czwartek, 5 grudnia 2019

Solidago rugosa - Nawłoć pomarszczona - Guldenroede

                                             Nawłoć pomarszczona,  ze swymi pełnymi lata i słońca kwietnymi fajerwerkami, to bardzo atrakcyjna, niewymagająca w uprawie bylina o krzaczastym pokroju. Odnajdzie się w takich warunkach, w których wiele roślin by poległo. Bardziej jej 'nie na rękę' zasobne gleby, niż te mniej zasobne. Nie groźne jej miejskie zanieczyszczenie powietrza, 'trzyma się' w ryzach w zwartym pokroju i od połowy lipca do połowy października, nie tylko cieszy oczy


                                                Wrinkleleaf goldenrod.eng
Solidago - Nawłoć - Guldenroede
Solidago rugosa  - Nawłoć pomarszczona - Guldenroede (soort)
'Fireworks'


słonecznymi kwiatostanami, ale również jest 'stołówką' dla skrzydlatych przyjaciół. A ci, przylatując do niej, także na pewno zahaczą o inne nasze miododajne ogrodowe ozdoby.
Kwiaty żółte, drobne, gęsto utkane obok siebie, zebrane na łukowato wygiętych pędach. Wysokość
około 80 do nawet 200 centymetrów, przy podobnej szerokości.  Odmiana 'Fireworks' 90/120centymetrów. Części podziemne, to pełzające kłącze. Rozrost gatunku nie jest jednak ekspansywny. Rdzenni Amerykanie (plemię Irokezów), używali go jako rośliny leczniczej (wzmocnienie organizmy, wspomaganie przy leczeniu chorób wątroby). Jednak, dla naszych enzymów trawiennych, części tych plantów są niewskazane (zatrucie, wymioty, biegunka). Więc traktujmy nawłoć pomarszczoną wyłącznie jako pełną lekkości, efektownie zdobiącą bylinę ogrodową.
                                    Ładnie prezentuje się jako soliter, ale też 'zabłyśnie' w połączeniu kilku egzemplarzy, jako nieformalny żywopłot, na średnim piętrze bylinowej rabaty, czy jako zwarta rozświetlająca grupa na klombie. Pojedynczy egzemplarz, nadaje się również do uprawy w pojemniku. Ten z odpływem, o odpowiedniej wielkości, wypełniony przepuszczalnym, średnio zasobnym podłożem. Dodatkowe dostawy wody w czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach. Latem, latem, bądź pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych.
Regularne usuwanie przekwitających kwiatostanów, wydłuży czas kwitnienia do drugiej połowy jesieni. Stosunkowo wysoka mrozoodporność. Na początku kwietnia, należy skrócić wszystkie pędy o 1/2. Zagęścimy pokrój, plant dostanie wyraźny sygnał, że czas wejść na wyższe obroty. Kłącze z wiosennego podziału, posadzone w odpowiednich warunkach, wyda kwietne pędy po kilku miesiącach.

Solidago rugosa  - Nawłoć pomarszczona - Guldenroede (soort)
'Fireworks'

Solidago rugosa  - Nawłoć pomarszczona - Guldenroede (soort)
'Fireworks'

Solidago rugosa  - Nawłoć pomarszczona - Guldenroede (soort)
'Fireworks'Solidago - Nawłoć - Guldenroede ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Naw%C5%82o%C4%87
https://nl.wikipedia.org/wiki/Guldenroede
https://www.vip-colors.com/2016/07/solidago-nawoc-guldenroede.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Solidago_rugosa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz