środa, 27 maja 2020

Schaueria calycotricha

                                                W tropikach i w subtropikach, jej kwitnienie może mieć miejsce nawet trzykrotnie w przeciągu sezonu wegetacyjnego. U nas, ze względu na brak tolerancji temperatur minusowych, schaueria calycotricha  zakwita raz w roku. Można ją prowadzić jako jednoroczną sadząc bezpośrednio w gruncie, albo jako wieloletnią w pojemnikowej uprawie.

                                              Schaueria.eng
Schaueria calycotricha

Wysiew nasion do inspektu w domu, przy temperaturach powyżej 15°C na przełomie lutego i marca. Jasna ekspozycja, przepuszczalne podłoże ze średnim umiarkowanym stopniem wilgotności. Sucha wierzchnia warstwa, nowa niezbyt obfita dostawa wody,(która również zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). Uszczykujemy po drugiej parze listków,
wpłynie to korzystnie na stworzenie zwartego pokroju z bogatszą ilością słonecznych przylistków.
Przesadzanie do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Miejscówka słoneczna, tereny podmokłe i ze zbitą ziemią, odpadają.  Starajmy się utrzymać umiarkowany stopień wilgotności gleby; podlewamy rano, albo pod wieczór.
                                                W optymalnych warunkach uprawy, dorosły egzemplarz byliny ma zwarty pokrój, gdzie wysokość i szerokość pomiędzy 40, a 60 centymetrów, (na macierzystych terenach nawet 1 metr). W połowie lata ma miejsce kwitnienie, (równie dobrze może rozpocząć się dopiero na początku jesieni). Na tle ciemnozielonych lancetowatych liści, rozwijają się żółte 'czuprynki' przylistków pomiędzy którymi rozwijają się jaśniejsze rurkowate kwiaty. Kwiatuszki nie są zbyt trwałe, za to słoneczne 'piórka' zdobią przez kilka tygodni. Regularne usuwanie mało estetycznie prezentujących się kwiatostanów i postarzałych części (pędy, liście), przysłuży się roślinie dla zachowania substancji odżywczych i sił witalnych, które może spożytkować na rozwijające się elementy.
Zasilamy od końca marca do momentu rozwinięcia się ostatnich promiennych 'czuprynek'. 
                                             Gdy schaueria calycotricha  w donicy, z początkiem września powinna wrócić pod dach. Różnica temperatur pomiędzy dniem, a nocą nie przysłuży się plantowi, gdyby został na zewnątrz. Przez jesień i i zimę, zmniejszamy dostawy wody o 1/3, temperatura otoczenia pomiędzy 10, a 16°C. Pojemnik nie powinien być ustawiony bezpośrednio na posadzce. Stół, stolik, parapet - 'nieprzemarznięte nogi' przez te miesiące, to zdrowy i witalny rozwój w kolejnym sezonie. Wiosną, przełom lutego i marca, przycinamy pędy o 1/3. Tym samym damy znać roślinie, że to już czas, aby weszła na wyższe obroty i jednocześnie zagęścimy jej pokrój.

Schaueria calycotricha
                                   


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Schaueria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz