków różnią się znacznie wielkością; niektóre są miniaturowymi roślinami, a niektóre mają długość kilku metrów. W sprzedaży miniaturki i te, które nie osiągają powyżej 1.2 metra wysokości. Nie można nie wspomnieć o widowiskowych wywijasach, to jest korzeniach powietrznych, które również odgrywają dużą rolę, jeśli chodzi o wartość zdobniczą (szczególnie, gdy roślina zakończyła, albo dopiero co przygotowuje się do kwitnienia.

                                                          Orchidea Wanda, uprawa. Ekspozycja z rozproszonym światłem dziennym. Gatunki, to epifity, do których w naturalnych uwarunkowaniach energia słoneczna dociera poprzez korony wyższych roślin, na których Wandy bytują. Wystawa południowa i zbyt duże zacienienie, równa się brakowi kwitnienia i skarleniu roślin. Temperatura w miejscach uprawy zimą powinna wynosić do 12 do 15 °C, a latem nie powinna przekraczać 30°C. Zimą do cieplejszego/ogrzewanego pomieszczenia możemy Wandę przenieść, gdy 'pękną' pierwsze kwietne pąki. Wiadoma sprawa, kwitnienie będzie trwało nieco dłużej, gdy zostanie w tym chłodniejszym, ('nieco', to jest do dwóch tygodni).  

Vanda hybrid - Wanda mieszaniec, W. hybrydowa
'Light blue'

                           Jeśli chodzi o dostarczanie Wandom wody i substancji odżywczych, są dwie techniki. Pierwsza, mniej pracochłonna - latem, dwa razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu wkładamy 1/2 Wandy do pojemnika z odstałą wodą.  Niech pije przez 30 do 40 minut. Następnie wylewamy wodę i ponownie na 20 minut wstawiamy do tego pojemnika Wandę, aby nadwyżki wody ściekły. Po tym czasie z powrotem podwieszamy, albo wkładamy ją do wazonu. Bez względu na porę roku, raz w miesiącu Wandę dokarmiany. Używamy nawozów do storczykowatych w płynie; dodajemy go do poidełka rośliny w odpowiednich proporcjach (opis na etykiecie). Od czasu do czasu, w miejsce płynnego nawozu możemy zastosować czosnek - wyciskamy i wrzucamy do wody. Czosnek posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Druga technika polegająca na dostarczaniu tej orchidei wody i substancji odżywczych, 

Vanda hybrid - Wanda mieszaniec, W. hybrydowa

jest bardziej pracochłonna. Każdego dnia rano, albo pod wieczór należy Wandę zraszać, (w naturalnych uwarunkowaniach, o tych porach na roślinach osiada rosa). Rozpylacz z sitkiem o bardzo drobnych oczkach, wówczas na liściach nie będą pozostawały nieestetyczne plamy. Woda odstała, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Płynny nawóz dodajemy do wody w zraszaczu (częstotliwość nawożenia, ilość płynnego nawozu - według zaleceń na etykiecie). Jeśli egzemplarz podwieszony, warto na czas zraszania i na pół kolejnej godziny pozostawić pod nim foliową matę (z wiadomych powodów).

Rośliny z rodzaju Wanda rozmnażamy przez oddzielenie pędów bocznych wyrastających z pąków śpiących na łodydze lub z pędów odroślowych (keiki).

                                         Wandy można również uprawiać w odpowiednim podłożu dla storczykowatych, ale często wtedy 'grymaszą' (słabe kwitnienie, mniej atrakcyjny pokrój). To epifity 'pełną gębą', które choć już rozmnażane od wielu dziesięcioleci na europejskich szerokościach, nieprzerwanie hołdują swemu egzotycznemu dziedzictwu.

Vanda hybrid - Wanda mieszaniec, W. hybrydowa


 

 

Vanda - Wanda (storczykowate)
Keukenhof 2023


Orchidaceae - Storczykowate (gatunki) - Orchideeënfamilie ( soorten)  ( foto )

 

 


Przypisy:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Orchidee%C3%ABnfamilie 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Storczykowate
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_(ro%C5%9Blina)
https://en.wikipedia.org/wiki/Vanda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz