poniedziałek, 23 marca 2020

Medinilla cumingii - Medinilla (soort)

                              Medinilla cumingii, może być uprawiana jako mały krzew w szklarni lub jako roślina doniczkowa. Roślina egzotyczna, oryginalna piękność.Poza ogrodami botanicznymi i prywatnymi zbiorami kolekcjonerów, to roślina rzadko spotykana. Dlatego, jeśli podejmiemy się jej uprawy, na pewno poza samą satysfakcją 'pracy' z tym plantem, będzie ta związana z posiadaniem wyjątkowego żywego działa sztuki. O tak, ten gatunek medinilli potrafi się widowiskowo

                                                        Chandelier tree.eng
Medinilla cumingii

zaprezentować. W naturalnych warunkach to krzew osiągający pomiędzy 1.5, a 2 metra szerokości oraz wysokości. Rodzime tereny pochodzenia Filipiny i Malezja. Jako 'doniczkowiec', dorosły egzemplarz rzadko kiedy osiąga powyżej metra,bardziej miejmy na uwadze
0.5 do 0.8 metra. Na naszej szerokości pierwsze kwitnienie najczęściej przypada na przełom lata. Starsze rośliny, przy optymalnych warunkach uprawy, w przeciągu roku mogą kwitnąć dwukrotnie (!) Kolorowe ozdoby, to fioletowo-różowe kwiaty, które tworzą gęste, zwisające wiechy. Po przekwitnięciu na ich miejsce zawiązują się nie mniej dekoracyjne niewielkie owocki w kolorze lila róż. Jej pędy (częściowo będą drewniały) i pędy z kwiatostanami, nie są kruche i łamliwe,  jak to jest w przypadku medinilli wspaniałej, ale również i nimi należy zajmować się troskliwie. Całoroczną ozdobą są liście - zielone, skórzaste, 
o owalnym kształcie, posiadają bardzo wyraźnie zaznaczone unerwienie.
Rozmnażanie tego gatunku w warunkach domowych, nie należy do najprostszych.Jako materiał do wysiewu wykorzystujemy nasionka z owoców, albo ukorzeniamy sadzonki pędowe (pobierane od czerwca do sierpnia). Długotrwałe wschody nasion, niezbędne temperatury powyżej 20°C.
                                  Ekspozycja, gdzie przefiltrowane światło dzienne, tak zwany 'jasny cień'. 


Medinilla cumingii

Roślina ciepłolubna, czyli przez zimę tolerowane spadki temperatur do 10°C. Oczywiście, najkorzystniej dla plantu, gdy ustawiony w miejscu bez przeciągów i wtedy, gdy 'nie fundujemy mu' radykalnych zmian (z podlewaniem, z temperaturami). Niech będzie miał swoje stałe miejsce tam, gdzie jest dla niego odpowiednia przestrzeń do rozwoju. Pomysł z wynoszeniem na letnisko, nie należy w przypadku tego 'doniczkowca' do najlepszych.
                                   Podłoże przepuszczalne, średnio zasobne o pH delikatnie zakwaszonym. Pierwsza warstwa w pojemniku z opływem drenaż z kamyków, (żwirku, kulek). Mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z humusem i z garścią piasku. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Woda do podlewania odstała 24h, miękka, może być deszczówka; zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Nigdy nie pozostawiamy jej nadmiaru na podstawku, czy w osłonce. Wierzchnia warstwa dobrze przesuszona, kolejna niezbyt obfita dostawa wody.
Zalecane zraszanie, szczególnie zimą (działające grzejniki) i w czasie letnich upałów - w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody).
Zasilamy nawozem wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych kwitnących według zaleceń na etykiecie. Zaprzestajemy na 4 do 6 tygodni po zakończeniu kwitnienia. Pod koniec tego okresu, usuwamy pędy z owockami, wznawiamy zasilanie. Pogódźmy się z tym, że w naturze gatunku jest częściowe drewnienie pędów, jeśli chcemy roślinę bez tych 'ozdób', po prostu powołajmy nowe młode egzemplarze.
Także po okresie spoczynku bez 'dokarmiaczy', jest wskazane raz w roku przesadzenie do większego o numer, dwa pojemnika do świeżego niewyjałowionego podłoża.

Medinilla cumingii


Medinilla cumingiiMedinilla magnifica - Medinilla wspaniała (foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Medinilla_cummingii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medinilla_(ro%C5%9Blina)
https://www.vip-colors.com/2016/07/medinilla-magnifica-medinilla-wspaniaa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz