piątek, 22 stycznia 2021

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała

                         Medinilla wspaniała, może być uprawiana jako mały krzew w szklarni lub jako roślina doniczkowa. Roślina egzotyczna, oryginalna piękność. Choć jest dostępna w sprzedaży, nie gości w zbyt wielu domach, a jest tak ponieważ                                                                                                                       Showy medinilla.eng

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała - Medinilla.nl

 panuje mylne przekonanie, że jest 'trudna', wymagająca wielu nakładów pracy i niepewne, czy w ogóle zakwitnie. Sprawa ma się tak, że faktycznie, coś od siebie trzeba dać, gdy chcemy witalnie rozwijający się, kwitnący egzemplarz. Jednak, ani więcej,

ani mniej, niż to ma miejsce w przypadku innych 'doniczkowców'.
                                           W naturalnych warunkach to krzew osiągający pomiędzy 1.5, a 2 metra szerokości oraz wysokości. Rodzime tereny pochodzenia Filipiny i Malezja. Jako 'doniczkowiec', dorosły egzemplarz rzadko kiedy osiąga powyżej metra,bardziej miejmy na uwadze 0.
.5 do 0.8 metra. Całoroczną ozdobą są liście - zielone, skórzaste, o owalnym kształcie, posiadają bardzo wyraźnie zaznaczone unerwienie.Na naszej szerokości pierwsze kwitnienie najczęściej przypada na przełom lata. Starsze rośliny, przy optymalnych warunkach uprawy, w przeciągu roku mogą kwitnąć dwukrotnie (!) Kolorowe ozdoby, to fioletowo różowe, czerwono różowe, bądź różowe  kwiaty, które tworzą gęste, zwisające wiechy.Pojedyncza, może osiągnąć długość nawet 0.5 metra. Kwiat wielkość do 2.5 centymetra, okazałe podsadki.
Po przekwitnięciu na miejscu pojedynczych kwiatuszków, zawiązują się nie mniej dekoracyjne niewielkie owocki w kolorze                                                                                               

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Parada kwiatowa 2015, Keukenhof

fioletowym. Najstarsze pędy, od dołu częściowo drewnieją, zaś te młode są delikatne, nawet można napisać, że kruche. Dlatego, tak ważny jest wybór odpowiedniej miejscówki, gdzie wyeksponowana roślina nie będzie niepokojona przez domowe zwierzaki, nasze wędrówki i przez przeciągi. 

                                  Rozmnażanie tego gatunku w warunkach domowych, nie należy do najprostszych.Jako materiał do wysiewu wykorzystujemy nasionka z owoców, albo ukorzeniamy sadzonki pędowe (pobierane od czerwca do sierpnia). Długotrwałe wschody nasion, niezbędne temperatury powyżej 20°C.
                                  Ekspozycja, gdzie przefiltrowane światło dzienne, tak zwany 'jasny cień'.
Roślina ciepłolubna, czyli przez zimę tolerowane spadki temperatur do 10°C. Oczywiście, najkorzystniej dla plantu, gdy ustawiony w miejscu bez przeciągów i wtedy, gdy 'nie fundujemy mu' radykalnych zmian (z podlewaniem, z temperaturami). Niech będzie miał swoje stałe miejsce tam, gdzie jest dla niego odpowiednia przestrzeń do rozwoju. Pomysł z wynoszeniem na letnisko, nie należy w przypadku tego 'doniczkowca' do najlepszych.
Podłoże przepuszczalne, średnio zasobne o pH delikatnie zakwaszonym. Pierwsza warstwa w pojemniku z opływem drenaż z kamyków, (żwirku, kulek). Mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z humusem i z garścią piasku. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Woda do podlewania odstała 24h, miękka, może być deszczówka; zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Nigdy nie pozostawiamy jej nadmiaru na podstawku, czy w osłonce. Wierzchnia warstwa

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Oraznżeria Królewska, Bruksela

dobrze przesuszona, kolejna niezbyt obfita dostawa wody. Zalecane zraszanie, szczególnie zimą (działające grzejniki) i w czasie letnich upałów - w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Do zraszania wykorzystujemy rozpylacz  o bardzo drobnych oczkach, to ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody, które zasychając będą tworzyły na liściach nieestetyczne plamy. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody).

Zasilamy nawozem wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych kwitnących według zaleceń na etykiecie. Po zakończeniu kwitnienia, zaprzestajemy nawozić na 4 do 6 tygodni. Pod koniec tego okresu, usuwamy pędy z owockami, przesadzamy, wznawiamy zasilanie. Pogódźmy się z tym, że w naturze gatunku jest częściowe drewnienie pędów, jeśli chcemy roślinę bez tych 'ozdób', po prostu powołajmy nowe młode egzemplarze.
Także po okresie spoczynku bez 'dokarmiaczy', jest wskazane raz w roku przesadzenie do większego o numer, dwa pojemnika do świeżego niewyjałowionego podłoża. 

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała
Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała

 

 

 

Medinilla magnifica - Medinilla wspaniała

 


Medinilla cumingii ( foto )Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Medinilla_magnifica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medinilla_wspania%C5%82a
https://nl.wikipedia.org/wiki/Medinilla_magnifica
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz