piątek, 29 listopada 2019

Buddleja (soorten) - Budleja, omżyn (gatunki)

                                Budleja, nazywana również omżynem, to rodzaj obejmujący około 140 gatunków. Do tego doliczmy dziesiątki odmian, które pomiędzy sobą różnią się nieznacznie kształtem, bądź wielkością liści oraz kolorem kwiatostanów. Silna 'budlejowa' ekipa, tak więc
                                                        Buddleia.eng
Buddleja - Budleja, omżyn - B.nl
Buddleia x weyeriana - Budleja Weyera 
(mieszaniec) 
'Sungold'

wybierając spośród niej egzemplarz, bądź kilka rozmaitych gatunków - swoją ogrodową przestrzeń wzbogacimy w bardzo efektownie, bogato prezentujące się rośliny. W stanie dzikim, mogą rosnąć jako krzewy liściaste (od 1 do 4 m wysokości), a także jako dość imponujących rozmiarów drzewa,  które osiągają nawet 30 m wysokości (!)
                                        My skupimy się na technikach pielęgnacji tych niskich, o zwartym pokroju.
Krzewy liściaste, są przyjazne dla skrzydlatych przyjaciół. W pełni sezonu jako 'stołówki' są dosłownie oblegane przez barwne motylkowe towarzystwo. A cóż piękniejszego w ogrodzie dla
naszych oczu, jak nie takie połączenie; kwintesencja piękna.
                                W stanie dzikim, przy optymalnych warunkach, roślina ta potrafi dość ekspansywnie zagarniać co raz to nowe terytoria. Przy uprawie ogrodowej, kupując jedną, dwie sadzonki, nie musimy się obawiać jej władczych zapędów. Jeśli sami zdecydujemy, że chcemy mieć większy zbiór tych gatunków, wówczas z roślin macierzystych w czerwcu pobieramy sadzonki zielne, a w drugiej połowie lata sadzonki z piętką; ukorzeniamy i przez pierwszą zimą doglądamy w chłodnym jasnym pomieszczeniu, dostarczając regularnie wodę, (metoda podlewania 'na palca' - sucha wierzchnia warstwa, nowa dostawa, nie pozostawiamy jej na podstawku, ani w osłonce).
                            Bezpośrednio do gruntu, w miejsce docelowe młode rośliny powinny trafić, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Podłoże średnio żyzne, o pH delikatnie zakwaszonym, gdzie dobry drenaż. Na początku grudnia, używając drobno oczkowanej siatki, formujemy z rośliny wrzeciono (zawiązana u góry i u dołu, taki materiał zapewni niczym niezakłócony przepływ powietrza i ochroni pędy przed zamarzającą śnieżną chlapą). Zaś podziemne części 'poradzą' sobie z  zimowymi warunkami, pod warunkiem , że będą w przepuszczalnym podłożu. W innym wypadku, bardzo szybko nastąpi zgnilizna i przemarznięcia tych części , co skutkuje wypadnięciem egzemplarza.Buddleja Davidii - Budleja Dawida - Vlinderstruik ( foto )

Wiosenne nawożenie rozpoczynamy pod koniec marca. Korzystamy z nawozów wieloskładnikowych do krzewów kwitnących (według zaleceń na etykiecie). 'Dokarmiamy' do końca sierpnia.
Po 'ciepłej; zimie, u wielu gatunków dostępnych na rynku ogrodniczym, kwitnienie rozpoczyna się już w drugiej połowie czerwca i nieprzerwanie trwa aż do końca października. Ten wielomiesięczny kwietny pełen subtelnego zapachu pokaz, bardzo cieszy.
Ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Czyli nie w zbyt głębokim zacienieniu i nie tam, gdzie w godzinach południowych najsilniej operujące promienie słoneczne.
Przy niezbyt wysokich egzemplarzach, warto regularnie usuwać przekwitnięte, zasychające kwiatostany. W ten sposób, zaoszczędzimy roślinie substancji witalnych, kwitnienie zostanie wydłużone.  W czasie suszy, nie zapominamy o dodatkowych dostawach wody. Zalecane ściółkowanie.
Najbardziej rozpowszechniony gatunek w uprawie ogrodowej, to budleja Dawida. W poście na temat tego gatunku spis najatrakcyjniejszych odmian.
Ogrody przydomowe, kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody), rabaty, w grupach, jako soliter
- wszędzie tam, budleja  wzbogaci zieloną przestrzeń na wiele miesięcy w kwietny kolor i w zapach.
                         
                                                  Buddleja lindleyana.eng
Buddleja lindleyana - Budleja Lindleya


Buddleia x weyeriana - Budleja Weyera 
(kultywar) 
'Sungold'


Buddleia x weyeriana - Budleja Weyera 
(kultywar) 
'Sungold'Buddleia x weyeriana - Budleja Weyera 
(kultywar) 
'Sungold'Buddleja lindleyana - Budleja Lindleya


Buddleja lindleyana - Budleja Lindleya
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Budleja
https://nl.wikipedia.org/wiki/Buddleja
https://en.wikipedia.org/wiki/Buddleja
https://www.vip-colors.com/2016/07/budleja-davidii-budleja-dawida.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Buddleja_lindleyana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz