środa, 20 listopada 2019

Homalomena rubescens - Czermiówka czerwieniejąca

                                               Czermiówka czerwieniejąca, naturalnie rośnie na terenach Sikkim, Bhutanu, Assam, Arunachal Pradesh, Myanmar. Wysoki poziom wilgotności powietrza, nieco podwyższony stopień wilgotności  podłoża, cieniste miejscówki - to najbardziej sprzyjające jej rozwojowi warunki.Ze względu na brak odporności na temperatury minusowe, na naszej szerokości

                                                           Homalomena.eng
Homalomena  - Czermiówka
Homalomena rubescens - Czermiówka czerwieniejąca
'Maggy'

geograficznej, gatunek ten jest uprawiany jako roślina pokojowa.  Z krótkiej podziemnej łodygi 'startuje' na długich czerwieniejących ogonkach wiele sercowatych liści. Zielone, delikatnie  połyskujące, wyraźnie unerwione, gdzie ich długość może wynosić ponad 20 centymetrów. To właśnie te części są całoroczną ozdobą 'doniczkowca'. Przy prawidłowej uprawie, może wystąpić latem kwitnienie. Jako, że mamy do czynienia z rodzajem, który należy do rodziny
obrazkowatych, czyli kwiaty typu kolbiastego pseudancjum . Nie stanowią dużej wartości zdobniczej. Po przekwitnięciu należy je usunąć (nie wykorzystujemy jagód, a więc nie ma potrzeby, aby roślina również na te części generowała swoją energię).
                                  Wysokość dorosłego egzemplarza, u którego pełne lekkości listki z buraczkowymi ogonkami, to pomiędzy 60, a 120 centymetrów. Jest więc czym cieszyć oczy.
Kolejnym atutem, przemawiającym za tym, aby zaprosić tę roślinę do domowej, biurowej, bądź restauracyjnej przestrzeni, jest fakt, że lubi ona przebywać w cienistych zakątkach, (a tam, jak wiadomo, niewiele plantów radzi sobie dobrze). Przy zbyt słonecznej ekspozycji, blaszki będą płowiały, zaś w zbyt zacienionym, wyrośnie niewiele listków i to na zbyt długich ogonkach (brak zwartego pokroju). Czyli, w obu przypadkach byłyby to nieestetycznie prezentujące się rośliny. Optymalna ekspozycja z prześwietlonym dziennym światłem.
                               Dla równowagi, należy zapewnić czerniówce czerwieniejącej odpowiedniej wielkości pojemnik. Powinien być z odpływem, gdzie pierwsza warstwa pięć centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu). Zadbajmy, aby pH było delikatnie zakwaszone. Mieszanka ziemi ogrodowejHomalomena rubescens - Czermiówka czerwieniejąca
'Maggy'

z garścią humusu i z kamykami. Przepuszczalność jest bardzo, bardzo ważną kwestią. Przesadzanie raz na rok, dwa, do większego o numer, bądź  dwa pojemnika.
                                              Owszem, plant ten lubi w swoim otoczeniu wodę, ale nie równa się to cyklicznemu zalewaniu. Nowa dostawa wówczas, gdy wierzchnia warstwa przesuszona.Na podstawku ustawiamy kamyki, a dopiero na nich donicę. Takie kamyki zalane wodą, przysłużą się bardziej, niż pozostawiona woda w osłonce, albo na podstawku, gdy donica bezpośrednio na nim. Woda, którą używamy do podlewania, miękka, najkorzystniej, gdy deszczówka, albo odstała (24h); zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Homalomena rubescens, możemy zraszać, jednak tylko wówczas, gdy wykorzystujemy do tego celu sitka z bardzo drobnymi oczkami. To ma być mgiełka. Zbyt duże krople wody wysychając na blaszkach, pozostawią nieestetyczne plamy. Zraszanie z rana, albo pod wieczór (w naturalnych warunkach, o tych porach na roślinach osiada rosa).
W upalne lato, albo w czas, gdy zimą pracują kaloryfery, warto w pobliżu czerniówki ustawić kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Znacznie wpłyną na dobrą formę, nie tylko roślin, ale i na nasze lepsze samopoczucie.
Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 14°C, najlepiej, aby to było pomiędzy 16, a 22°C. Nigdy nie fundujmy plantowi drastycznych zmian.
Zasilamy od końca marca do końca października nawozem do roślin doniczkowych ozdobnych z liści (według wskazówek na etykiecie). 


Homalomena rubescens - Czermiówka czerwieniejąca
'Maggy'


Homalomena rubescens - Czermiówka czerwieniejąca
'Maggy'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czermi%C3%B3wka
https://en.wikipedia.org/wiki/Homalomena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz