wtorek, 19 listopada 2019

Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid

                                           Piaskowiec górski - urocze niewysokie poduchy (10 centymetrów wysokości) przez maj i czerwiec 'uśmiechające się' do nas jasnymi pięciokrotnymi kwietnymi ozdobami. Przy optymalnych warunkach uprawy, powtórzenie kwitnienia w drugiej połowie lata; nie będzie tak obfite jak wiosenne, ale na pewno doda elegancji i kolorytu naszemu w wyznaczonej

                                                                    Mountain sandwort.eng
Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid

ogrodowej przestrzeni. Niewysoka poduszkowa bylina, więc z powodzeniem odnajdzie się w ogrodzie skalnym, na murkach, rosnąc w kamiennych szczelinach, a także w kompozycji z innymi wieloletnimi roślinnymi poduchami. Wskazane nasadzenia po kilka sztuk; nie jest to gatunek bardzo ekspansywny, jednak rok po roczku, satysfakcjonująco dla nas zwiększy swoje terytorium. Dlatego,
wykorzystajmy ją jako roślinę okrywową.
                                Aby zadarnianie 'szło' bezproblemowo, zapewnijmy piaskowcowi górskiemu warunki podobne do tych, w których rozrasta się w naturalnych warunkach (to jest, na górzystych rejonach południowo-zachodniej Europy). Stanowisko słoneczne, podłoże o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności, gdzie pH o odczynie zasadowym. Jeśli na naszym skalniaku ziemia jest zakwaszona, ' miejscówkę' dla tego gatunku należy przekopać i uzupełnić o świeżą niewyjałowioną mieszankę (dużo próchnicy), w składzie której będzie także kilka startych kawałków kredy. Aby te roślinne poduchy przez dłuższy czas zdobiły naszą zieloną przestrzeń, bardzo ważne jest, aby rozwijały się na przepuszczalnym podłożu. Zbite, gliniaste będzie zatrzymywało wodę, ta zaś w zimowych warunkach zamarzając doprowadzi do zniszczenia części podziemnych. Również wystrzegajmy się terytoriów, gdzie wysoki stopień wilgotności podłoża, albo co gorsza gleby zalewowe. Piaskowiec świetnie sobie poradzi z czasową suszą, ale przy nadwyżkach wody, szybko wypadnie.
W temacie zasilania, z rośliną tą jest trochę na opak, (w porównaniu z innymi kwitnącymi bylinami). 'Dokarmiacze' powinny zacząć być dostarczone dopiero po zakończeniu wiosennego kwitnienia. Czyli od końca czerwca do końca sierpnia. Gdybyśmy motywowali nawozami plant wczesną wiosną, 'szłaby' w siłę zwiększania zielonej objętości,  a dopiero później łaskawie gdzieniegdzie by zakwitła. Zaś 'podtuczona' w okresie spoczynku, następnej wiosny obficie się okwieci.
Nowe egzemplarze poprzez podział (w pierwszej połowie wiosny, albo w połowie sierpnia); możemy również pozyskać je wysiewając nasiona (wrzesień - listopad, albo luty- marzec, ponieważ niezbędny jest proces ich stratyfikacji).
 
Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid
 
 
 
 
 

Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid

 
 
 


Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid


Arenaria montana - Piaskowiec górski - Zandkruid
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Arenaria_montana