wtorek, 12 listopada 2019

Gibasis geniculata

                                                  Dawniej roślina należała do rodzaju Tradescantia (trzykrotka geniculata), współcześnie jest sklasyfikowana jako gatunek w rodzaju gibasis. W opisach w języku polskim, można  ją znaleźć pod potoczną nazwą ((gibazis kolankowy), bądź (trzykrotka kolankowa).
Roślina o obfitym pokroju zwieszających się pędów 'oblepionych' niewielkimi lancetowatymi

                                                           Gibasis.eng
Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'

listkami, u których wierzchnia strona blaszek w głębokiej zieleni, zaś spodnia w eleganckim wyrazistym fiolecie. Przy optymalnych warunkach uprawy, już po trzech latach, pędy mogą zwieszać się, tworząc żywe dzieło sztuki na ponad metr długości. W zależności od tego, czy na zimę donica przetrzymywana jest w chłodniejszym pomieszczeniu, czy tam, gdzie pracują kaloryfery - kwitnienie
może mieć miejsce i wiosną, i latem. To najbardziej 'wymowne' dowody  uznania od rośliny w temacie naszej opieki nad nią. Kwiaty, jakże charakterystyczne dla rodzaju, do którego już gatunek ten nie jest sklasyfikowany - trzykrotne białe, krótkotrwałe. Mając na uwadze, że długość pędów jest zróżnicowana, więc w czasie kwitnienia, cały pokrój jest subtelnie przyozdobiony tymi jasnymi ozdobami. Pęd co kilka centymetrów posiada delikatne zgięcie, 'wygląda to jak zgięte kolanko', także to kwestią potocznego nazewnictwa rośliny.
                                            'Doniczkowiec' ten świetnie znosi przycinanie także, jeśli chcemy nadać gatunkowi bardziej symetryczne kształty, wyrównać pędy - skracamy fryzurkę w połowie marca. Z początkiem sezonu wegetacyjnego, więc zabieg ten również korzystnie wpłynie na jeszcze bogatsze krzewienie. Usuwamy nie więcej niż 25% objętości rośliny. Część z odciętych części, doskonale nadaje się na materiał do stworzenia młodych egzemplarzy (odcinki 10, 12 centymetrowe z czterema listkami). 'Na bogato' także rozwija się bryła korzeniowa, także przy wiosennym przesadzaniu do świeżego, niewyjałowionego podłoża, można dokonać jej podziału i tą drogą uzyskać 'młodziki'.
                                           Możliwa wystawa ze wszystkich czterech stron, przy założeniu, że światło dzienne rozproszone. Zbyt dużo słońca, popalone liście; zbyt duży cień, nieelegancko wydłużające się, łysiejące pędy. W obu przypadkach, także słabe kwitnienie, albo całkowite zahamowanie tego


Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'

procesu.Nadaje się do wyeksponowania w podwieszonych pojemnikach, bądź ustawiona na podwyższeniu, gdzie wokół będzie miała wystarczającą ilość miejsca, aby 'cieszyć oczy' swoją zdobniczą naturą.
                                    Gimnazis, jak wszystko co żywe, ulega procesowi starzenia. Nieprzycinane pędy, z czasem będą 'łysiały', z roku na rok słabsze kwitnienie. Pomimo corocznego przesadzania, warto co trzy, cztery lata pobrać z rośliny matecznej materiał na nowe egzemplarze (sadzonki, bądź przez podział). Wówczas, niewielkimi roślinami tej  'kwietnej pięknotki' możemy podzielić się z zaprzyjaźnionymi miłośnikami roślin lub sprezentować młodej osobie - która będzie miała szansę wdrożyć się z sukcesem w naukę pielęgnowania roślin. (Gdyż opieka nad tym gatunkiem nie należy do szczególnie wymagających).
Podłoże przepuszczalne, ziemia ogrodowa, garść humusu rozluźnione kamykami (żwirkiem, drobnym keramzytem). Na dnie pojemnika pierwsza warstwa do pięciu centymetrów kamyków.
                                        Ciepłe miesiące na letnisku, bez problematycznie, gdy miejsce, osłonięte od deszczu i przy rozproszonym świetle dziennym. Pod zadaszenie roślina powinna trafić najpóźniej w drugiej połowie września. Gdy jesień zbliża się ku końcowi, powinniśmy zapewnić jej okres spoczynku. Możemy ją przenieść  wówczas do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura od 13°C, tam  podlewanie mniej obfite , zmniejszone o 1/3 (tak ,aby nie dopuścić przesuszenia bryły  Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'

korzeniowej, metoda 'na palca' - wierzchnia warstwa przesuszona, nowa dostawa). Woda zawsze powinna mieć temperaturę zbliżoną do tej, która panuje w otoczeniu, najkorzystniej, gdy przez cały
rok korzystamy z miękkiej odstałej wody, czy z deszczówki. Nie zraszamy liści. 'Kranówka' pozostawia białe nieestetyczne plamy. Nie lejmy po nadziemnych częściach, nie pozostawiajmy wody na podstawku, czy w osłonce. Czasowe przesuszenie nie będzie tak groźne, jak 'mokre nogi' (korzenie).
Możemy plant, nadal pielęgnować w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach. Jednak dajmy mu odczuć, że sezon dobieg końca i teraz chwila wytchnienia, zmniejszamy o drobinę podlewanie, zatrzymujemy wspomaganie nawozem, nie przesadzamy. W pobliżu ustawiamy zwilżacze. I tak od października, do końca lutego.
                               Z początkiem wiosny, wracamy do sezonowej ilości wody. W części okresu wegetacyjnego, to jest od kwietnia do końca września, średnio co miesiąc zasilajmy ją nawozem do roślin doniczkowych kwitnących.


Gibasis geniculata
4 tydzień uprawy (z dwóch sadzonek pędowych o dł. 10 cm)

Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'
Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'Gibasis geniculata
'Tahitian Bridal Veil'

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Gibasis