czwartek, 28 maja 2020

Sarcococca hookeriana

                                       Sarcococca hookeriana,  to kompaktowy zimozielony krzew. Nowinka na europejskim rynku ogrodniczym. Nie charakteryzuje się pełną mrozoodpornością, stąd wskazanie, aby w naszej strefie klimatycznej, prowadzić go w uprawie pojemnikowej. Jeśli sadzona bezpośrednio w przepuszczalnym podłożu, to spodziewając się zim, gdzie temperatura poniżej -15°C, wskazane okrywanie, (drobno oczkowana siatka, agrowłóknina). Materiały te ochronią pędy przed śnieżną zmarzliną, mrozem, a jednocześnie zachowają 'zdrową' przepuszczalność powietrza. Pod koniec lutego, ściągamy 'ubranko'. 

                                                      Himalayan sweet box.eng

Sarcococca

Sarcococca hookeriana
'Winter gem'
                
                                   Jeśli się na uprawę tego gatunku, wówczas w zamian dostaniemy  plant, który będzie zdobił swoją zieloną listną szatą przez cały rok. Dorosły egzemplarz po mniej więcej 6  latach, osiąga wysokość pomiędzy 0.6, a 0.9 metra. Kilka sztuk doskonale stworzy nieformalny żywopłot, albo jedno ze średnich pięter (na przykład oddzielające drzewa od bylin). Kwitnienie ma miejsce w czasie przedwiośnia. Drobne kremowe kwiatuszki rozkwitają w kątach liści. Ozdoby te obdarują nasz zmysł powonienia pięknym, delikatnym zapachem, roślina miododajna. Kwitnienie trwa około półtora miesiąca. Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się ciemnoczerwone jagody, które przebarwiają się w jeszcze ciemniejszy kolor. Owocki są dekoracyjne i smakowite dla skrzydlatych ogrodowych przyjaciół, sami zdecydujmy, czy chcemy roślinę kilka tygodni przetrzymać w takim stanie, a później przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne, czy ciąć od razu po kwitnieniu.
Zabieg cięcia pielęgnacyjnego przeprowadzamy wiosną - skracamy pędy o 1/3.  To korzystnie wpłynie na zagęszczenie pokroju i oswobodzimy sarcococcę z przekwitniętych kwiatostanów.  Dobry moment do powołania nowych egzemplarzy - ukorzeniamy 12, 15 centymetrowe odcinki. Można też wykonać wiosną odkłady, a jesienią od rośliny macierzystej oddzielić już ukorzenionego młodzika.
Przy uprawie pojemnikowej, odczekajmy po ostatnim zabiegu (cięciu) dwa tygodnie i przesadźmy ten ozdobny krzew do większej o dwa numery donicy. Pojemnik z odpływem, w którym pierwsza warstwa, to pięć centymetrów żwirku (kamyków, keramzytu) , następnie ziemia ogrodowa przemieszana z kompostem i z piaskiem (3:1:1) . Przesadzanie  co sezon, dwa.
Każda radykalna zmiana, będzie skutkowała pogorszeniem kondycji plantu. Także jeśli przesadzamy, przenosimy z pomieszczenia na zewnątrz - brak ekstremalnych doświadczeń z cienia do pełnego słońca, z umiarkowanego poziomu wilgotności podłoża do 'mocnego' przelewania, czy przesuszania.
Optymalne warunki, to ekspozycja w tak zwanym 'jasnym cieniu', czyli jasno, ale bez silnych kąpieli słonecznych. Podłoże średnio żyzne, gdzie pH może być neutralne, lekko zakwaszone, bądź lekko delikatnie zasadowe. Ważne, aby gleba posiadała stały umiarkowany stopień wilgotności. Także, przy braku równowagi hydrologicznej - czekają nas wędrówki z konewką. Latem podlewamy rano, albo pod wieczór, zaś w czas bezśnieżnej zimy w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Woda zawsze powinna posiadać temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Mała przerwa w nawożeniu od zakończenia kwitnienia do momentu skrócenia pędów. A tak nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla krzewów liściastych kwitnących. (Ilość, częstotliwość dostaw według informacji na etykiecie). Latem wspomagać rośliny możemy rozcieńczonymi gnojówkami (z żywokostu, pokrzyw).
                                          Zapraszając do swojej przestrzeni  sarcococca ,hookeriana zaprosimy roślinę nietuzinkową, rzadko spotykaną, jeszcze rzadziej rozpoznawaną. Gdy wiemy już jak ją pielęgnować, nie musi być zarezerwowana wyłącznie dla ogrodów kolekcjonerskich.
Sarcococca hookeriana
'Winter gem'
 
 
 
 
 

Sarcococca hookeriana
'Winter gem'

 
 
 
 

Sarcococca hookeriana
'Winter gem'
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sarcococca
https://en.wikipedia.org/wiki/Sarcococca_hookeriana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz