piątek, 22 listopada 2019

Lycopodium squarrosum - Widłak squarrosum, (w. nastroszony) - Wolfsklauw (soort)

                                (Widłak nastroszony) jest jednym z 15 gatunków rodzaju widłak. Rośliny te są blisko spokrewnione z klasą paproci, istnieją jak one od czasów prehistorycznych i rozmnażają się przez zarodniki. Opisywany gatunek - widłak squarrosum, (w. nastroszony), w stanie naturalnym


                                                            Ground pines.eng
Lycopodium - Widłak - Wolfsklauw
Lycopodium squarrosum - (Widłak nastroszony) - Wolfsklauw (soort)

występuje na Sumatrze, Jawie i Na Bali, a także w tropikalnych częściach Afryki,  Australii.
Jest kępowym epifitem. Rośnie na drzewach, wykorzystując je jako podpory; tam jego pędy zwieszają się na długość nawet 80 centymetrów. Przy uprawie pojemnikowej, w podwieszonej donicy, bądź w ustawionej tak, aby plant mógł swobodnie się zwieszać, te całoroczne ozdoby osiągają również bardzo satysfakcjonujące rozmiary - do 60 centymetrów. Co interesujące, roślinę
można wykorzystać do przyozdobienia terrarium. Wówczas pędy będą się płożyły. Jest więc czym cieszyć oczy i to na kilka sposobów..
                                             Pędy  o jaśniejszym kolorze zieleni, liście ułożone w spiralnych zwojach młode soczyście zielone, starsze w głębokiej zieleni.  Widłak squarrosum, rozmnaża się przez zarodniki, występującymi w kątach liści bądź na 'szyszkach'  (zawiązujących się w szczytowych częściach pędów).
                                    Uprawa tego gatunku widłaka, nie należy do zbyt wymagających. Oczywiście, będzie tak, przy założeniu, że od samego początku, będziemy wiedzieli jak zaspokoić jego podstawowe potrzeby.
                                    Miejscówka cienista, dostęp do zbyt słonecznego stanowiska spowoduje zahamowanie wzrostu. Podłoże przepuszczalne, o pH delikatnie zakwaszonym. Doskonale sprawdzi się to, jakie stosujemy przy uprawie falenopsisów. W naturalnych warunkach, panują wyłącznie temperatury dodatnie, pożywieniem są opadające liście, a pragnienie ugasza poranna rosa i opady deszczu. Nie ma mowy o zbitym, źle przepuszczającym powietrze i wodę podłożu.  Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić specjalistycznego podłoża (takiego jak dla storczykowatych), stwórzmy je  


Lycopodium squarrosum - (Widłak nastroszony) - Wolfsklauw


samodzielnie z kawałków oczyszczonej z żywicy kory (kawałki), włókien kokosowych, ziemi  i z keramzytu.
Do podlewania używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu widłaka. Powinna być miękka, odstała (bez wapna). Kolejna dostawa, gdy podłoże jest suche (lekka doniczka), średnio zabieg co 10, do 12 dni. Płyn nie może pozostawać w osłonce, na podstawce. Przy pojemniku niepodwieszanym, można się pokusić o ustawienie donicy na 'mokrych kamieniach'. Na spodku kamyki zalane do połowy wodą, a dopiero na nich pudełko z widłakiem.
Dla wyższej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, szczególnie w czas upałów i zimą, gdy pracują grzejniki, warto ustawić kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przyczyni się nie tylko do lepszej kondycji roślin, a również i nam samym lepiej się będzie oddychało w takim pokoju.
                                  Gatunek ciepłolubny. Nie ma więc sensu fundować mu radykalnych zmian temperatury, albo trzymać w pomieszczeniu, z przeciągami..Takie 'praktyki' odbiją się na pokroju, na mało korzystnej prezentacji plantu. Dlatego zadbajmy, aby temperatura otoczenia wynosiła od 15 do 22 °C. Oczywiście, latem przy upałach też sobie widłak poradzi, pod warunkiem, że będzie miał zapewnione częstsze dostawy wody i w żadnym wypadku nie narazimy go na słoneczne kąpiele.
                                    Materiał na 'młodziki', będą stanowiły sadzonki pędowe, bądź zarodniki. Te drugie wysiewamy na niewielką warstwę ziemi;  przy użyciu zraszacza spryskujemy wodą; zamykamy szczelnie przezroczysty plastikowy pojemnik i ustawiamy go na słonecznym parapecie. W pomieszczeniu powinno być nie mniej niż 16°C (im cieplej, tym szybciej w pojemniku się zazieleni). Gdy siewki będą wystarczająco wyrośnięte, pikujemy je do większych oddzielnych pojemników, wypełnionych odpowiednim przepuszczalnym podłożem, zaczynamy podlewanie.
                                     Trzeba przyznać, widłak squarrosum, (w. nastroszony), nie jest często spotykaną rośliną doniczkową. W tych czasach, nie musi wzbogacać wyłącznie kolekcji zbiorów uniwersyteckich i prywatnych kolekcji. Takie roślinne cudeńko o oryginalnym pokroju, wzbogaci, urozmaici i te przytulne, i rustykalne przestrzenie.


Lycopodium squarrosum - (Widłak nastroszony) - WolfsklauwLycopodium squarrosum - (Widłak nastroszony) - Wolfsklauw

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wid%C5%82ak
https://nl.wikipedia.org/wiki/Lycopodium
https://en.wikipedia.org/wiki/Lycopodium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz