poniedziałek, 13 lipca 2020

Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant

                                   Skalnica rozłogowa, gatunek w stanie dzikim rośnie w cieplejszych rejonach Japonii i Chin, dlatego na naszej szerokości geograficznej pozostaje brać pod uwagę jego uprawę pokojową, (ewentualnie w ciepłe miesiące, ekspozycja na letnisku). Można śmiało napisać, że mamy do czynienia z rośliną, która nie będzie wymagała od nas wielu nakładów pracy, (przy założeniu, że od samego początku zapewnimy jej optymalne warunki uprawy). Dziś, poza gatunkiem, dostępne są również w sprzedaży odmiany o innym niż u gatunku ubarwieniu. To dla nas okazja stworzenia

                                                        Strawberry saxifrage.eng
Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant

kolorowej kolekcji, albo wyboru takiego egzemplarza, który idealnie wkomponuje się w stylistykę naszego mieszkalnego, biurowego, bądź restauracyjnego pomieszczenia.  Stanowi doskonały 'dodatek' tam, gdzie przytulnie, ale też tam, gdzie prostsze surowe formy, (do wnętrz urządzonych w stylach: boho, industrialnym, glamour, retro, skandynawskim).  Efektownie prezentuje się w jasnych
donicach, w podwieszonych koszyczkach. Jak go wystylizować? Wpisując odpowiednie hasło, można podpatrzeć na grafikach w 'internetach'.
Gęsta kępa liści, (o średnicy pomiędzy 25, a 40 centymetrów i wysokości 15 do 20), oraz zwieszające się z niej nitkowate rozłogi, to interesująca wizualnie forma. Przy odpowiedniej ekspozycji, gdzie rozproszone światło dzienne, ta roślina będzie naturalnym dziełem sztuki.
                           Okres kwitnienia przypada na czerwiec-lipiec. W tym czasie ponad ulistnieniem pojawiają się wiechowate kwiatostany, zbudowane z drobniutkich biało-różowych kwiatów. Plant nie potrafi przetrwać trudnych zimowych warunków na zewnątrz, ale w zamian 'dopieszczony' w tych domowych, odwdzięczy się bogatym pokrojem pędów, które mogą się zwieszać się nawet na 40 do 60 centymetrów. U dziko rosnącego egzemplarza, gdy rozmnóżki na nitkowatych rozłogach dotkną podłoża, zaczynają się ukorzeniać. Czyli, pod koniec lata możemy od macierzystej rośliny pobrać materiał, z którego powstaną młodziki.
                              Roślina niedopieszczona, to przesuszone, gnijące, żółknące, brązowiejące liście. Najprościej tego uniknąć nie przelewając, nie przesuszając i nie eksponując w zbyt zacienionym, ani zbyt nasłonecznionym latem miejscu.  Na 'właściwej' ekspozycji, również nie zapominamy o regularnym usuwaniu nieestetycznych części. 

                        
Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant
                                 Optymalna temperatura 18 °C do 21 °C, (nie służą jej 'przegrzewane' pomieszczenia. Toleruje kilkudniowe spadki i wzrosty temperatury, (12°C/30 °C) - przy takich zimą oszczędniejsze podlewanie, zaś w upalne lato miejscówka bardziej z dala od ostro operujących promieni słonecznych. 
Skalnica rozłogowa, nie toleruje przelewania. Szybko dochodzi do zgnilizny bryły korzeniowej.
Podlewamy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest przesuszona. Ten plant to 'mały pijak', ale po pół godzinie musimy zlać nadmiar wody z podstawka, albo z osłonki. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin; odstała, albo deszczówka. 
Okres jesienno zimowy, to dostawy o 1/3 mniejsze, do zwiększonych powracamy, gdy rozpoczyna się wiosna. Podłoże przepuszczalne, przynajmniej średnio żyzne o pH neutralnym w kierunku zakwaszonego. 
W donicy z odpływem, pierwsza warstwa drenaż - kulki, (żwirek, kamyki). Podwieszony pojemnik - czyli donica z odpływem w osłonce. Następnie mieszanka ziemi i perlitu (3:1). W zbyt dużym pojemniku, roślina wiele energii będzie inwestowała do rozrostu bryły korzeniowej i ukorzeniania rozłogów, a nie w to, co nad ziemią. Dlatego warto rok rocznie wiosną przesadzić plant tylko do o  numer większego pojemnika.
Po Zimnych Ogrodnikach, roślina może trafić na letnisko, a powrót pod dach pod koniec sierpnia.
Warunki bytowania, (temperatury, nasilenie światła dziennego, podlewanie); wszystko to podobne do cyklu prowadzenia w pokoju. 
Zasilanie rozpoczynamy wiosną, kilka dni po  przesadzeniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, zaprzestajemy w połowie października. Używamy nawozu wieloskładnikowego dla roślin pokojowych ozdobnych z liści. 

Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant

Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant

Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant
 
 Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant
'Tricolor'
 
 
 
 
 
 Saxifraga stolonifera - Skalnica rozłogowa - Moederplant
'Tricolor'


 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skalnica_roz%C5%82ogowa
https://en.wikipedia.org/wiki/Saxifraga_stolonifera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz