poniedziałek, 18 listopada 2019

Smilax aspera - Kolcorośl szorstki - Struikwinde

                                     Kolcorośl szorstki, na naszej szerokości geograficznej  w ogrodowej uprawie jest rośliną rzadko spotykaną. Wzbogaca najczęściej zbiory ogrodów botanicznych i prywatne kolekcje. Jednak, wiedząc, że nauka o pielęgnacji roślin egzotycznych jest coraz powszechniejsza, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce, jeśli komuś podoba się to pnącze, polecam

                                                     Rough bindweed.eng
Smilax  - Kolcorośl  - S.nl
Smilax aspera - Kolcorośl szorstki - Struikwinde

podjęcia się jego uprawy. W naturalnych warunkach, rośnie wokół basenu Morza Śródziemnego, a także na bardziej słonecznych terenach Półwyspu Iberyjskiego, w azjatyckich tropikach i w środkowej Afryce. Najodpowiedniejszą dla niego 'miejscówka', to lasy i zarośla. Na tamtych obszarach, rzadko kiedy panują temperatury poniżej -5°C, dlatego posiadając egzemplarz, każdej jesieni powinniśmy przenosić go do chłodnego jasnego pomieszczenia i podlewać 'tyle o ile', aby

nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. 
Zabieg z wyższym stopniem trudności, ponieważ mamy do czynienie z wieloletnim zimozielonym pnączem, które posiada dość kolczaste 'usposobienie'. Ułatwieniem jesiennej przeprowadzki z ogrodu pod dach, na pewno będzie zabieg przystrzyżenia 'fryzurki'. Jednorazowo możemy go 'skrócić'  o 1/3 wysokości (dobrze znosi cięcie). Rzadko kiedy egzemplarz osiąga powyżej 3.5 metra wysokości, a regularnie skracany, będzie bardziej korpulentny, z obfitszym pokrojem. Także cięcie pielęgnacyjne połączone z formującym w połowie marca. Pnącze dostanie wówczas wyraźny sygnał, że czas wejść na wyższe obroty. 
Na zewnątrz wynosimy wtedy, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.
Rok w rok przesadzając do świeżego, przepuszczalnego, niewyjałowionego podłoża -  nie musimy nawozić. Przepuszczalność bardzo ważna sprawa. Nie zaszkodzi roślinie czasowa susza, zaś zalewana zbyt dużymi ilościami wody (deszcz, podlewanie) bryła korzeniowa, dość szybko zacznie

Smilax aspera - Kolcorośl szorstki - Struikwinde

gnić. Także, pojemnik z odpływem, na spodzie warstwa kilku centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu), a i ziemia także przemieszana z nimi.
                                     Roślinę możemy prowadzić na dwa sposoby. Egzemplarz możemy 'zagęszczać' pozwalając, aby część jego pędów się zwieszała (regularne jesienne i wiosenne przycinanie). Wówczas niewiele mało jasnozielonych kwiatuszków, ale też niewiele wybarwiających się jesienią z koloru czerwonego do ciemnego jagód, (które się zawiązują w miejscu tych mało widocznych przekwitających kwietnych ozdób).
Druga technika, to puszczenie pędów po podporach. Pnącze szybko je zagospodaruje. Będzie bardziej smukłe, wyższe i zawiąże więcej skrzących się owocków. Dla ludzi są one niejadalne, ale ptaszki będą z nich miały smakowitą stołówkę.
                                Kwiatuszki malutkie przyjemnie pachnące, jagody pełne koloru, a główne całoroczne ozdoby liście - na delikatnej 'okolcowanej' łodydze, okragłe, jajowate, sercowate lub strzałkowate,skórzaste, połyskując. Każdy starszy liść ma na brzegach niewielkie kolce - nie byłoby przyjemnie wpaść na takie pnącze. To technika obronna, w naturalnych warunkach, dość szybko zwierzaki zjadałyby te zieloności, a tak jedynie ptaszki podziobią jagody, co roślinie szkody nie czyni, a wręcz przeciwnie przynosi korzyści gdyż wydalone przez skrzydlatych przyjaciół nasiona poszerzają terytorium zasiedlenia przez gatunek. W tropikalnych warunkach, dość szybko następują wschody, a potem dzięki wąsom czepnym dość szybko roślina wspina się po pobliskim drzewie, wzrasta w siłę, tworzy kwiatuszki, owoce, które zjadają ptaszki ...
                                 W ogrodzie, nie wystawiajmy pnącza na bardzo jasnym stanowisku. W naturalnych warunkach sponad pięter wyższej roślinności dociera do niego przefiltrowane światło dzienne.

Smilax aspera - Kolcorośl szorstki - Struikwinde


Smilax aspera - Kolcorośl szorstki - Struikwinde

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcoro%C5%9Bl
https://nl.wikipedia.org/wiki/Smilax
https://en.wikipedia.org/wiki/Smilax_aspera

2 komentarze:

  1. Przytargałem sobie sadzonkę z lasu w Chorwacji. A wszędzie jest napisane że jest z Ameryki północnej. dziwne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisy, a opisy. Powyżej, ani słowa o tym, że macierzyste siedliska rośliny w jakiejś hameryce ;) Panie Tomku, jak przebiega uprawa tej rośliny i jej 'ostrych' listków na pana szerokości geograficznej? Na zimę donica pod dach? Zapraszam do częstszych odwiedzin. Pozdrawiam.

      Usuń