środa, 13 listopada 2019

Pachystachys lutea - (Żółta beloperone) - Lollipop plant

                                           Pachystachys lutea, pachystachys żółty, czy też (żółta beloperone) - nazw wiele, a piękno i nietuzinkowość rośliny, niezmienna. Naturalnie rośnie jako niezbyt wysoki krzew w Ameryce Środkowej (1 do 1.3m). W naszych warunkach, ze względu na zimowe temperatury, plant                                                    
                                Pachystachys lutea.eng
Pachystachys lutea - (Żółta beloperone) - Lollipop plant

uprawiany jest jako roślina doniczkowa i osiąga, co najwyżej, połowę tych wysokości.
Przy regularnym rok rocznym skracaniu pędów (po zakończeniu kwitnienia, o około 10 centymetrów), możemy ukształtować (żółtą beoperonę) o pięknym, zwartym pokroju.
Liście stanowią całoroczną ozdobę. Zielone, epileptyczne, wyraźnie unerwione. Z latami ubywa
ich na drewniejących pędach, co nie zawsze wygląda estetycznie, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w sadzonki pędowe, które są doskonałym materiałem na powołanie młodszych pokoleń. Można wykorzystać do ukorzenienia te z cięcia formującego (przycinamy, by zagęścić formę), albo te z cięcia sanitarno pielęgnacyjnego, które powinno mieć miejsce na początku wiosny.
10, czy też 15 centymetrowe sadzonki traktujemy ukorzeniaczem, albo przez kilkanaście dni trzymamy w szklanym naczyniu z wodą, czekając, aż wypuszczą korzonki.
                                 Przy sprzyjających warunkach, rok rocznie doczekamy spektakularnego kwitnienia. Może ono trwać nawet kilka miesięcy. Może się rozpocząć już w kwietniu, a może także we wrześniu. O ile białe kwiaty zdobią przez chwilę i nie są zbyt widowiskowe, za to słoneczne, bądź pomarańczowo żółte podsadki na kłosowych kwiatostanach przyciągają wzrok, aż miło. Ciemnozielone listne tło, jeszcze bardziej podkreśla wyraziste żółte przystrojenia. Usuwając te, które z czasem prezentować się będą mniej efektownie, wydłużymy czas kwitnienia.


Pachystachys lutea - (Żółta beloperone) - Lollipop plant

                                      Roślinę przesadzamy co roku do o numer, dwa większego pojemnika z odpływem. Pierwsza warstwa pięć centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu). Zadbajmy, aby pH było delikatnie zakwaszone. Mieszanka przeznaczona dla uprawy roślin doniczkowych z garścią humusu i z kamykami. Przepuszczalność jest bardzo, bardzo ważną kwestią.
Podlewanie. Nowa dostawa wody wówczas, gdy wierzchnia warstwa przesuszona.Na podstawku ustawiamy kamyki, a dopiero na nich donicę. Takie kamyki zalane wodą, przysłużą się bardziej, niż pozostawiona woda w osłonce, albo na podstawku, gdy donica bezpośrednio na nim. Woda, którą używamy do podlewania, miękka, najkorzystniej, gdy deszczówka, albo odstała (24h); zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Pachystachys żółtego, możemy zraszać, jednak tylko wówczas, gdy wykorzystujemy do tego celu sitka z bardzo drobnymi oczkami. To ma być mgiełka. Zbyt duże krople wody wysychając na blaszkach, pozostawią nieestetyczne plamy. Zraszanie z rana, albo pod wieczór (w naturalnych warunkach, o tych porach na roślinach osiada rosa). W upalne lato, albo w czas, gdy zimą pracują kaloryfery, warto w pobliżu plantu ustawić kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Znacznie wpłyną na dobrą formę, nie tylko roślin, ale i na nasze lepsze samopoczucie.
Ekspozycja w tak zwanym, jasnym cieniu - przefiltrowane dzienne światło.
Temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 14°C, najlepiej, aby to było pomiędzy 16, a 22°C. Nigdy nie fundujmy plantowi drastycznych zmian.
Zasilamy od końca stycznia do końca października nawozem do roślin doniczkowych kwitnących (według wskazówek na etykiecie). Latem możemy wykorzystać w tym celu rozcieńczoną z wodą gnojówkę z żywokostu.

Pachystachys lutea - (Żółta beloperone) - Lollipop plantPachystachys lutea - (Żółta beloperone) - Lollipop plant

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pachystachys_lutea
https://en.wikipedia.org/wiki/Pachystachys_lutea
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz