czwartek, 21 listopada 2019

Masdevallia (storczykowate)

Rodzina:  Storczykowate  
Rodzaj:  Masdevallia
Gatunki: Masdevallia Kimballiana x Masd. ignea


                                     Masdevallia  'Bellavallia', jest mieszańcem  (krzyżówka Masdevallia Kimballiana x Masd. ignea). To kolejna efektownie prezentująca się roślina z rodziny storczykowatych.  Gatunki, w wyniku których powstała, naturalnie rosną na terenach wyżynnych Ameryki Południowej, w niższych partiach lasów tropikalnych. Także z tej informacji,


                                                              Masdevallia.eng
Masdevallia hybrydowa (storczykowate)
'Bellavallia'

bez trudu możemy już wywnioskować jakie warunki uprawy dla niej byłyby najbardziej optymalnymi. Dodatnie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, przepuszczalne podłoże i 'na okrągło' ekspozycja w, tak zwanym, 'jasnym cieniu'.
                                     Opisywany mieszaniec, to storczyk gruntowy, u którego skórzaste połyskujące ciemnozielone liście o epileptycznym kształcie osiągają długość do 30 centymetrów. Gdy plant jest 'zadowolony'  z naszej opieki, potrafi zakwitnąć nawet trzykrotnie w przeciągu roku (!). Pojedyncze, proste pędy kwiatowe wyrastają  z pędów wzrostowych i wznoszą się ponad liście
na wysokość około 20 centymetrów. Co tworzy spójny, bardzo elegancki pokrój.
Dotychczas gatunek masdevallia  posiadali w swoich kolekcjach nieliczni, dziś taka storczykowata piękność może również przyozdabiać naszą domową, biurową, restauracyjną przestrzeń.
Nie da się tej rośliny nie zauważyć i nią nie zachwycić. U innych odmian i kultywarów kolor wyjątkowej budowy kwiatostanów może być: biały, pomarańczowy, czerwony, różowy, żółty. Zdarzają się także dwukolorowe egzemplarze, ('dzikusy', jak i te 'zmiksowane' przez botaników).
                                Co bardziej zachwycające gatunki tego rodzaju to: masdevallia angulata, masdevallia barlaeana, masdevallia caesia, masdevallia coccinea, masdevallia datura, masdevallia deformis, masdevallia discolor, masdevallia minuta, masdevallia strobelii, masdevallia tonduzii, masdevallia veitchiana oraz masdevallia zahlbruckneri.


Masdevallia hybrydowa (storczykowate)
'Bellavallia'
                                      
                                  Nie ma mowy o zbitym, źle przepuszczającym powietrze i wodę podłożu.  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalistycznego podłoża dla tego 'kwiatka' , stwórzmy je samodzielnie z kawałków oczyszczonej z żywicy kory (kawałki), włókien kokosowych i z keramzytu.
                                   Ekspozycja słoneczna tam, gdzie tak zwany 'jasny cień'. Bez palących promieni, bez cienia.  Im, w czasie zimowych miesięcy chłodniejsze pomieszczenie, tym roślina potrzebuje więcej światła dziennego i niedużych regularnych dostaw wody. Jeśli pomieszczenie ogrzewane, wody może być więcej, a i dla plantów, i dla naszego samopoczucia przysłużyć się mogą ustawione w pokoju zwilżacze.  Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu orchidei. Powinna być miękka, odstała (bez wapna, a latem deszczówka). Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. Metod podlewania jest kilka, jednak wszystkie łączy jedno - nie lejemy wodą po liściach. Zastała w ich kątach ciecz, może stać się przyczynkiem wywołania chorób grzybicznych.
Metoda I - ustawiamy doniczkę w naczyniu wypełnionym wodą i dopiero po 15 minutach stamtąd wyciągamy. Nadmiar cieknącej wody nie może powędrować z rośliną do osłonki.
Metoda II - podlewamy plant 'na bogato', gdy znajduje się w osłonce. Po godzinie usuwamy z osłonki nadwyżkę wody.
Masdevallia lubi wysoką wilgotność powietrza, także poza zwilżaczami, można wspomagać ją mokrymi kamieniami. Układamy na podstawku kilka kamyków, do połowy zalewamy je wodą i dopiero na takim 'podkładzie' ustawiamy doniczkę. Absolutnie nigdy nie dopuśćmy, aby części podziemne stały w wodzie. W temacie regularnego zraszania, również mamy zielone światło,  z tym że  do tego celu używamy rozpylacza o bardzo drobnych oczkach. To ma być mgiełka, a nie zasychające nieestetycznie na liściach plamy wody. W zraszaniu zachowajmy umiar (przyp. woda nie może spływać do kątów liści). Zabieg wykonujmy, gdy temperatury powyżej 22 °C i zimą, przy działającym ogrzewaniu; rano, albo pod wieczór (to pory, gdzie w naturalnych warunkach na roślinach osiada rosa).


Masdevallia hybrydowa (storczykowate)
'Bellavallia'


Temperatury pożądane, to pomiędzy 14, a 22°C. Oczywiście latem, będą wyższe, wówczas storczykowatego przenosimy bardziej w głąb mieszkania, w miejsce gdzie bardziej rozproszone światło dzienne. 
Po zakończeniu (kolejnego) kwitnienia wczesną jesienią, zaprzestajemy nawożenia, zmniejszamy o 1/3 ilość wody (ale nie częstotliwość jej dostaw). I tak aż do czasu, gdy po wzmożonej witalności rośliny rozpoznamy, że ponownie weszła w okres wegetacyjny. Używamy wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych do uprawy storczyków. Mogą być w formie płynnej, stosowanej w aplikatorach do każdego pojedynczego egzemplarza, albo być rozcieńczane i podawane po podlaniu (lepsza chłonność 'dokarmiaczy ' gdy podłoże wilgotne). Stosujmy je w ilościach zalecanych na etykiecie.
   Wejście na wyższe obroty masdevalli, to także odpowiedni czas do przesadzania do nowego, niewyjałowionego, luźnego podłoża. Zabieg ten może odbywać się rok rocznie, albo co dwa sezony. Przesadzanie wykonujemy przed podlewaniem. Wtedy wyraźnie widać kondycje bryły korzeniowej - przesuszone, zestarzał części usuwamy (tniemy  odkażonym narzędziem blisko witalnego miejsca, ale jeszcze w tej 'podniszczonej' sekcji),
Gdy delikatnie przy pomocy patyczka pozbędziemy się większości starego podłoża, zauważymy, że roślina wcale nie potrzebuje nowego mieszkanka - stara doniczka jak najbardziej dalej będzie zdawała egzamin.  Warto ją jednak umyć i przepłukać pod gorącą wodą, wytrzeć do sucha.
Lokujemy plant w pojemniku, trzymając od góry w powietrzu - wtedy kawałki kory i innych części mieszanki trafią swobodnie pomiędzy korzenie. Niczego nie dociskamy, nie upychamy.
Odczekajmy z dwa, trzy dni z podlewaniem.
                                               Regularnie usuwajmy stare, zniszczone, noszące znamiona chorobowe części; pozbywajmy się także  pędów z przekwitającymi kwiatostanami.


Masdevallia hybrydowa (storczykowate)
'Bellavallia'Orchidaceae - Storczykowate - Orchideeënfamilie   ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Masdevallia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz