poniedziałek, 25 listopada 2019

Hatiora gaertneri - Kaktus wielkanocny - Paascactus

                                              Kaktus wielkanocny, (Rhipsalidopsis gaertneri, Hatiora gaertneri. Schlumbergera × graeseri). Sukulent, który swoim bogatym kwitnieniem przyozdobi każdego roku wielkanocne świętowanie. Ta wiosenna kwietna odsłona sprawia, że jest coraz więcej

                                                           Easter cactus.eng
Hatiora gaertneri - Kaktus wielkanocny - Paascactus

osób, które chcą pielęgnować tę atrakcyjną roślinę w swojej mieszkalnej przestrzeni. Nie będzie też kłopotem, gdy się rozgości na dobre w biurze, czy w restauracji - wystarczy zapewnić gatunkowi optymalne warunki uprawy. Na macierzystych terenach, to jest w Brazylii, spotkać go można w lasach tropikalnych, rośnie tam jako epifit. Dzięki tej informacji, wiemy już - co dla niego, przy
uprawie będzie niezbędne - przepuszczalne 'lekkie' podłoże, rozproszone dzienne światło, dodatnie temperatury i regularne niezbyt obfite dostawy wody (dla tego rodzaju sukulentów).
                          Kaktus wielkanocny, nie posiada pokroju szczególnie wzniosłego.Po mniej więcej dwóch latach uprawy 'soczyste pędy zaczynają się zwieszać. Dlatego wyłącznie od nas zależy, czy będziemy chcieli pielęgnować rozrośnięty wieloletni egzemplarz (eksponując go, na przykład w podwieszonym pojemniku), gdzie długość pędów wynosi ponad 60 centymetrów; czy też z rośliny macierzystej pobierzemy sadzonki pędowe i z tego materiału powstaną maluchy o bardziej zwartym pokroju. I jedne, i drugie są pełne uroku i elegancji w czasie kwitnienia; jednak te o krótszych pędach, po kwitnieniu, gdy nie dysponujemy odpowiednia przestrzenią, mogą być pożądanym całorocznym zdobniczym rozwiązaniem.
                             Wiosną kwiaty rozwijają się ze śpiących pączków, na szczycie ostatniego (najmłodszego) członu. Mają intensywną, bądź pastelową barwę i zazwyczaj występują licznie. Na rynku ogrodniczym dostępne są odmiany,gdzie u pojedynczych egzemplarzy te ozdoby w kolorze białym, różowym, czerwonym, bądź w pomarańczowym.
Aby doczekać obfitego kwitnienia, nie powinno się przetrzymywać rośliny blisko źródła ogrzewania.


Hatiora gaertneri - Kaktus wielkanocny - Paascactus

Suche powietrze, non stop mokre podłoże, zbyt duże zacienie - te uwarunkowania są bardzo niekorzystne. Kaktus wielkanocny również nie jest zbyt tolerancyjny, co do dużych spadków temperatur. Możemy go przez zimę pielęgnować w jasnym, nieogrzewanym pomieszczeniu, gdy nie będzie ustawiony bezpośrednio na posadzce (przy temperaturze powyżej 10°C i przy mniejszych  dostawach wody, niż to byłoby o tej porze roku w pokoju ogrzewanym.
                                     Umieść tę roślinę w dobrze oświetlonym miejscu, ale unikaj bezpośredniego światła słonecznego.  Mamy tutaj do czynienia z sukulentem, a więc z niezbyt głębokim ukorzenieniem, z kumulowaniem wody na zapas w mięsistych częściach. Dlatego, przed cały okres uprawy, nie zalewamy,, nie pozostawiamy wody na podstawku, czy w osłonce. Niewielka dostawa co trzy tygodnie, w zupełności wystarczy. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. Temperatura optymalna  przez cały rok, to pomiędzy 18, a 25°C.
                                        Zadbajmy o właściwe podłoże dla sukulentów. Jeśli nie mamy możliwości na zakup takiej mieszanki,wówczas pierwsza warstwa w pojemniku z odpływem, to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi w proporcjach 1:1:1. Przesadzamy kilka tygodni po zakończeniu kwitnienia (późną wiosną, wczesnym latem) - co dwa sezony. Pojemnik, nie powinien być wysoki, a raczej szerszy, tak, aby roślina miała gdzie wytwarzać młode członowe pędy.
Nawozimy raz w miesiącu nawozem wieloskładnikowym z przeznaczeniem do kaktusów i do sukulentów od października do końca kwitnienia  (według wskazówek na etykiecie).
Schlumbergera - Grudnik,  Szlumbergera - Lidcactusa ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera_gaertneri
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaktus_wielkanocny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Paascactus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz