czwartek, 28 listopada 2019

Iresine herbstii - Irezyna Herbsta - Biefstukplant

                                Irezyna Herbsta, zachwyca nie tylko u odmian urozmaiceniem barw liści.
To również roślina wielofunkcyjna - możemy ją prowadzić jako wieloletnią w uprawie pojemnikowej, albo jako jednoroczną, gdzie wzbogaci kolorytem naszą ogrodową, tarasową, czy


                                                      Herbst's bloodleaf.eng
Iresine herbstii - Irezyna Herbsta -  Biefstukplant 
'Aureoreticulata'

balkonową przestrzeń. Charakterystyczne 'soczyste' czerwonawe pędy, a na nich niewielkie owalne, mięsiste, purpurowe z wyraźnie zarysowanym żyłkowaniem liście; w zależności od odmiany zielone, czerwone, różowe, bądź dwubarwne (na przykład, czerwono brązowe, biało zielone, zielono czerwone). Do tego atrakcyjny zwarty obfity pokrój, gdzie dorosły egzemplarz osiąga
wysokość pomiędzy 20, a 40 centymetrów -  czyli wiele powodów do zadowolenia.
                                   Kwiaty nie stanowią dużej wartości zdobniczej, dlatego powinniśmy je regularnie usuwać. Nie zawiążą się nasiona, plant zachowa siły witalne do rozwoju bardziej ozdobnych części (liści), a korzyść druga taka - że poprzez regularne uszczykiwanie przez całe lato, wciąż będzie zagęszczał się pokrój.
Oczywiście, pod  względem (zagęszczenia), przy uprawie wieloletniej w domu, bardzo ważne jest rok roczne wiosenne przycinanie sanitarno formujące. Dla irezyny to wyraźny sygnał, że rozpoczyna się kolejny sezon wegetacyjny. Pozbawiona 'starych' części, (lekko już łysiejących części pędów), ma szansę po raz kolejny i po raz kolejny prezentować się od późnej wiosny do połowy zimy w bardzo dobrej formie. Roślina dobrze znosi to przycinanie, jednorazowo nie usuwamy jednak więcej niż 1/2. pędów.
                               Około dwa tygodnie przed, albo dwa tygodnie po modelowaniu 'fryzurki', 'doniczkowca' przesadzamy do świeżego, niewyjałowionego podłoża. Warto zachować odstęp czasu pomiędzy zabiegami, aby irezyna miała 'chwilę', aby zaadaptować się do nowych warunków.
                   Ekspozycja optymalna, w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Podłoże zasobne, przepuszczalne. W pojemniku z odpływem pierwsza warstwa drenaż - do pięciu centymetrów kamyków (żwirku, keramzytu). Podlewanie metodą 'na palca', czyli przesuszona wierzchnia warstwa ziemi, nowa 


Iresine herbstii - Irezyna Herbsta -  Biefstukplant 
'Aureoreticulata'

dostawa wody. Płynu nie pozostawiamy w osłonce, ani na podstawku. Roślina dobrze znosi zraszanie (rozpylacz o bardzo drobnych oczkach, wówczas na całorocznych ozdobach (liściach), nie pozostaną nieestetyczne plamy. Zasilamy od kwietnia do końca października nawozem do roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Regularnie usuwamy przesuszone, połamane, niekorzystnie prezentujące się części. Gatunek ten zniesie temperatury od 6°C do 30°C, (gdy chłodniej bliżej okna, mniejsze o 1/3 dostawy wody; gdy upały w delikatnym zacienieniu, więcej o 1/3 wody). Na pogodę nie mamy wpływu , ale mamy na to, aby świadomie nie narażać rośliny na radykalne zmiany. Uprawa w pojemnikach na balkonie, czy na tarasie jest bardzo podobna do tej, jak w domu. Może to być monotematyczne przystrojenie z kilku odmian irezyny Herbsta, albo roślinkę wykorzystajmy w kompozycji z kwitnącymi jednorocznymi. Na pewno będzie wyrazistym 'listnym' akcentem. Po sezonie potraktujmy ją jako jednoroczną,  albo przetrzymajmy w jasnym chłodnym pomieszczeniu do lutego, (niewielkie dostawy wody), aby wówczas pobrać sadzonki  pędowe, z których wyrosną nowe pełne witalności i koloru egzemplarze.
                                Przy uprawie bezpośrednio w gruncie, w ogrodzie, irezyna Herbsta powinna trafić na swoją 'miejscówkę' wówczas, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Obwódki, czy też jako jedno z niższych pięter jednorocznej rabaty - wszędzie tam, doda kolorytu.
                               Podłoże gliniaste lub piaszczyste, ważne, aby po drenażu. Stały średni stopień wilgotności gleby. O ile plant zniesie kilkudniową  nadwyżkę wody, (dlatego tak ważna przepuszczalność!0, to jej brak dość szybko odbije się na niekorzystnym wyglądzie rośliny. Także, w czasie upalnych dni, nie zapomnijmy w jej kierunku powędrować z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór. Gdybyśmy ten zabieg wykonywali w czasie, gdy silnie operują promienie słoneczne, przyczynilibyśmy się do zniszczenia, popalenia części listków. Miejsce może być jasne, ale nie sadźmy tam, gdzie w godzinach południowych mocne kąpiele słoneczne. Wykorzystując do nawożenia roślin ogrodowych rozcieńczone gnojówki, spożytkujmy także do zasilenia ogrodowej irezyny (żywokost, pokrzywa, skrzyp polny).                           Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Iresine_herbstii